DOLAR 6,8523
EURO 7,7139
ALTIN 390,26
BIST 8,5561
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Şanlıurfa 40°C
Sıcak

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi

Şanlıurfa Organize Sanayi Hakkında genel bilgiler.

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi
28.06.2020
42
A+
A-

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi şehir merkezinden 17 km mesafede kurulmuş, 1. kısım ile yine aynı mesafede kurulan 2. Kısım ve 3. Kısımdan oluşmaktadır. 1. Kısım Müteşebbis Heyeti; ülkemiz sanayisinin güçlenmesi ve kalkınması noktasında, gerek ilimize gerekse bölgemize katkıda bulunmak amacıyla 05.12.1989 tarihinde kurulmuş ve 05.01.1991 tarihinde çalışmalara başlayarak bölgemizin temellerini atmıştır.

1991 yılın 460 hektar olan sanayi alanımız bugün itibariyle 1.713 hektara ulaşmıştır. Toplamda 537 tahsis edilebilecek parsele sahip olan OSB’de 414 parsel tahsis edilmiş olup 250 civarında firma 1. ve 2. Kısım OSB’de üretim yapmakta ve yaklaşık 13000 kişi istihdam edilmektedir. Halihazırda Ülkemiz genelinde faaliyet gösteren OSB’ler içerisinde 5 yıllık zaman zarfında en hızlı gelişen OSB olarak adından söz ettirmiştir ve sanayi alanı büyüklüğü bakımından ilk 10 OSB içerisinde girmiş bulunmaktadır. Yatırımcıların ihtiyaçları doğrultusunda yer, elektrik, su, arıtma vb altyapı hizmetlerini sunmakta olan Şanlıurfa OSB bu alan büyüklüğü ile Şanlıurfa’nın istihdamına, üretimine ve ihracatına büyük katkılar sunmaktadır.

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi 1. Kısım

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi’nin ilk kurulan kısmı olup, 378 Ha alanda kurulmuştur. 271 parselden oluşan 1. kısımda tüm parseller tahsis edilmiştir. Altyapı çalışmaları %100 oranında tamamlanmıştır.

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi 2. Kısım

Şanlıurfa organize sanayi bölgesi 2. kısım 800 hektar alandan oluşmakta olup, ilk 96 ha kısmı Avrupa Birliği hibe desteği ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız eş finansmanı ile hayata geçirilmiştir.

Kalan kısımlar içinde Bakanlığımız 26 Kasım 2013 tarihinde altyapı ihalesini gerçekleştirmiştir. Ancak altyapı çalışmaları 2014 tarihinin Mart-Nisan ayları içerisinde başlatılabilmiştir. Mevcut durumda  altyapı işlerinin yaklaşık %45’lik kısmı tamamlanmıştır. 2. Kısım ise 225 parsel olup, 78 firma üretimde, 43 firma inşaatta, 54 firma da proje aşamasındadır.

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi 3. Kısım

Yaklaşık 532 Ha ve 210 parsel’e sahip Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi 3. Kısım (Tevsi alan) batı ve doğu olmak üzere 2 kısımdan oluşmaktadır. Batı kısmı ile ilgili Proje Çalışmaları ihale aşamasına getirilmiş olup, Cazibe Merkezi Programı kapsamında yeni gelecek olan firmalara yer tahsisinde bulunulması adına altyapı ihalesi süreçlerinin hızla başlatılması konusunda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile çalışmalar sürdürülmektedir.

ŞANLIURFA II. OSB GENEL BİLGİLER
İL Şanlıurfa
OSB Adı Şanlıurfa II. Organize Sanayi Bölgesi
Kuruluş Yılı 1998
Adres Şanlıurfa – Gaziantep Karayolu 16.Km. / Şanlıurfa
En Yakın Karayolu ( İsmi, Mesafesi ) Gaziantep Karayolu ( E – 24 Karayolu ) 0 Km
En Yakın Liman ( İsmi, Mesafesi ) İskenderun – 400 Km
En Yakın Demiryolu ( İsmi, Mesafesi ) Akçakale – 66 Km
En Yakın Havalimanı ( İsmi, Mesafesi ) Şanlıurfa GAP – 60 Km
En Yakın Gümrük ( İsmi, Mesafesi ) Şanlıurfa Gümrük Müdürlüğü -16 Km
En Yakın İl Merkezi ( İsmi, Mesafesi ) Şanlıurfa -15 Km
En Yakın Yerleşim Merkezi ( İsmi, Mesafesi ) Koçören Köyü – 2 Km
En Yakın Üniversite ( İsmi, Mesafesi ) Harran Üniversitesi – 37 Km
Ağırlıklı İlk Beş Sektör Gıda, Makine, Plastik

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.