DOLAR 6,8605
EURO 7,8155
ALTIN 399,52
BIST 8,6849
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Şanlıurfa 41°C
Sıcak

Şanlıurfa’nın Hafızları

ŞANLIURFA’LI MUSİKİŞİNAZLAR (ESKİ)
Mevlidhan, Gazelhan, Hoyratçı, Ses sanatçısı, Şair, Bestekar, Kanuni, Kemani, Darbukatör ve Neyzenleri Hepsi Burada.

Şanlıurfa’nın Hafızları
12.08.2019
2.509
A+
A-

ŞANLIURFA’LI MUSİKİŞİNAZLAR (ESKİ)
Mevlidhan, Gazelhan, Hoyratçı, Ses sanatçısı, Şair, Bestekar, Kanuni, Kemani, Darbukatör ve Neyzen.

 

ÖMER ALTUN ( KÜRT ÖMER HAFIZ )
1946 yılında Urfa’da doğdu. Urfa’nın Ünlü Hafız Mevlidhan ve Gazelhanlarındandır. 8 yaşında başladığı Hafızlığını Haki Hafız Yağmacı’nın yanında 3 yılda tamamladı. Halk arasında Kürt Ömer Hafız diye anılır. 100’ün üzerinde Arapça, Türkçe ve Kürtçe ilahiler ezberlemiştir. 3 Hafız yetiştirmiş halen Hafız yetiştirmeye devam etmektedir. Körler İlkokul’undan mezundur. Tedaş Santal memurluğu yaptı ve emekliye ayrıldı. Allah (cc) kendisine sıhhat ve afiyetler nasip eylesin.

 

ŞÜKRÜ HAFIZ ÇADIRCI ( 1917 – 1993 )
Şanlıurfa’nın meşhur Bestekar ve Gazelhanlarındandır. Çok küçük yaşlarda gözlerini kaybetmiştir. 70 civarında müzik dalında eserleri vardır. TRT repertuarında da eserleri bulunmaktadır. Birçok sanatçı eserlerini severek icra etmişlerdir. “Küstürdüm barışamam” “Seherde girdim bağa” ve “Bülbüller düğün eyler” adlı türkülerini Muzaffer Sarısözen kendisinden derlemiştir. Allah rahmet eylesin.

 

NEYZEN İSMAİL ŞİMŞEK ( KIDE HAFIZ ) (1887 – 1960)
Şanlıurfa’nın eski Neyzen’i ve Gazelhanlarındandır. Birçok Mevlidlere katılmış Ney üfler ve Gazel okurdu. Yusufpaşa camii’inde Fahri Müezzinlik yapmıştır. Urfa Mevlevihanesine devam ederek Mevlevi mukabelelerine Neyzen olarak iştirak etmiştir. Allah rahmet eylesin.

BASRALI AHMET ZEKİ HAFIZ (Ö.1942)
Şanlıurfa’da bir müddet yaşamış. Doğum tarihi bilinmemektedir. Rufai tarikatı Şeyhi ve Kurra Hafızlardandır. Basra müftüsü Ahmet efendinin oğludur. Hafızlığını Basra’da öğrenmiş daha sonra Mısır’da Kahire baş kurrası Hatemzade H.Mustafa hafızdan Kıraat-ı Seb’ayı okudu. Kıraat-ı Aşere’yi ise Urfa’ya geldikten sonra Çiftçioğlu Muhammed hafızdan öğrendi. Urfa’lı birçok hafız yetiştirdi. Halifeliği Muş’lu Mahmut Fehmi efendiden aldıktan sonra Urfada Kadıoğlu camisinde Rufai tekkesini açmıştır. Hasanpadişah camii’inde İmam Hatip olarak görev yapmıştır. Kabri Bediüzzaman aile mezarlığındadır. Allah rahmet eylesin.

 

BAHATTİN HAFIZ PARLAKÇI
1978 yılında Urfa’da doğdu. Urfa’nın değerli Hafızlarındandır. 12 yaşında başladığı Hafızlığını 1 yılda Kırıkhan’da Ahmet Köse’nin yanında tamamladı. Göreve 2007 yılında başladı. Siirt/Tillo’da uzun zaman Arapça okudu. Bir müddet Ulu camii, Dergah camii ve Asımpaşa camilerinde Hatimle Teravih namazı kıldırdı. Mevlana Kur’an kursunda Kur’an ve İlim öğreticiliği yapmaktadır. Rabbim hizmetlerini daim eylesin.

 

HAFIZ M.SALİH POLAT
1961 yılında Urfa’da doğdu. Urfa’nın değerli Mevlidhan ve Gazelhanlarındandır. 22 yaşında başladığı Hafızlığını Haki hafız Yağmacı’nın yanında 4 yılda tamamladı. Göreve 1983 yılında başladı. 31 yıl Narıncı camisinde görev yaptıktan sonra Rızvaniye camisine atandı ve oradan emekliye ayrıldı. Rabbim hocamıza uzun ömürler nasip eylesin.

 

HAFIZ MAHMUT KEMAL KAHVECİBAŞI
1963 yılında Urfa’da doğdu. Urfa’nın sevilen Mevlidhan ve Gazelhanlarındandır. 8 yaşında başladığı Hafızlığını Rafı hafız Görgün’ün yanında 3 yılda tamamladı. Göreve 1988 yılında başladı. Yetiştirmiş olduğu Hafızlar var. Mevlid-i Halil (Dergah) camii’nde Müezzin Kayyım olarak görevine devam etmektedir. Rabbim hocamıza uzun ömürler nasip etsin.

 

HAFIZ M.ZİYAEDDİN DÖĞÜCÜ
1958 yılında Urfa’da doğdu. Urfa’nın sevilen Gazelhanlarındandır. Hafızlık eğitimini babası Ahmet Döğücü hoca’dan aldı. 1980 yılında Müezzin Kayyım olarak göreve başladı. Birçok camide görev yaptıktan sonra 10 yıl kadar Bölge yatılı Kur’an kursunda Hafız hocalığı yaptı. Bu arada Urfa müftülüğü İlahi korosunu da yönetiyordu. Bir müddet Ulu camide de görev yaptıktan sonra 2017 yılında emekliye ayrıldı. Rabbim hocamızın hizmetlerini daim eylesin.

 

M.HANİFİ POLAT
1959 yılında Urfa’da doğdu. Urfa’nın Ünlü Mevlidhanlarındandır. 1979 yılında Müezzin Kayyım olarak göreve başladı. 1984 tarihinde sıra arkadaşları ile Mevlid grubu kurmuştur. 1990 yılında meşhur Mevlidhanlarla TRT proğramlarına katıldı. Itfaiye’de görev de aldı. Halen Mevlidhanlığına devam etmektedir.Allah (cc) kendisinden razı olsun.

 

CELAL ÇİRİŞ
1957 yılında Urfa’da doğdu. Urfa’nın sevilen Mutasavvuf Mevlidhanlarındandır. Urfa’nın meşhur üstadlarından Gazel ve İlahi konusunda ilham aldı ve yıllarca Mevlid grubuyla birlikte birçok ortamlarda bulundu. “Sultan bahçesinden güller” isimli ilahi ve Na’t kitabı vardır. Endüstri Meslek Lisesi’nde Teknisyen olarak çalışıp oradan emekliye ayrıldı.

 

MİKTAD BALCIOĞLU HOCA
1962 yılında Urfa’da doğdu. Urfa’nın sevilen Mevlidhanlarındandır. 1979-80 yılında İmam Hatip’ten mezun olup Sosyal Bilimler fak. Dinler tarihi bölümünü tamamladı. Göreve 1980 yılında başladı. Yoğunburç ve Esemkulu köylerinde görev yaptıktan sonra Yeni Sefalı, Saad b. Ebi Vakkas, Veysel Karani ve Ulubatlı Hasan camilerinde İmam Hatip olarak görev yaptı. Arapça, Sarf, Nahiv ve Hadis derslerini Molla Said Tekin, Molla Derviş Yazıcı, Molla Sabri Yazar ve Molla Halil Taşkın hocadan aldı. Kur’an Tilavet derslerini ise Kuyumcu Bekir hafız İzgördü ve Mehmet hafız Kılıç’tan aldı. 28 yıllık hizmetinden sonra 2008 yılında emekliye ayrıldı. Hocamızın herkese selamları vardır. Rabbim hocamıza uzun ömürler nasip eylesin. Hizmetlerini kabul eylesin.

 

HAFIZ YUSUF ZİYA KAHVECİBAŞI
1966 yılında Urfa’da doğdu. 7 yaşında başladığı Hafızlığını Rafı hafız Görgün ve ama Salih hafız’ın yanında 4 yılda tamamladı.Mevlidhandır. 140 belgeli hafız yanlarında yetişmiş ve 100 hafız yetiştirmeye halen devam etmektedir. Bölge Yatılı Kur’an kursunda Hafız hocalığı yapmaktadır. Rabbim hizmetlerini daim eylesin.

 

HAFIZ AHMET ŞEMSETTİN KAHVECİBAŞI
1971 yılında Urfa’da doğdu.8 yaşında başladığı Hafızlığını Yaşar hafız Şekerci’nin yanında 3 yılda tamamladı.1990 yılında göreve başladı.Mevlidhanlığı var.100’ün üzerinde Hafız yetiştirmişler.Bölge yatılı Kur’an kursunda Hafız hocalığı yapmaktadır.Rabbim hizmetlerini daim eylesin.

