Sağlık çalışanlarına 30 dakika sınırlaması | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Sağlık çalışanlarına 30 dakika sınırlaması

Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeye göre sağlık çalışanlarının 30 dakika içinde hastanede olmalarını sağlayacak yakınlıkta ikamet etmeleri istedendi. Sağlık sendikalar insan hakları ihlali olduğu gerekçesi ile genelgeyi mahkemeye taşıdı

Sağlık Bakanlığı 4 Aralık’ta yayınladığı genelge ile sağlık çalışanlarının 30 dakika içinde hastaneye gidebilecek yakınlıkta oturmasını istedi. Ancak sendikalar bu duruma tepki gösterdi.

Türk Sağlık-Sen, icap nöbeti tutan sağlık personelinin 30 dakikada hastanede olabilecek şekilde hazır bulunmasını talep eden genelgenin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açtı. 

Türk Sağlık-Sen’den yapılan açıklamada, sağlık çalışanlarının 30 dakikada evden hastaneye gitmesiyle ilgili daha önce çıkarılan genelgenin, yine sendikanın açtığı dava sonrası Danıştay tarafından iptal edildiği belirtildi.

Genelgenin dayanağı yasa hükmünün de Anayasa Mahkemesince yürürlükten kaldırıldığı ifade edilen açıklamada, Sağlık Bakanlığınca, 30 dakika şartının bu kez Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 383. maddesindeki hükme atıf yapılarak genelgeyle geri getirildiği anlatıldı.

Dava dilekçesinde genelgenin temel hak ve hürriyetleri engellediği, Anayasa’nın temel ilkelerine aykırı olduğu savunuldu.Şartın çalışma barışını bozacağı, çalışanlar üzerinde psikolojik baskı oluşturacağı öne sürülen dava dilekçesinde, genelgenin zorunlu ikamet mecburiyeti getirdiği iddia edildi. 

İNSAN HAKLARI İHLALİDİR
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, yaptığı yazılı açıklamada, hukuka uygun olmadığı daha önce yüksek yargı tarafından karara bağlanmış bir düzenlemeyi tekrar getirmenin bir izahının bulunmadığını savundu. 

İmkanı olan herkesin zaten çalıştığı kuruma yakın yerde oturmak isteyeceğini ifade eden Kahveci, “Ama çalışanların aile hayatlarına bile müdahale ederek ’30 dakikada hastane olacak şekilde ikamet edin’ demek, her şeyden önce bir insan hakkı ihlalidir.” değerlendirmesini yaptı. 

BAKANLIK ZORUNLU DEĞİL DEMİŞTİ
Sağlık Bakanlığından, “genelgeyle sağlık çalışanlarına, iş yerlerine en fazla 30 dakika mesafede ikamet etme şartı getirildiği” yönündeki iddialarla ilgili yapılan açıklamada, genelgenin sağlık personeline ikamet zorunluğu getirmediği bildirilmişti.

Açıklamada “Genelgede sağlık personelinin ikamet zorunluğu ile ilgili bir husus olmayıp, acil durumda müdahale etmesi gereken sağlık personeline icap nöbetlerinde nöbet yerine erişmeleri gereken zaman tanımlanmıştır.” denilmişti.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