Şanlıurfanın Bilinmeyen İsimleri | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Şanlıurfanın Bilinmeyen İsimleri

Şanlıurfa’da Yaşayan Veya yaşamayan Birçok İnsan Şanlıurfalı Olan yada olmayan Şanlıurfa’nın Eski Adlarını bilmiyordur

Şanlıurfa‘da Yaşayan Veya yaşamayan Birçok İnsan Şanlıurfalı Olan yada olmayan Şanlıurfa’nın Eski Adlarını bilmiyordur, diyerekten siz değerli takipçilerimize böyle bir konu açma gereksinimine ihtiyaç duydum. Bu konuda açıklayıcı bir makale yazıp zihinlerde yer edinmesi temennisi ile, işte Şanlıurfa‘mızın Geçmişteki isimleri.

Arkeolojik çalışma ve kazılardan elde edilen buluntulardan Şanlıurfa bölgesinin geçmiş olan tarihi Yontmataş Devrine kadar dayandığı bilim adamları tarafından tespit edilmiştir.

Tarih boyunca birçok değişik uygarlıklara ev sahipliği yapmış olan Şanlıurfa`ya Araplar Urhai ve El-Ruha, Selevkoslar Edessa adını verdikleri görülmektedir. Millattan Önce II. yıllarında Hitit tabletlerinde Ursu, Asur tabletlerinde Ruhua olarak geçen bölge Türklerin burayı kuşatıp ele geçirmeleriyle Urfa biçimine Çevrilmiştir.
Urfa Halkının 11-Nisan Kurtuluş Savaşında göstermiş oldukları kahramanlıklar göz önünde bulundurularak 1984 yılında ilin adı Şanlıurfa olarak kayıtlara geçmiştir. Kürtler Arasında Şanlıurfa’ya verilen isim ise Riha olarak belirtilmiştir.
Sıralayacak Olursak;
1- Urhai
2- El-Ruha
3- Edessa
4- Ursu
5- Ruhua
6- Urfa
7- Şanlıurfa
8- Riha

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Ali dedi ki:

  bende yeni yeni öğrendim bir kaç ismini biliyordum şanlı şehrimizin ama şimdi daha detaylı öğrenmiş oldum.

 2. Halil Güneş dedi ki:

  Urfalı olduğum halde bilmiyordum sayenizde öğrenmiş oldum urfamız siteniz ve paylaşımlarınız gerçekleri anlattığı için teşekkürler.

  1. Ferit dedi ki:

   Web Sitemiz ( Urfamiz.Com) Takip Ettiğiniz İçin Biz Teşekkür ederiz.

BİR YORUM YAZ