 

HAFIZ M.BÜNYAMİN KAHVECİBAŞI
1976 yılında Urfa’da doğdu. Urfa’nın sevilen Mevlidhan ve Hafızlarındandır. Hafızlığını Ünlü Mevlidhanlardan olan babası Halil hafız Kahvecibaşı ve amcası A.Şemsettin Kahvecibaşı’nın yanında 12 yaşında tamamladı. Talim ve makam derslerini İstanbul Haseki eğitim merkezinde Ramazan Pakdil ve Dr. M.Ali Sarı hocalardan aldı. Tashih-i Huruf eğitimini tamamlayarak Rehber öğretici oldu. Bölge yatılı Kur’an kursunda 15 hafız’ın yetişmesinde yardımcı olmuş. Mevlidhanlığına devam etmektedir. İmam-ı Azam camisinde İmam Hatip olarak görev yapmaktadır. Allah (cc) hocamıza hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

HAFIZ ABDULLAH YILDIZ
1968 yılında Urfa’da doğdu. Urfa’nın değerli Hafız ve Mevlidhanlarındandır.12 yaşında başladığı Hafızlığını babası Çakeri Mahmut hafız ve Ramazan hafız Demirci’nin yanında 2 yılda tamamladı. Mevlidhan olup bir Mevlid grubu bulunmaktadır. Ahmet Çoban ve Nihat Avcılar isimli Hafızları yetiştirmiştir. Hz.İbrahim (Sanayi) camisinde Müezzin Kayyım olarak görevine devam etmektedir. Rabbim hocamıza uzun ömürler nasip eylesin.

 

HAFIZ İ.HALİL ASLAN
1979 yılında Urfa’da doğdu. 13 yaşında başladığı Hafızlığını Z.Abidin Çalışkan, Sallanbaş Ömer hafız ve Yaşar hafız Şekerci’nin yanında 15 ayda tamamladı. Göreve 2007 yılında başladı. Çeşitli camilerde İmam Hatip ve Müezzin Kayyım olarak görev yaptıktan sonra Bölge yatılı Kur’an kursuna atandı. Burada Hafız hocalığı yapmaktadır. Rabbim hizmetlerini başarılı eylesin.

 

HAMİT ARSLAN
1978 yılında Urfa/Bozova ilçesi Taşan köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Taşan köyünde Ortaokul ve Liseyi Urfa İmam Hatip Lisesinde okudu. Göreve 2004 yılında başladı. Kurra Molla Ali Bayar hocadan kıraat dersleri aldı. Kuşçuoğlu, Nur Muhammed, Bedia Oruç camilerinde İmam Hatip olarak görev yaptıktan sonra Karahan camisine atandı. Bu camide görev yapmaktadır. Allah cc kendisinden razı olsun.

 

HAFIZ HAŞİM ÇELİK
1986 yılında Urfa’da doğdu. 11 yaşında başladığı Hafızlığını Z.Abidin Çalışkan’ın yanında 2 yılda tamamladı. Mevlidhan ve Gazelhandır. Nar-ı aşk isimli Mevlid grubu var. Eyyubiye araştırma hastanesinde görevli olarak çalışmaktadır. Rabbim yar ve yardımcısı olsun.

 

HAFIZ MURAT FİDANOĞLU (Şıh Murat)
1974 yılında Urfa’da doğdu. Hafızlığını Yaşar hafız Şekerci ve Ramazan hafız Demirci’nin yanında tamamladı. Kur’an hafızlığı dernek başkanıdır. 12 hafız yetiştirmiş 20 küsür hafız daha yetiştirmeye devam etmektedir. Kurra Molla Ali Bayar hocadan kıraat dersleri aldı. Büyükşehir belediyesinde görev yapmaktadır. Rabbim hizmetlerini başarılı eylesin.

 

HAYATİ HAFIZ BAYBOSTANCI
1976 yılında Urfa’da doğdu. 11 yaşında başladığı Hafızlığını Mehmet hafız Kılıç Ramazan hafız Demirci ve Haki hafız Yağmacı’nın yanında 3 yılda tamamladı. Mevlidhan ve Gazelhandır. Grup Hafızlar isimli Mevlid grubu var. 2001 yılında göreve başladı. Sırrın/Karşıyaka camisinde İmam Hatip olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamıza hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

HAFIZ FATİH KAHVECIBAŞI
1991 yılında Urfa’da doğdu. 11-12 yaşlarında başladığı Hafızlığını babası Hafız M.Kemal Kahvecibaşı’nın yanında 4 yılda tamamladı. Mevlidhan Gazelhan ve İlahi sanatçısıdır. 6 Hafız yetiştirmiş. Göreve 2010 yılında başladı. Ulu camide İmam Hatip olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamızın hizmetlerini daim eylesin.

 

HAFIZ İBRAHİM ONAT
1977 yılında Urfa’da doğdu. 11-12 yaşlarında başladığı Hafızlığını Yaşar hafız Şekerci’nin yanında 2 yılda tamamladı. Göreve 1997 yılında başladı. Tashih-i Huruf eğitimi aldı. Görevinin yanında Hat üzerine Buğday sapıyla el işlemeleri yapmaktadır. Mevlid-i Halil (Dergah) camisinde İmam Hatip olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamızın hizmetlerini başarılı eylesin.

 

HAFIZ A.KADİR BAYBOSTANCI (Geylani)
1983 yılında Urfa’da doğdu. 14 yaşında başladığı Hafızlığını Ramazan hafız Demirci’nin yanında 3 yılda tamamladı. Mevlidhan ve Gazelhandır. Grup Hafızlar adlı Mevlid grubu var. 2 albüm çıkarmış. Eyyubiye belediyesinde görev yapmaktadır. Allah cc kendisinden razı olsun.

 

HAFIZ M.ZİYA DEMİRBAŞ
1974 yılında Urfa’da doğdu. 14 yaşında başladığı Hafızlığını Yaşar hafız Şekerci ve Ramazan hafız Demirci’nin yanında 3 yılda tamamladı. Bestekar Mevlidhan ve Gazelhandır. 25 Beste’si var. Grup Dergah üyesidir. Büyükşehir Belediyesi Konservatuar’ında görev yapmaktadır. Allah cc kendisinden razı olsun.

 

MOLLA ORHAN ARSLAN
1964 yılında Bingöl/Genç ilçesinde doğdu. 1980 yılında Urfa’ya gelerek Hz.İbrahim Kültür ve Eğitim vakfı Kur’an kursunda medreseye devam etti. Bu arada İlkokul, Ortaokul, İmam Hatip lisesi ve Ilahiyat Önlisansı dışarıdan okudu. Arapça derslerini Molla Derviş Yazıcı, Molla Sait Tekin ve Molla Sabri Yazar’dan aldı. Göreve 2007 yılında başladı. Ethemoğlu camisinde bir müddet görev yaptıktan sonra Hasanpaşa camisine atandı. 01.12.2012 yılından bu yana halen Hasanpadişah camisinde İmam Hatip olarak görev yapmaktadır. Rabbim hocamıza hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

HAFIZ YUSUF POLAT
1990 yılında Urfa’da doğdu. 14 yaşında başladığı Hafızlığını Y.Ziya Kahvecibaşı’nın yanında 3 yılda tamamladı. Mevlidhan ve Gazelhandır. Göreve 2010 yılında başladı. Eski Sefalı camisinde Müezzin Kayyım olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamızın hizmetlerini başarılı eylesin.

 

HAFIZ OSMAN UZUNGÖL
1974 yılında Urfa’da doğdu. 12 yaşında başladığı Hafızlığını Yaşar hafız Şekerci’nin yanında 3.5 yılda tamamladı. Göreve 1997 yılında başladı. Urfa/Halfeti ve Yeni Arabi camilerinde Müezzin Kayyım olarak görev yaptı. Daha sonra Bursa/Nilüfer 5 evler merkez camiine atandı. Bu camide görev yapmaktadır. Tashih-i Huruf kursunu tamamladı. Ramazan ayında 2 yıl Hatimle Teravih namazı kıldırdı. Görevinde başarılar dilerim.

 

HAFIZ MUSTAFA YEŞİLDAĞ
1973 yılında Urfa’da doğdu. Hafızlığını Yaşar hafız Şekerci’nin yanında 3 yılda tamamladı. 3 Hafız yetiştirmiş halen Hafız yetiştirmeye devam etmektedir. Göreve 1996 yılında V.Şehir’de başladı. 2006 yılında Kazancı Bedih anısına düzenlenen Gazel yarışmasında 1. olmuştur. Mevlidhan ve Gazelhandır. Ulu camide Müezzin Kayyım olarak görev yapmaktadır. Rabbim hizmetlerini başarılı eylesin.

 

HAFIZ MUHAMMED EMİN ALP
1992 yılında Urfa’da doğdu. 12 yaşında başladığı Hafızlığını 4 yılda Ramazan hafız Demirci’nin yanında tamamladı. Göreve 2013 yılında başladı. Bir müddet Hz.Zekeriyya (as) camisinde Müezzin Kayyım olarak görev yaptı. Mevlidhanlığı var. G.Antep Kur’an’ı güzel okuma yarışmasında İl Birinciliği var. Tashih-i Huruf okumuş. G.Antep/Nizip ilçesinde M.Şerif Görmez Kur’an kursunda müdür olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamızın hizmetlerini daim eylesin.

 

HAFIZ MAHMUT KASAP (1937 – 2009)
Urfa’nın eski Hafızlarındandır. Mesleği Saatçılıktır. Halk arasında Saatçı Mahmut Hafız diye bilinir. Pazar cami, Hekimdede, Rızvaniye ve Kamberiye camilerinde uzun zaman mukabele okudu. Rafı hafız Görgün’ün yanında Hafızlığını tamamladı. Allah rahmet eylesin.

