En yararlı tahıllar nelerdir? | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Hoş Geldiniz. Bugün 16.07.2019 - whatsapp ihbar hattıWhatsApp İhbar Hattı 05433747563

En yararlı tahıllar nelerdir?

Çeşitli tahıllar eski çağlardan beri insanların diyetinin önemli bir parçasıdır. İnsanlar uygun beslenmenin farkında olmadığında, tahıllar mevcudiyeti ve yüksek doygunluğu nedeniyle popülerdi. Hububatlar kompleks karbonhidratlar bakımından zengindir ve ayrıca bol miktarda vitamin ve mineral içerir.

En popüler sağlıklı tahıl şimdi buğdaydır. Demir ve çinko dahil olmak üzere birçok protein, kompleks karbonhidrat ve bir sürü mineral içerir. Buna ek olarak, bu püresi kalorilerde çok düşük ve lif bakımından zengindir.

Bir başka çok yararlı ve uygun fiyatlı yulaf ezmesi – yulaf ezmesi. Viskozitesi nedeniyle, mideyi duvarlarını koruyarak hafifçe sarar. Yulaf ezmesi çok besleyici lapasıdır, çok fazla bitkisel lif ve kan şekeri ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olan maddeler içerir.

Birçoğu pirinci çok faydalı buluyor. Ama aslında, beyaz pirinç işlenmiş ve tahıl gevrekleştirilmiştir, yani çok sayıda yararlı özelliği kaybeder. Bu nedenle, kahverengi pirinç seçmelisiniz. Daha fazla vitamin, mineral ve lif tasarrufu sağlar ve ayrıca daha düşük bir glisemik indeksine sahiptir.

Bilim adamlarına göre, insanların diyetinde ortaya çıkan ilk krupdan biri, quinoa. Bu tahıl, protein içeriğinde liderdir – yüz gram ürün başına 14.5 gram. Karabuğdayda protein biraz daha az – yaklaşık 13 gramdır. Ayrıca, amino asit bakımından zengin olan quinoa, B grubu vitaminler, folik asit, selenyum, sodyum ve magnezyum içerir. Bu püresi sporcular için en iyi seçenek olarak kabul edilir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