Sigaranın ekonomiye verdiği zarar | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Sigaranın ekonomiye verdiği zarar

Sigara, sarmalık tütün ve nargilenin Türkiye ekonomisine verdiği zarar, rakamlar ortaya konulduğunda açıkça görülüyor.

Yapılan araştırmalara göre; Türkiye’de günde ortalama 17 milyon paket sigaraya 150 milyon TL harcanırken, bunun yanında nargile tütünü ve sarmalık tütün de rakamlara eklenince, günde 250 milyon TL’nin tütün ürünlerine harcandığı görüldü.

BİR KİŞİNİN SİGARA MASRAFI YILLIK 880 LİRA

Dünyanın en büyük 6 tütün şirketi Türkiye’nin en değerli 500 şirketinin toplamından 3.46 kat daha fazla kâr ettiği görülürken, 6 tütün şirketinin cirosunun Türkiye milli gelirinin yüzde 42’sine denk geldiği belirtildi. Yılda kişi başı 88 paket sigara tüketilen Türkiye’de ortalama 880 TL sigaraya harcanırken, sigaranın, maddi ve beden zararlarının yanı sıra doğaya da ciddi zararlar verildiği aktarıldı.

TÜTÜNÜN TÜRKİYE’DE YILLIK SAĞLIK MALİYETİ 4 MİLYAR DOLAR

Tütünün küresel düzeyde sağlık bakımı harcamalarına etkisi konusundaki bilgiler tam olmamakla birlikte, ancak 4 bin çeşit zararlı kimyasal madde içeren tütün ürünlerinin neden olduğu hastalıkların çok yüksek olduğunun bilindiğinin vurgulandığı bir araştırmada, saptamalar şöyle: “ABD’de tütüne bağlı sağlık bakımının yıllık maliyeti 91 milyar dolar, Almanya’da 8 milyar, Türkiye’de 4 milyar dolar, Avustralya’da da 1 milyar dolar. Tütünün net ekonomik etkisi yoksulluğu artırması şeklindedir. Endüstrinin daha çok bağımlı müşteri sağlama hedefi yoksul olanları daha fazla etkiler. Çoğu ülkede tütün kullanımı yoksullar arasında daha fazla, zengin ve yoksullar arasındaki fark, ortalama gelirin en düşük olduğu bölgelerde en fazladır.”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
sanalbasin.com üyesidir