 

HAFIZ YASİN KASALI
1976 yılında Urfa’da doğdu. 12-13 yaşlarında başladığı Hafızlığını Ramazan hafız Demirci’nin yanında 3 yılda tamamladı. Mevlidhandır. Mevlid grubu var. Göreve 2002 yılında başladı. Seyyid Şeyh A.Kadir Geylani (ks) camiinde Imam hatip olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamıza hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

HAFIZ MEHMET BEŞKAT
1973 yılında Urfa’da doğdu. 16 yaşında başladığı Hafızlığını Hafız Süleyman Kılıç’ın yanında 3 yılda tamamladı. Mevlidhanlığı var. Göreve 1994 yılında başladı. Urfa/Bozova Merkez Kırmızıpınar camiinde Müezzin Kayyım olarak görev yapmaktadır. Rabbim hocamızın hizmetlerini daim eylesin.

 

ADEM HAFIZ BEYAZKURT
1967 yılında Urfa’da doğdu. 14 yaşında başladığı Hafızlığını Yaşar hafız Şekerci’nin yanında 2 yılda tamamladı. Göreve 1989 yılında başladı. Hekimdede ve uzun zaman Yusufpaşa camisinde Müezzin Kayyım olarak görev yaptıktan sonra emekliye ayrıldı. Allah (cc) hocamızın hizmetlerini daim eylesin.

 

HAFIZ M.SALİH KURT
1978 yılında Urfa’da doğdu. 11 yaşında başladığı Hafızlığını Hafız Süleyman Kılıç’ın yanında 2 yılda tamamladı. Mevlidhanlığı var. Göreve 2012 yılında başladı. Selahattin-i Eyyubi camiinde Müezzin Kayyım olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamızın hizmetlerini başarılı eylesin.

 

HATTAT HAFIZ A.KADİR KUŞKIRAN
1974 yılında Urfa’da doğdu. Urfa’nın Ünlü Hattatlarındandır. Hafızlığını Lise 1.Sınıf’ta Hafız Mustafa Kahvecibaşı’nın yanında 4 yılda tamamladı. Urfa/Birecik ilçesinde görevli iken birçok Mevlidlere katılmış ve okumuştur. Göreve 1995 yılında başladı. Kliğrafi güzel yazı hat sanatkarıdır. İmam Aslan (A.Vahit Tekkesi) camisinde İmam Hatip olarak görev yapmaktadır. Rabbim hocamıza hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

HAFIZ HASAN BEYAZKURT
1991 yılında Urfa’da doğdu. 15 yaşında başladığı Hafızlığını Babası Hafız Adem Beyazkurt ve Hafız A.Şemsettin Kahvecibaşı’nın yanında 3 yılda tamamladı. 4 Hafız yetiştirmiş. Göreve 2010 yılında başladı. Tashih-i Huruf okumuş. Din görevlileri arası Kur’an-ı Kerim’i güzel okumada İl 1.liği ve Bölge 3.lügü de vardır. Dabakhane camiinde Müezzin Kayyım olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamıza hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

KURRA İSA AKKUZU
1984 yılında Urfa’da doğdu. Kurra Ali Bayar hocaefendi ve Kurra Murat Çiçek hocadan Kıraat-ı Seb’a ve Kıraat-ı Aşere’yi okudu. Göreve 2002 yılında başladı. Görev süresince Eyyubiye’de bulunan Hayati Harrani cami ve Konuklu mah. camii inşasında bulundu. Kendisine Hadim-u Buyutilleh diye vasıflandıran İsa Akkuzu hoca 2013 yılında Erzurum İlahiyat mezunu, 2019 yılında ise Tashih-i Huruf eğitimini başarıyla tamamladı. 2017 tarihinden bu yana halen Hz.İbrahim Peyğamber (Sanayi) camiinde Imam Hatip olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamızın hizmetlerini başarılı eylesin.

 

KURRA ŞEYH İZZEDDİN KAYA
1975 yılında Urfa’da doğdu. Kurra Ali Bayar hocaefendi’den Arapça ve Kıraat-ı Aşere dersleri aldı. Göreve 2008 yılında başladı. Karaköprü/Hacı Eyyüb Kolsuzoğlu camiinde İmam Hatip olarak görev yapmaktadır. Allah cc seydamıza hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

M.ŞÜKRÜ DÖRTBUDAK
1969 yılında Urfa’da doğdu. Urfa’nın değerli Alimlerindendir. 1987 yılında kursiyer İmam Hatip olarak Kastamonu eğitim merkezinde göreve başladı. 1990 yılı Urfa/Günbalı (Arapoğlu) köyüne tayin oldu. 1996 yılında merkez Hasan Hüseyin camiine daha sonra kadrosu gelene kadar görevlendirme ile hizmetine devam etti. 2014 yılında Mevlana Halid camiine atandı. 32 yıllık Diyanet çalışanı olup halen Mevlana Halid camiinde İmam Hatip olarak görev yapmaktadır. İlahiyat Önlisans mezunu olup emekli Vaizlerden İbrahim Öztürk ve Metin Korkut hocalardan Arapça dersleri icra etti. Rabbim hocamızın hizmetlerini daim eylesin.

 

KURRA MEHMET UÇAR
1979 yılında Urfa’da doğdu. Kurra Ali Bayar hocaefendi’den Kıraat dersi, Sabri Yazar hoca’dan Arapça dersleri aldı. Bir müddet İmam Hatip olarak görev yaptı ve ayrıldı. Özel halk eğitim merkezinde Osmanlıca eğiticilik kursunda ödül aldı. Esnaf olarak Kuru Kahvecilik yapmaktadır. Allah cc hocamıza hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

MOLLA SALİH İLERİ
1965 yılında Urfa’da doğdu. 1979 yılında açılan Halilullah kültür ve eğitim vakfında Vaiz M.Salih Ocak, Molla Sabri Yazar ve A.Selam Eren hocalardan Arapça dersleri aldı. 1988 yılında Geçitköyünde İmam Hatip olarak göreve başladı. Daha sonra Fırfırlı, Halilurrahman, Hüseyinpaşa, Hz.Aişe (ra) camilerinde görev yaptıktan sonra Şeyh Şamil camisine atandı. Bu camide halen İmam Hatip olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamızın hizmetlerini daim eylesin.

 

KURRA HAFIZ AHMET ALTUN
1980 yılında Urfa’da doğdu. 16 yaşında başladığı Hafızlığını Hafız Osman Şekerci, Kürt Ömer Hafız ve Ramazan Hafız Demirci’nin yanında 4 yılda tamamladı. Göreve 2008 yılında başladı. Gazelhanlığı var. Kıraat derslerini ve İcazetini Şeyh İzzeddin Kaya hocaefendiden aldı. Karaköprü/İncirliova camisinde İmam Hatip olarak görev yapmaktadır. Rabbim hocamızın hizmetlerini başarılı eylesin.

 

KURRA HAFIZ A.KADİR HASTAOĞLU
1962 yılında Urfa’da doğdu. 15 yaşında başladığı Hafızlığını Emin Hafız Mardinli’nin yanında 2 yılda tamamladı. Kıraat derslerini ise Kurra Ali Bayar hocaefendi’den aldı. Marmara İlahiyat Fakültesi’nden mezun olan hocamız halen Harran Üni.İlahiyat Fakültesi’nde Kur’an Öğreticisi ve Öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamıza hayırlı uzun ömürler nasip eylesin. Not:Soyadı (Alperen) olarak degişmiştir.

 

HAFIZ İBRAHİM YANDIRICI
1982 yılında Urfa’da doğdu. 10-11 yaşlarında başladığı Hafızlığını babası emekli İmam Hatip merhum İsmail Yandırıcı hocanın yanında 4 yılda tamamladı. Göreve 2001 yılında başladı. 10-15 Hafız yetiştirmiş halen Hafız yetiştirmeye devam etmektedir. Uzun zaman Hüseyniye camisinde görev yaptı. Şuan Kıbrıs Tekke camisinde İmam Hatip olarak görev yapmaktadır. Allah cc kendisinden razı olsun.

 

HAFIZ TAHA KAHVECİBAŞI
1994 yılında Urfa’da doğdu. 9-10 yaşlarında başladığı Hafızlığını Y.Ziya Kahvecibaşı ve M.Kemal Kahvecibaşı’nın yanında 3 yılda tamamladı. Göreve 2012 yılında başladı. Resulullah (sav) camisinde Müezzin-Kayyım olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamızın hizmetlerini başarılı eylesin.

 

MAHMUT YAVUZEL HOCA
1979 yılında Urfa’da doğdu. 1999 yılında Fahri İmam Hatip olarak M.Özlek camiinde görev yaptı. 2000-2002 yılları arasında vatani görevini yaptıktan sonra Urfa/Akçakale Alıncık, Pekmezli beldesi, Merkez H.Mehmet Demirci cami ve Hz.Eyyüb Peyğamber camiinde Müezzin Kayyım olarak görev yaptı. 2004 yılından bu yana Urfa İl Müftülüğü Yayınevinde görev yapmaktadır. Allah cc hocamıza hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

HAFIZ MEHMET ÇİFTÇİ
1986 yılında Urfa’da doğdu. 12 yaşında Arapça eğitim ilmini Hacı Kurt hoca’dan aldı. 2004-2006 yılları arası Hafızlık eğitimini A.Şemsettin Kahvecibaşı’nın yanında tamamladı. 2006 yılında Kütahya/Simav Evciler köyü, 2008 yılında Urfa merkez Özlü köyü, 2009-2013 yılları Sivas merkez Demiryazı köyü cami İmam Hatip görevini ifa etti. 2008 yılında İlahiyat Önlisans ve 2012 yılında da Sivas Cumhuriyet Üniv.İlahiyat fakültesini bitirdi. 2013 yılında girdiği Kpss sınavıyla Din kültürü öğretmeni olarak Milli eğitim bakanlığına geçti. 2013 yılından bu yana halen H.Sabiha Özlek anadolu lisesi Din kültürü öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamızın hizmetlerini daim eylesin.

