Şanlıurfa turizmi 'Eski Urfa' ile canlanacak | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Şanlıurfa turizmi ‘Eski Urfa’ ile canlanacak

  • Urfa Portal
  • 27 Ocak 2017
  • Şanlıurfa turizmi ‘Eski Urfa’ ile canlanacak için yorumlar kapalı
  • 1.055 KEZ OKUNDU

Bölgede yaşanan terör saldırıları nedeniyle turizmi olumsuz etkilenen Şanlıurfa’da, “Eski Urfa” olarak bilinen bölgedeki tarihi yapılar restore edilerek turizmin canlandırılması hedefleniyor

Bölgede yaşanan terör saldırıları nedeniyle turizmi olumsuz etkilenen Şanlıurfa‘da “Eski Urfa” olarak bilinen bölgedeki tarihi yapılar restore edilerek, turizmin tekrar canlandırılması hedefleniyor.

Tarihi yapılarıyla Türkiye’nin sayılı kentleri arasında bulunan Şanlıurfa’ya gelen turist sayısı, bölgede son günlerde yaşanan terör saldırıları nedeniyle önceki yıllara göre düştü.

Bunun üzerine çalışmalarına hız veren Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, kentte turizm tekrar canlanması için tarihi sokaklardaki çeşme, hamam, cami ve kilise gibi mekanların restorasyon çalışmalarını gerçekleştiriyor.

Belediye tarafından yürütülen “Kale Eteği, Kızılkoyun” projeleriyle bölgede bulunan tarihi mağaralar ve yapılar restore edilerek turizme kazandırılmaya çalışılıyor.

Eski yapılar ayağa kaldırılıyor

Şanlıurfalıların terör ve şiddet konularında dik bir duruş sergilediğini vurgulayan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi, “Huzur kenti Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde olması itibarıyla turizm alanında ister istemez etkilendi. Turist sayımızda az da olsa bir düşüş meydana geldi. Geçen yıl 870 bin civarındayken bu yıl bu sayı 730 binlerde. Fakat bunu elbirliğiyle çözeceğimize inanıyorum. Gerek acentelerle, gerek esnaf gruplarıyla, gerek turizm mekanlarıyla, gerek otelcilik hizmete veren sektörle bir araya gelerek bunun çıkışını arıyoruz. Bu konuda Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tamamıyla sorumluluk almış durumda” diye konuştu.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
sanalbasin.com üyesidir