 

HAFIZ İBRAHİM KAHRAMAN
1988 yılında Urfa’da doğdu. 9 yaşında başladığı Hafızlığını Hafız M.Kemal Kahvecibaşı’nın yanında 2 yılda tamamladı. Murat Köse adında 1 Hafız yetiştirdi. Göreve 2011 yılında başladı. Tashih-i Huruf eğitimi aldı.2012’de Urfa Hafızlık yarışmasında 1.liği, Bölgede 3.lüğü var. İşletme mezunu. Ulu camide 3 yıl Hatimle Teravih namazı kıldırdı. Halen Ulu camide Müezzin Kayyım olarak görev yapmaktadır. Rabbim hizmetlerini başarılı eylesin.

 

NASİH BÜRMEK HOCA
1940 yılında Urfa/Tesherap (Bölücek) köyünde doğdu. 13 yaşında Molla Seferden Kur’an dersleri aldı. 1960 yılında Urfa’ya geldi. Hayrullah camiinde Molla Said Tekin hocadan Kurra Ali Bayar hoca ve Mustafa Kubat hoca ile beraber Arapça dersler aldı. 1970 tarihinde Molla Said Tekin hoca Peyğamberler camiine gelince beraber yatılı kalmışlar, birçok talebe yetiştirmişlerdir. 1987 yılında dönemin Belediye başkanı İ Halil Çelik tarafından Belediyeye alındı ve 2004 yılında oradan emekliye ayrıldı. Rabbim hocamızın hizmetlerini daim eylesin.

 

KURRA HAFIZ MUSTAFA ÇUHADAROĞLU
1974 yılında Urfa’da doğdu. 13 yaşında başladığı Hafızlığını Hafız Yaşar Şekerci’nin yanında 2 yılda tamamladı. Kurra Ali Bayar hocaefendi’den Kıraat dersleri aldı. 6 yıl Ulu camide Mukabele okudu. Marangozluk mesleği yaptı. Göreve 2002 yılında başladı. B.Evler Ebu Hüreyre mescidinde İmam Hatip olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamızın hizmetlerini daim eylesin.

 

HAFIZ ÖMER FARUK ÖZER
1975 yılında Urfa’da doğdu. 16 yaşında başladığı Hafızlığını Hafız Halil Kaymaz’ın yanında 2.5 yılda tamamladı.Gazelhanlığı var. Birçok Mevlidlere katılmış ve okumuştur. Göreve 2008 yılında başladı. H.Mahmut Sade camiinde İmam Hatip olarak görev yapmaktadır. Rabbim hocamızın hizmetlerini başarılı eylesin.

 

MOLLA HALİT TAVUR HOCA EFENDİ
1952 yılında Urfa’da doğdu. Urfa’nın değerli Alimlerindendir. Medrese tahsilini Molla Said Tekin hoca’nın yanında tamamladı. Göreve 1975 yılında başladı. Hayrullah, Sefalı, Hz.Eyyüb Peyğamber ve Lütfiye Mahmudoğlu camilerinde görev yaptıktan sonra Resulullah (sav) camisine atandı. Bu camide uzun zaman İmam Hatip olarak görev yaptıktan sonra 2008 yılında emekliye ayrıldı. Haftanın belirli günlerinde ders halkası devam etmektedir. Rabbim hocamıza hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

HAFIZ İSMAİL CANPOLAT
1992 yılında Urfa’da doğdu. 18 yaşında başladığı Hafızlığını G.Antep Fatih Hoşgör Kur’an kursunda Cumali Deniz hocanın yanında 2 yılda tamamladı. 2 yıl G.Antep Mehmet Ziylan camiinde Fahri İmam Hatip olarak görev yaptı. Göreve 2018 yılında başladı. Haliliye Eyvet Yeterli camiinde İmam Hatip olarak görev yapmaktadır. Allah cc kendisinden razı olsun.

 

ŞÜKRÜ ÖZDEMİR HOCA
1967 yılında Urfa’da doğdu. Küçük yaşlarda Kurra Ali Bayar hocaefendi’den ve Mustafa Kubat hocadan dersler aldı. Göreve 1988 yılında Kısas beldesinde başladı. 1997-2001 yılları arasında Hatay/İhsaniye’de görev yaptı. 2001 yılından bu yana Peyğamberler camiinde İmam Hatip olarak görev yapmaktadır. 2010 yılında İlahiyat’ı bitirdi, mülki idarecilerden takdirname ve sayısız teşekkür belgesi aldı. 2014 tarihinde Ş.Urfa platformu tarafından mesleginde en iyiler ödülüne layık görülen hocamız Urfalılar tarafından sevilen ve sayılan hocalardan birisidir. Rabbim hocamızın hizmetlerini daim eylesin.

 

HAFIZ MEHMET KAHVECİBAŞI
1995 yılında Urfa’da doğdu. 9 yaşında başladığı Hafızlığını M.Kemal Kahvecibaşı, A.Şemsettin Kahvecibaşı ve babası Y.Ziya Kahvecibaşı’nın yanında 2 yılda tamamladı. Göreve 2013 yılında başladı. Tashih-i Huruf eğitimi aldı. Damad Süleymanpaşa camiinde Müezzin-Kayyım olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamıza hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

HAFIZ SERDAR DEMİRBAŞ
1984 yılında Urfa’da doğdu. 17 yaşında başladığı Hafızlığını Ramazan hafız Demirci ve Kurra Murat Çiçek hoca’nın yanında 2 yılda tamamladı. Birçok camide mukabele okudu. G.Antepte bir müddet İmam Hatip olarak görev yaptı ve ayrıldı. Şuan babası Çaycı Murat ile beraber Esnaflık yapmaktadır. Rabbim kendisinden razı olsun.

 

HAFIZ ÖMER ÇELİK
1984 yılında Urfa’da doğdu. 11 yaşında başladığı Hafızlığını Y.Ziya Kahvecibaşı ve A.Şemsettin Kahvecibaşı’nın yanında 1.5 yılda tamamladı. Mevlidhanlığı var. Göreve 2007 yılında başladı. G.Antep Hafızlık yarışmasında Il birinciliği var. Başarı belgesi ve Plaket almış. G.Antep/Nizip Hatice Kübra camiinde Müezzin Kayyım olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamızın hizmetlerini başarılı eylesin.

 

HAFIZ M.FATİH POLAT
1992 yılında Urfa’da doğdu. 15 yaşında başladığı Hafızlığını Hafız Y.Ziya Kahvecibaşı’nın yanında 2 yılda tamamladı. Göreve 2012 yılında başladı. Mevlidhanlığı var. 2 Hafız yetiştirmiş. Bir müddet Hz.Aişe (ra) camisinde Müezzin-Kayyım olarak görev yaptı. Şuan Bölge yatılı Kur’an kursunda Hafız hocalığı yapmaktadır. Rabbim hizmetlerini daim eylesin.

 

MEHMET YAZAR HOCA
1969 yılında Urfa’da doğdu. Babası Meşhur alimlerden Mevlid-i Halil (Dergah) cami emekli İmam Hatib’i Molla Sabri Yazar hocaefendidir. Marmara İlahiyat mezunudur. Göreve 1987 yılında Nur Zehraiye camiinde başladı. Daha sonra Üsküdar’da 2 yıl görev yaptı. 1991 yılında Vali Karacan camiine atandı. 16 yıl Vali Karacan camiinde İmam Hatip olarak görev yaptıktan sonra Bursa/Nilüfer Şeyh Edebali camiine atandı. 2007 yılından bu yana halen bu camide İmam Hatip olarak görev yapmaktadır. Urfa’da olduğu gibi Bursa’da da sosyal aktivitesi olan halk tarafından sevilen ve sayılan hocamıza görevinde başarılar diliyoruz.

 

MAHMUT DURGUN
1975 yılında Urfa’da doğdu. Urfa’nın Ünlü Mevlidhanlarındandır. İlköğrenimini Atatürk ilköğretim okulunda tamamladı. Baba mesleği olan mobilya işinde bir müddet çalıştı. Güzel ses ve kabiliyetinden dolayı Ş.Urfa mahalli Mevlid merasimlerine katılmaya başladı. Dayısı Celal Çiriş ve Kürt Ömer hafızla beraber bir müddet Mevlidlere katıldı. 2006 yılında Devteşti eğitim kültür dayanışma derneği ile tanıştı. “Ölüm var” “Yar Geylani” adlı ilk albümünü çıkardı. Bu albüm halkın büyük ilgi ve beğenisini topladı. Ş.Urfa bölge İl ve İlçelerde çeşitli konser orğanizasyonlarına assolist olarak katıldı. “Cano” ile 2.albümünü çıkardı. “Balıklı gölde”  isimli 3.albümü ile tekrar sevenleri ile buluştu. Allah cc kendisinden razı olsun. Hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

KURRA HAFIZ MUSTAFA YUNUSOĞLU
1965 yılında Urfa’da doğdu. Hafızlığını Yaşar hafız Şekerci ve Ramazan hafız Demirci’nin yanında tamamladı. Kıraat Aşere dersleri ve Icazetini Kurra Ali Bayar hocaefendi’den aldı. 5 Hafız yetiştirmiş. Göreve 1982 yılında başladı. 25 yıl Kardeşler camiinde görev yaptıktan sonra M.Özlek camiine atandı. Bir müddet bu camide İmam Hatip olarak görev yaptıktan sonra emekliye ayrıldı. Rabbim hocamıza hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

HAFIZ MAHMUT TÜRK
1979 yılında Urfa’da doğdu. Hafızlığını Kurra Hafız Mustafa Yunusoğlu’nun yanında 15 ayda tamamladı. Göreve 2007 yılında başladı. 6 ay Aşere okudu. A.Faruk Balak camiinde İmam Hatip olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamızın hizmetlerini başarılı eylesin.

 

HAFIZ M.SIDDIK DÜGER
1991 yılında Urfa’da doğdu. 15 yaşında başladığı Hafızlığını Hafız A.Şemsettin Kahvecibaşı’nın yanında 2 yılda tamamladı. Göreve 2013 yılında başladı. Urfa/Akçakale Aşağı Beydaş köyü,Karaköprü/Yukarıkoşma Alankuş köyünde görev yaptıktan sonra M.Özlek camiine Müezzin-Kayyım olarak atandı. Kurra Mehmet Kılıç hocaefendi’den Tecvit ve Meharic-i Huruf dersleri aldı. Şuan Şehbenderiye camiinde Imam-Hatip olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamızın hizmetlerini daim eylesin.

 

HAFIZ İSMAİL KAHVECİBAŞI
1984 yılında Urfa’da doğdu. Hafızlığını Şefik Hafız Kahvecibaşı’nın yanında 3 yılda tamamladı. Göreve 2002 yılında başladı. 2002 yılında V.Şehir’de görevinin yanında Kurra Mehmet Kılıç hocaefendi’den Tecvit ve Meharic-i Huruf dersleri aldı. Tashih-i Huruf eğitimi de aldı. Eyyüb Peygamber (as) camiinde İmam Hatip olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamıza hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

DR.YASİN KAHYAOĞLU
1956 yılında Urfa’da doğdu. 1975 yılında Urfa İmam Hatip Lisesi’ni bitirdi. 1978 yılında Suriye/Şam’da 1 yıl Arapça dil öğrenimi gördü. 1982 yılında Mısır el-Ezher Üni.Usulu’d Din Fakültesini bitirdi. 1983-1989 yılları arasında Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığında Riyad ve Cidde şehirlerinde orta öğretimde öğretmenlik yaptı. 1989-1993 yılları arasında Urfa Hz.İbrahim Halilullah kültür ve eğitim vakfında ders verdi ve yöneticilik yaptı. 1993 yılında Harran Üni.İlahiyat Fakültesinde Arapça okutmanı olarak atandı. 1995 yılında Harran Üniversitesinde Yüksek lisansını tamamladı. 1998 yılında Arap dili ve Belağatı dalında doktora tezini tamamladı. Ayrıca Almanya, Hollanda, Belçika, Ürdün ve Sudan gibi ülkeleri gezdi. Birçok Arapça ve Türkçe kitap ve makale çalışması var. Halen Harran Üni.Urfa İlahiyat Fakültesinde Arap Dili ve Belağatı Anabilim dalında Öğretim üyesi ve Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktadır. Rabbim hocamızın hizmetlerini daim eylesin.

 

HAFIZ MUSTAFA KARAYAZGAN
1972 yılında Urfa’da doğdu. 16 yaşında başladığı Hafızlığını Hafız Süleyman Kılıç’ın yanında 2 yılda tamamladı. Göreve 1996 yılında başladı. Mevlidhanlığı var. Çok sayıda Plaket, Ödül, Takdir ve Teşekkür belgesi aldı. Urfa/Birecik merkez Ulu camide İmam-Hatip olarak görev yapmaktadır. Allah (cc ) hocamıza hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

H.ABDULVAHİD HOCA EFENDİ (1864 1932)
Aslen Rodos adasındandır. Babası ile Rodos’tan Urfa’ya gelmişlerdir. Urfa’da ismi çok geçen devrinin büyük Alimlerindendir. H.Abdulvahid tekkesi diye kendi adını taşıyan bu cami Urfa’nın aşağı çarşı (Haşimiye) semtinde bulunmaktadır. Şuan bu caminin ismi İmam Aslan olarak degiştirilmiştir. Bu camide birçok kişiye ders vermiştir. Öğrencilerine Din ilimlerinin yanında Latin harfleri ve Matematik dersleride verirdi. Urfa’da evlenmiştir. Kabri Bediüzzaman aile mezarlığındadır. Allah rahmet eylesin.

 

ŞIH ÜBEYT ANYIĞ HOCA ( 1932 – 1996 )
Urfa’nın sevilen değerli Mevlidhan ve Gazelhanlarındandır. 1932 yılında Urfa/Siverek Kebirkazanide doğdu. Göreve 1955 yılında Urfa/Akçakale Yeni camide Müezzin-Kayyım olarak başladı ve bu camide 6 yıl görev yaptı. Daha sonra Urfa Ulu camiye atandı ve bu camide 20 yıl kaldı. Son 1 yılı da Kutbeddin camiinde geçti ve emekliye ayrıldı. Kayınbiraderi olan meşhur Mevlidhan Şıh İbrahim ile beraber yıllarca Mevlid okudular. Kabri Bediüzzaman aile mezarlığındadır. Allah rahmet eylesin.

 

HAFIZ M.SAİD BAYBOSTANCI
1997 yılında Urfa’da doğdu. Hafızlığını Şıh Murat Hafız Fidanoğlu’nun yanında 2 yılda tamamladı. 2012-2015 yılları arası İmam Hatipler arası Hafızlık yarışmasında 2 defa İl 1.si, bir defa da bölge 3.lügü var. Göreve 2018 yılında başladı. Tülharabesi köyünde İmam-Hatip olarak görev yapmaktadır. Rabbim hocamıza hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

MOLLA MUHYİDDİN ALAGÖZ HOCA
1933 yılında Urfa Merkez Başören köyünde doğdu. Urfa’nın değerli büyük Alimlerindendir. Kur’an-ı Kerim dersini küçük yaşta babasından öğrendi. İlim tahsilini yapmak üzere 12 yaşında Urfa’ya geldi. Zamanın büyük Alimlerinden Molla A.Hamid efendi, Buluntu hoca ve Urfa müftüsü Eyyüb Sabri Anık’tan dersler aldı.Ancak asıl tahsilini zamanın medresesi olan Gümrükhanı’nda Molla A.Hamid hoca’dan Arapça, Fıkıh, Kelam, Tefsir, Akaid, Mantık, Hadis, Siyer, Sarf ve Nahiv derslerini almış ve Rızvaniye camiinde düzenlenen törenle zamanın müftüsü Eyyüb Sabri Anık ve hocası A.Hamid efendi kendisine icazet vermiştir. Kendiside birçok kişiye Arapça, Sarf ve Nahiv dersleri vermiştir. Merkeze bağlı birçok köyde Fahri imamlık yapmış 1967 yılında resmi olarak merkez Abdulvahid tekkesi camiinde göreve başlamıştır. 1969 yılından 1996 yılına kadar 27 yıl Hacı Yadigar camiinde görev yapmış ve emekliye ayrılmıştır. Rabbim hocamıza sıhhat ve afiyetler versin. Rabbim kendisinden razı olsun.

 

MOLLA ABDÜLHAMİD EFENDİ (1892 1973)
Bingöl’lü olan Molla Abdülhamid efendi 1930 yıllarında 40 yaşlarında Urfa’ya gelmiştir. Urfa’nın yetiştirdiği büyük Alimlerdendir. Urfa’ya geldikten sonra Buluntu hoca’dan ders alarak icazet almıştır. Kendisi de birçok öğrenci yetiştirmiştir. Daha sonraları Cizre’ye giderek oradan Nakşibendi halifeliği icazeti aldı. İstanbul’dan dönerken yolda fenalaştı, G.Antep’te vefat etti. Urfa’ya getirildi, Bediüzzaman aile mezarlığına defnedildi. Allah rahmet eylesin.

 

ARAP HOCA ( 1923 – 1991 )
Asıl adı Muhammed Tokmak’tır. Urfa’nın büyük Alimlerindendir. İlim tahsilini önce Buluntu hoca’dan daha sonra Molla Abdülhamid efendi’den almıştır. Kendiside Rızvaniye, Dabakhane ve Kıbrıs tekke camilerinde 30 yılı aşkın ders vermiştir. Nakşibendi tarikatına mensup olup Şeyhi Diyarbakır’da İsmetullah efendidir. Kabri Bediüzzaman aile mezarlığındadır. Allah rahmet eylesin.

 

HAFIZ DR.NECMİ ŞENAY
1975 yılında Urfa’da doğdu. 9 yaşında başladığı Hafızlığını Yaşar hafız Şekerci’nin yanında 4 yılda tamamladı. İstanbul Üni.Çapa Tıp Fakültesinden mezundur. Halen Özel Şanmed hastanesi’nde KBB uzmanı olarak görev yapmaktadır. Allah cc kendisinden razı olsun. Görevinde başarılar diliyoruz.

 

KURRA HAFIZ MAHMUT TAMAK
1970 yılında Urfa’da doğdu. 9-10 yaşlarında başladığı Hafızlığını Hafız Mustafa Balıkçı’nın yanında 3-4 yılda tamamladı. Daha sonra Kurra Ali Bayar hocaefendi’den Kıraat okudu ve İcazet aldı. Tashih-i Huruf eğitimi de aldı. Göreve 1992 yılında başladı. Anadolu Kız İmam Hatip Lisesi’nde Öğretmenlik yaptı. Ödül olarak yılın Öğretmeni seçildi. Rabbim hocamızın hizmetlerini başarılı eylesin.

 

HAFIZ FAİK KAYA (Fayık hoca)
1963 yılında Urfa’da doğdu. Hafızlığını Halil Hafız Uzungöl’ün yanında 2 yılda tamamladı. Göreve 1985 yılında başladı. B.Evler/Hz.Hatice (ra) camisinde uzun zaman İmam-Hatip olarak görev yaptı. Daha sonra B.Evler/ Fatimetüz-zehra (ra) camisine atandı ve oradan emekliye ayrıldı. Allah cc hocamıza hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

HAFIZ M.ZEKİ İDKİN
1968 yılında Urfa’da doğdu. 14 yaşında başladığı Hafızlığını Hafız Osman Kıvır’ın yanında 3 yılda tamamladı. Göreve 1987 yılında başladı. Tuzeken camisinde uzun zaman kaldı. Şuan Haznevi İhlasiye camisinde İmam-Hatip olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamızın hizmetlerini daim eylesin.

 

HAFIZ M.SAİD BAĞMANCI
1961 yılında Urfa’da doğdu. 8 yaşında başladığı Hafızlığını Haki Hafız Yağmacı, Ahmet Karanfil ve Rafı hafız Görgün’ün yanında 3 yılda tamamladı. Göreve 1981 yılında başladı. Şişe içine yazı yazma yeteneğine sahiptir. Hatla ilgili ödüllerini Kültür md.lügünden almıştır. Rızvaniye camiinde Müezzin-Kayyım olarak görev yapmaktadır. Göreviyle beraber şuan Dergah camii içindeki Yayınevinde geçici görevini yürütmektedir. Rabbim hocamızın hizmetlerini başarılı eylesin.

 

KURRA HAFIZ KASIM SEZER
1969 yılında Urfa’da doğdu. 11 yaşında başladığı Hafızlığını Yaşar hafız Şekerci ve Culha Mahmut hafız’ın yanında 3 yılda tamamladı. Kurra Ali Bayar hocaefendi’den Kıraat dersleri aldı. Gazelhanlığı var. Meslek olarak Esnaflık yapmaktadır. Mevlana camisinin yapılışında çok emek harcamıştır. Rabbim kendisinden razı olsun.

 

HAFIZ MAHMUT DİN
1992 yılında Urfa’da doğdu. Kur’an-ı Kerim dersini Hacı Kurt hoca’dan öğrendi. Hafızlığını Ramazan hafız Demirci’nin yanında tamamladı. 2011-2013 yılları arasında İsmailağa cemaatinde İstanbul’da Arapça okudu. Tashih-i Huruf eğitimi de aldı. Göreve 2013 yılında Koruklu köyü camiinde başladı. Mart 2019 tarihinden bu yana halen Miskinler camisinde İmam-Hatip olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamızın hizmetlerini başarılı eylesin.

 

CUMHURİYET SAVCISI HAFIZ MEHMET BAL
1984 yılında Urfa’da doğdu. 11 yaşında başladığı Hafızlığını Z.Abidin Çalışkan’ın yanında 2 yılda tamamladı. 2005-2009 yılları arası D.Bakır’da Müezzin-Kayyım olarak görev yaptı. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olup Çankaya Üniversitesi Kamu Hukuku bölümünde Yüksek Lisans yapmıştır. G.Antep’te Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapmaktadır. Allah cc Hafız Savcımıza Hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

HAFIZ MAHMUT TURMAK
1976 yılında Urfa/Hilvan Özveren (Haramiburç) köyünde doğdu. Hafızlığını Hafız Süleyman Kılıç’ın yanında tamamladı. 1996-2002 yılları arası Mısır El-ezher Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Göreve 2007 yılında Yaşarköyü (Ğırbetyahya)’da başladı. Daha sonra Toki Akabe Saad b.Ebi Vakkas camisinde 7 yıl görev yaptı. Şuan Kıbleteyn camiinde İmam-Hatip olarak görev yapmaktadır. Allah cc hocamıza hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

AHMET ANYIĞ HOCA
1964 yılında Urfa’da doğdu. Ullu camii emekli Müezzin-Kayyım’ı merhum Şıh Übeyt hocanın oğludur. Göreve 1982 yılında Urfa/Akçakale Pekmezli köyünde başladı. Daha sonra Akçakale merkez Akkeçi’de 5 yıl kaldı. Gölpınar köyünde 6 yıl. Evren sanayi camisinde 5 yıl görev yaptıktan sonra merkez Kutbeddin camisine atandı ve bu camide 15 yıl görev yaptıktan sonra emekliye ayrıldı. Şuan Nam-et kesimhanesinde müşahidlik görevini yapmaktadır. Allah cc hocamıza hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

MUSTAFA HAFIZ EROĞLU (H.1325 1979)
Urfa’nın eski Hafızlarındandır. Hafızlığını Çüççü Hüseyin’in oğlu M.Hafız’ın yanında tamamladı. 48 yıllık görevinin 34 yılını Hasanpadişah camii’inde Müezzin Kayyım olarak görev yaptıktan sonra emekliye ayrıldı. Kabri Harrankapı aile mezarlığındadır. Allah rahmet eylesin.

 

ŞAİR ABDULKADİR RIZVANOĞLU
1936 yılında Urfa’da doğdu. 4 bin’e yakın Şiirler yazmış ve “Garibin gönül pınarından şiirler” adlı yayımlanmış Şiir kitabı bulunmaktadır. Meslek olarak canlı hayvan ticareti de yapmış. Urfa’nın meşhur Hafız, Alim ve Mutasavvıfların uzun zaman sohbetlerinde bulundu. Makamşinazdır. Rabbim kendisine sıhhat ve afiyetler nasip etsin.

 

ZEKİ HAFIZ AKPINAR (1914 – 1987)
Urfa’nın değerli Hafızlarındandır. Hafızlığını çok küçük yaşlarda Rufai şeyhi Basralı Ahmet Zeki Hafız’ın yanında tamamladı. Çok sayıda Hafız yetiştirmiş birçok Mevlidlere katılmıştır. Kabri Bediüzzaman aile mezarlığındadır. Allah rahmet eylesin.

 

MUSTAFA HAFIZ BAĞMANCI (1941 2008)
Urfa’nın değerli Hafızlarındandır. 40 yaşında başladığı Hafızlığını 5 yılda tamamladı. Eski esnaflardandır. Çok camide mukabele okudu. Kabri Harrankapı aile mezarlığındadır. Allah rahmet eylesin.

 

MEHMET HAFIZ İNCE ( 1955 – 1973 )
Urfa/Bozova Saf köyünde dünya’ya geldi. Kur’an aşığı gece gündüz hep Kur’an-ı Kerim ile meşgul olmuş. Henüz 18 yaşında Fırfırlı camii’inde vefat etmiştir. Allah rahmet eylesin.

 

REŞİT HAFIZ ŞENGÖZ ( 1937 – 2016 )
Urfa’nın sevilen Hafızlarındandır. Çok sayıda Hafız yetiştirmiş ve birçok Mevlidlere katılmıştır. Uzun zaman Rızvaniye camii’inde mukabele okudu. Belediye’den emekliye ayrıldı. Kabri Bediüzzaman aile mezarlığındadır. Allah rahmet eylesin.

 

M.AKİF BAYBOSTANCI (1940 – 2011)
Urfa’nın Ünlü Mevlidhan ve Gazelhanlarındandır. Halk arasında Akif hoca diye bilinir. 1962 yılında Öğretmen olarak göreve başladı. 1994 yılında emekliye ayrıldı. Mevlidhanlık yaptığı dönemde Halil hafız Uzungöl, Ahmet Uzungöl, Şıh İbrahim, Şevki hafız ve Dede Osman ile beraber birçok Mevlid icra etmiştir. Kabri Harrankapı aile mezarlığındadır. Allah rahmet eylesin.

 

BEKİR HAFIZ İZGÖRDÜ (1933 – 2013)
Urfa’nın değerli Hafızlarındandır. Hafızlığını Kurra Mehmet hafız’ın yanında tamamladı. Mesleği Kuyumculuk. Kabri Harrankapı aile mezarlığındadır. Allah rahmet eylesin.

 

ŞIH MÜSLÜM NACAR (Şıhe Hafız) 1935 – 2002
Urfa’nın Ünlü Mevlidhanlarındandır. Sallambaş Ömer Hafız’ın abisidir. Hafızlığını Mirine hoca ve Abış hafız’ın yanında tamamladı. Göreve 1985 yılında başladı. Uzun süre Ulu Camide Müezzin Kayyım olarak görev yaptıktan sonra emekliye ayrıldı. Kabri Bediüzzaman aile mezarlığındadır. Allah rahmet eylesin.

 

ÖMER HAFIZ NACAR (Sallambaş)
1945 yılında Urfa’da doğdu. Urfa’nın meşhur Mevlidhanlarındandır. Başını sağa sola çevirdigi için halk arasında Sallambac Ömer hafız diye bilinir. Hafızlığını Pabucçu Ali hafız ve Rafı hafız Görgün’ün yanlarında tamamladı. Et ve Balık kurumundan emekliye ayrıldı. Rabbim kendisinden razı olsun.

 

İSMAİL HAFIZ UYANIKOĞLU (1935 2007)
Urfa’nın değerli Mevlidhan ve Gazelhanlarındandır. Hafızlığını Rafı hafız Görgün daha sonra Kurra Mehmet hafız’ın yanında tamamladı. Gıda toptancılığı yaptı. 51 yıl camilerde mukabele okudu. Kabri Harrankapı aile mezarlığındadır. Allah rahmet eylesin.

 

HALİL HAFIZ KAYMAZ
1957 yılında Urfa’da doğdu. Urfa’nın değerli Mevlidhan ve Gazelhanlarındandır. Hafızlığını Osman hafız Kıvır’ın yanında tamamladı. Uzun zaman Kıbrıs tekke camisinde hatimle Teravih namazı kıldırdı. Çok güzel ses’e sahiptir. Çeşitli meslekler yaptı. Halen esnaflığına devam etmektedir. Allah (cc) kendisine uzun ömürler ihsan eylesin.

 

MEHMET HAFIZ KILIÇ
1941 yılında Urfa’da doğdu. Urfa’nın Mevlidhan ve Gazelhanlarındandır. Vatani görevinden sonra Kurra Mehmet hafız’ın yanında 2 yılda hafızlığını tamamladı. Resmi görevine 1967 yılında başladı. Mevlid-i Halil (Dergah) cami’inde uzun zaman Müezzin Kayyım olarak görev yaptıktan sonra emekliye ayrıldı. Rabbim hocamıza sıhhat afiyet versin.

 

HALİL HAFIZ ONAT
1949 yılında Urfa’da doğdu. 10 yaşında başladığı Hafızlığını 2 yılda Çarhoğlu cami görevlisi Mehmet Öncedağ ve Rafı hafız Görgün’ün yanında tamamladı. 1969 yılında resmi görevine başladı. Kumaş boyacılığı ve Buğday sapından hat işleri de yaptı. Eski Ömeriye cami’inden İmam Hatip olarak emekliye ayrıldı. Hocamıza hayırlı uzun ömürler dileriz.

 

ABDÜLKERİM YILMAZTEKİN HOCA
1949 yılında Urfa’da doğdu. 30 yaşında başladığı Hafızlığını 2 yılda merhum Reşit hafız Şengöz’ün yanında tamamladı. Resmi görevine 1972 yılında başladı. Peygamberler ve Y.Şehir camilerinde İmam Hatip olarak görev yaptı. Daha sonra Belediyede bir müddet çalıştıktan sonra emekliye ayrıldı. Rabbim hocamıza uzun ömürler ihsan etsin.

 

M.EMİN DEMİR (SEYDA HOCA) (1932 – 2018)
Erzurum’un Hınıs ilçesinde doğdu. Urfa’nın Kavalık köyünde Nikah akdini gerçekleştirmiş. Gençlik yıllarında Şeyh Said Kürdi’nin oğlu Ali Rıza efendi’den, Tillo’da, D.Bakır’da birçok tanınmış Alimlerden dersler almış ve 1965 yıllarında Urfa’da Arap hoca, Derviş hoca ve Sabri hoca ile beraber dersler yapmıştır. Daha sonra Urfa Yakubiye’de bulunan Kalkan cami’inde birçok Alim ve hoca efendilere Tefsir, Fıkıh ve Kur’an dersleri vermiştir. Kabri Urfa’da Yemişli (Zadeli) köyündedir. Allah rahmet eylesin.

 

HIRKIREŞ DEDE ( 1894 – 1998 )
Es seyyid eş Şerif Şeyh İmam Kosan’ın (ks) halifesidir. İcazet’ini Hz.Hızır (as)’dan alan bir Allah dostudur. Kabri Urfa /Suruç Kosan köyündedir. Allah rahmet eylesin.

 

MUSTAFA KILIÇ HOCA EFENDİ
1939 yılında Urfa’ya bağlı bir köyde dünyaya geldi. 1956 yılında ailece Urfa’ya taşındı. Kur’an ve tecvit eğitimini Şeyh Sinan efendiden öğrendi. Kuvvetli hafızası sayesinde birçok şiir ve mersiye ezberledi. Risale-i Nurlarla tanıştı. Haliliye vakfı 1992 yılında kendisi tarafından kuruldu. Her gece yatsıdan sonra ayrı bir sohbette, Urfa ve civar illerdeki hiçbir taziyeyi, hasta ziyaretini ve hacı ziyaretini kaçırmaz aktif bir kişiliğe sahiptir. 50 yıldır teheccüd namazını kaçırmamış, Nur cemaatinin önde gelen kanaat önderlerinden ve 35 yıl Damad Süleyman Paşa cami’inde İmam Hatip olarak görev yaptıktan sonra emekliye ayrılmıştır. Rabbim hocamızın hizmetlerini daim eylesin. Hayırlı ömürler ve sıhhat afiyetler ihsan eylesin.

 

HALİL TAŞKIN HOCA ( 1947 – 2017 )
Urfa’nın sevilen Alimlerindendir. İlim tahsilini Arap hoca (Mehmet Tokmak) hoca efendi’den aldı. Birçok talebe yetiştirdi. Hanefi ve Şafii fıkhında otorite olarak bilinir. Kıbrıs tekke cami’inden İmam Hatip olarak emekliye ayrıldı. Kabri Harrankapı aile mezarlığındadır. Mekanı Cennet olsun.

 

KABANE MAHMUT ÖZBAY HOCA ( 1910 – 1996 )
Rufai şeyhi olan hocamız 1910 yılında Urfa’da doğdu. 2-3 yıl İmam Sekkaki camisinde ve Rızvaniye (Zulmiye) camisinden 32 yıl imam Hatip olarak görev yaptıktan sonra emekliye ayrıldı. Kabri Bediüzzaman kabristanlığındadır. Allah rahmet eylesin.

 

KURRA MURAT ÇİÇEK
1978 yılında Urfa’da doğdu. Kurra Ali Bayar hoca efendiden Sarf, Nahiv, Tecvit, Kıraat-ı Seb’a ve Aşere derslerini tahsil etti. 2007 yılında Kahire/Mısır’a davet edildi, orada Kur’an okuyarak Dünyaca ünlü Hafızların takdirini kazandı. Dünyaca ünlü meşhur Hafızlardan Şeyh Mustafa İsmail, Şeyh M.Sıddık el Minşavi ve Şeyh A.Basit A.Samed gibi Hafızların okuyuş tarzlarını güzel bir şekilde taklit edebilen Karilerdendir. Rabbim hocamıza hayırlı muvaffakkiyetler ihsan eylesin.

 

KURRA MEHMET KILIÇ
1977 yılında Urfa’da doğdu. Kıraat derslerini Kurra Ali Bayar hoca efendinin yanında okudu.Mevlidhan ve Gazelhandır. Muhteşem güzel bir ses’e ve güzel ahlakıyla dürüst ve mütevazi bir kişiliğe sahiptir.Resmi görevine 2001 yılında başladı. V.Şehir görevinde birçok Kur’an talebesi Mısır kadim hafızlarının taklitlerini taklit etme yeteneğine sahiptir. Grup Sema isminde bandrollü 2 albüm çıkardı. Farklı tarihlerde Dünya hafızlarıyla Kur’an ziyafetlerinde bulundu. 1’i Hafız 3 çocuk babasıdır. Halen Hz.Ebubekir (ra) cami’inde İmam Hatip olarak görevine devam etmektedir. Hocamıza görevinde başarılar dileriz.

 

ABDULAZİZ KUTLUAY HOCA
1950 yılında Urfa’da doğdu. Urfa’nın sevilen değerli Alimlerindendir. Halk arasında AZİZ HOCA diye bilinir. Birçok ilim adamlarından istifade etmiştir. 20 küsür yıl tornacı ustası olarak çalıştığı bir kamu kuruluşun (Et ve Balık kurumu)’ nundaki personelin ve halkın yardımlarıyla yaptırılan cami de fahri olarak Vaaz ve İmam Hatiplik yapmıştır. Et ve Balık kurumundan emekliye ayrıldı. Türkiye’nin birçok yerinde Konferanslar, Paneller ve konuşmalar da bulunmuştur. Bu Vaaz ve konuşmaların pekçok kaset ve cd’leri bulunmaktadır. Son olarak hizmetini Araştırmacı Yazar olarak sürdürmektedir. “Mekke ve Medine de ziyaret yerleri” “Siyer’ü Sahabe” (10 cilt) “Hz.Muhammed (sav)’in savaşları ve sebebleri” “İslam tarihinde Ş.Urfa” ve “Namaz darda koymaz” adı olarak kitapları mevcuttur. Allah(cc) kendisine hayırlı uzun ömürler nasip etsin.

 

RAMAZAN HAFIZ DEMİRCİ
1955 yılında Urfa’da doğdu. Urfa’nın meşhur Hafız Mevlidhan ve Gazelhanlarındandır. 20 yaşında başladığı Hafızlığını Çakeri Mahmut Hafız Yıldız’ın yanında 2 yılda tamamladı. 1982 yılında resmi görevine başladı. 250 Hafız yetiştirmiş. Halen Mevlid-i Halil (Dergah) cami’inde Müezzin Kayyım olarak görevine devam etmektedir. Allah(cc) hizmetlerini daim eylesin. Hayırlı uzun ömürler nasip etsin.

 

HANİFİ DURMAZ
1954 yılında Urfa’da doğdu. 20 yaşında Peyğamberler cami’inde A.Kerim Beyan isimli kişiden yatılı olarak 1.Hizpleri ezberlemiş, Hz.Aişe (ra) ve Hekimdede camilerinde mukabele okumuş. Belediyeden emekliye ayrılmıştır. Rabbim sıhhat ve afiyetler nasip etsin.

 

KURRA ALİ BAYAR HOCA EFENDİ
1949 yılında Urfa’nın Kanğıllı köyünde doğdu. Urfa’nın sevilen değerli Kıraat Alimlerindendir. Babası Molla Mahmut efendiden Arapça Sarf derslerini okudu. Müderris Molla Ahmet efendiden Nahiv derslerini almaya başladı. Kurra Mehmet Hafızdan ise Karabaş Cezeri ve Hudayetül Müstefid tecvitlerini, Farsça Pend-i attar’ı, Molla A.Hamit efendiden Gayetü’l-İhtisar’dan bir fasıla okudu. 1975 yılında Mevlid-i Halil (Dergah) cami’inde Müezzin Kayyım olarak göreve başladı. 1977’de Behramlar cami’ine İmam Hatip olarak atandı. 1986 yılında Hüseyniye cami’ine naklen atandı. 1994 yılında Altınbaşak camii İmam Hatib’i iken emekliye ayrıldı. Birçok talebeye Sarf, Nahiv, Arapça, Osmanlıca, Farsça, Kıraat ve Hat dersleri vermiştir. Halen Dede Osman derneğinde ders vermeye devam etmektedir. Rabbim hizmetlerini daim eylesin. Hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

ZEKİ HAFIZ DAYI ( 1907 1981 )
Urfa’nın sevilen meşhur Hafız ve Alimlerindendir. Sert üslublu Vaaz ve Hutbeleri ile tanınırdı. Hafızlığını Teyzesinin yanında tamamlamış, Tecvit ve Kıraat ilmini Kurra Mehmet Hafızdan öğrenmiştir. Uzun yıllar görev yaptığı Beykapısı Karamusa camiinden emekliye ayrıldı. Kabri Bediüzzaman aile mezarlığında bulunmaktadır. Allah rahmet eylesin.

 

BAHATTİN HAFIZ GENÇ (1897 1972)
Urfa’nın değerli Hafızlarındandır. Ünlü Nakşibendi Şeyhi Kerküklü Şeyh A.Rahman efendi (ks)’nin oğludur.Aile lakabları “Şeyhzadeler” olarak tanınmışlardır. Arapça derslerini Miftahizade Hasan Açanal ve Eski müftülerden A.Rahman Aksoy’dan aldı. Mecelle de okumuş, aynı zamanda Farsça, Fransızca ve Latince’yi de öğrenmiştir. İlk resmi görevine Hasanpadişah camiinde başladı. Daha sonra Mevlid-i Halil (Dergah) camiinde iken emekliye ayrıldı. Kabri Bediüzzaman aile mezarlığında babasının türbesinin yanındadır. Allah rahmet eylesin.

 

ABDULLAH YOLGÖSTEREN HOCA (1917 2000)
Urfa’nın sevilen Alim ve Vaizlerindendir. 2 veya 3 yaşlarında Mardinden Urfa’ya gelmiştir. Lakabı Abdullah Halfe idi. 1962 yılında Hasanpadişah camii 1972 yılında ise Şehitlik (Hacı Ekrem) camiinde İmam Hatip olarak görev yaptı. Arapça derslerini Molla A.Hamid hocadan aldı. Hergün öğlen namazında Ulu camide İkindi namazından sonra Hasanpadişah camiinde Akşam namazından sonra ise Şehitlik camiinde Vaaz yapardı. 1982 yılında Şehitlik camiinden emekliye ayrıldı. Kabri Bediüzzaman mezarlığındadır. Allah rahmet eylesin.

 

ŞEVKİ HAFIZ ALTINGÖZ (1941 2018)
Urfa’nın meşhur Hafız Mevlüthan ve Gazelhanlarındandır. Hafızlığını Bahattin Güneri hoca ve Kurra Mehmet hafız’ın yanında tamamladı. Farsçayı Dede Osman’dan Arapça derslerini ise Zeki Hafız Dayı’dan aldı. Kazzazlık, Oto Galerici, Kuyumculuk ve Manifatura toptancılığı yaptı. Ramazanda Urfa’nın merkez camilerinde uzun zaman mukabele okudu. 1988 yılında Refah partisi İl başkanı seçildi. 1997 yılına kadar bu görevde kaldı. Dede Osman, Şıh İbrahim, Ahmet Uzungöl, Halil hafız Uzungöl, Akif hoca Baybostancı ve Saatçı Yusuf Özer’le birçok Mevlid ve Musiki meşklerinde bulunmuştur. Davudi ve güzel ses’e sahipti. Kabri Harrankapı mezarlığında bulunmaktadır. Allah rahmet eylesin.

 

YAŞAR HAFIZ ŞEKERCİ
1940 Yılında Urfa’da doğdu. Urfa’nın değerli Hafızlarındandır. 27 yaşında başladığı Hafızlığını hocasız kendi kendine 7 ayda tamamladı. Resmi görevine 1973 Yılında başladı. Arapça derslerini Arap hoca’nın yanında 4 yıl okudu. A.Vahit hoca, Kıbrıs tekke, Dabakhane camilerinde İmam Hatip olarak görev yaptı. En son Ulu camiinden görev yaparak emekliye ayrıldı. 44 yıl resmi olarak 5 yıl da ğayri resmi Ramazan’da Teravih namazlarını hatimle kıldırdı. 40 kadar hafız yetiştirdi. Rabbim değerli hocama sıhhat ve afiyetler versin.

 

MAHMUT HAFIZ BOSTANCI
1947 Yılında Urfa’da doğdu. Urfa’nın sevilen değerli Hafızlarındandır. Mesleği’nin Abacı olduğundan ABACI MAHMUT HAFIZ diye anılır. Hafızlığını Rafı Hafız Görgün ve Kurra Mehmet Hafızın yanında 13 yaşında tamamladı. Resmi görevine 1970 yılında başladı. Peygamberler, Nur Zehraiye, Saidiye, Hayat el Harrani, M.Akif Ersoy camilerinde Imam Hatip olarak görev yaptı. Esemkulu mahallesindeki camiden emekliye ayrılmıştır. Emekli olduktan sonra 17 yıl fahri imamlık yapmıştır. Rabbim kendisine sıhhat ve afiyetler nasip eylesin.

 

HACI KURT HOCA
1954 Yılında Urfa’nın Hilvan ilçesinde doğdu. Urfa’nın sevilen Alimlerindendir. 1975 yılında Yusufpaşa camiinde Müezzin Kayyım olarak göreve başladı. Bu arada Eğitim Enstitüsü’nü bitirip öğretmen olarak tayini çıktığı halde cami görevinde kalmayı tercih etti. Molla Derviş Yazıcı, Molla Said Tekin, Molla Sabri Yazar, Molla M.Salih Ocak ve Molla Hasan Altun hoca efendilerden ders aldı. Sefalı, Miskinler ve Çamlık camilerinde devam ettiği resmi görevini 2015 yılında Hasanpadişah camiinde emekli olarak noktaladı. Halen muhtelif meclislerde ve Televizyonlarda sohbetlerine devam etmektedir. Allah (cc) kendisine hayırlı uzun ömürler nasip eylesin.

 

GÖMÜKZADE NASİH HOCA (1906 1977)
Urfa’nın değerli Hafızlarındandır. Ulu camide daha sonra Fırfırlı camiinde İmam Hatip olarak görev yapmıştır. Kabri Bediüzzaman mezarlığında Nebi efendi türbesinin yanında bulunmaktadır. Allah rahmet eylesin.

 

YUSUF BİLGİN ( 1920 – 2004 )
Urfa’nın Ünlü Şair ve Gazelhanlarındandır. Esas mesleği Helvacılıktır. Urfa makam gelenegini bilen, İlahi ve Gazel alanında ustadır. Aruz vezniyle yazdığı Şiirleri vardır. Yüzlerce Beyit Gazeli eksiksiz olarak ezbere bilir. Urfa’nın Ünlü ustaları Mıkım Tahir, Kıde Hafız, Ahmet Uzungöl, Dede Osman ve Tenekeci Mahmut Güzelgöz’le birlikte birçok meclislerde bulunmuştur. Allah rahmet eylesin.

 

CULHA MAHMUT HAFIZ (1921 1995)
Urfa’nın Meşhur Hafız Mevlidhan ve Gazelhanlarındandır. Hafızlığını Kazınoğlu Kurra Mahmut hafız’ın yanında tamamladı. Mesleğinin Çulhacılık olduğundan dolayı halk arasında CULHA MAHMUT HAFIZ KAYAR olarak bilinir. 60 yıldan fazla birçok camide mukabele okudu. Ulu cami, Çarhoğlu ve Y.Şehir camilerinde Imam hatip olarak görev yaptı. Kabri Bediüzzaman mezarlığında bulunmaktadır. Allah rahmet eylesin.

 

MOLLA RAMAZAN ACARLAR (1933 1989)
Urfa Siverek’e bağlı Çatak köyünde doğdu. Kur’an eğitimini Kurra Hafız Fikri Terzioğlu hocadan aldı. Arapça Sarf ve Nahiv dersleriyle Tefsir, Mantık ve Belağat derslerini dönemin meşhur Alimlerinden Molla İbrahim Çelakıl hocadan aldıktan sonra Diyanetteki görevine başlamıştır. İlk Haliliye camiinde Müezzinlik daha sonra Siverek merkez Sulu camide uzun yıllar İmamlık yapmıştır. Siverek ve Hilvan Vaizlik görevini yerine getirdikten sonra, 2 a’yı çok iyi bildiğinden dolayı Divan Edebiyatı ile ilgilenmiştir. Mezarı Siverek Asri mezarlığında bulunmaktadır. Allah rahmet eylesin.

Mehmet Aziz Ekren (Hafız) 1903 – 1969

Hekimdede Mahallesinden Kurra Mehmet Hafız ekolünden yetişmiş olup, Hızanoğlu, Karameydan, Sumeydan (Kadıoğlu) camiilerinde imam hatip olarak görev yapmıştır.

1969 yılında Kadıoğlu Camii imamı iken vefat etmiş olup Bediizzaman mezarlığına defnedilmiştir. Çok sayıda kuran okuyucusu ve Hafız yetiştirmiştir.
Dellek Mahmut Hafız, Berber Haki Hafız, Attar Ahmet Bahri ve İbrahim Hafız bilinen öğrencilerindendir.

 

Şanlıurfa’nın Şeyhlerini, Alimlerini, Hafızlarını, Mevlidhanlarını, Gazelhanlarını ve şuan da halen camilerde görev yapan İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyımlarımızın özgeçmişlerini sizlere tanıtabiliyorsak ne mutlu bize. Amaç bu değerleri bilenler için hatırlatma, bilmeyenler için de tanıtmadır.

NOT: Paylaşamadıklarımız yada paylaşmamızı istediklerinizi İLETİŞİM Bölümünden bizlere iletirseniz Makaleye dahil edilecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.