DOLAR 6,8561
EURO 7,7496
ALTIN 391,63
BIST 8,5683
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Şanlıurfa 43°C
Sıcak

İlk Üniversiteden Kalıntılar

İlk Üniversiteden Kalıntılar
13.07.2016
1.185
A+
A-

Eski Tarihe dayanan belgelerdende anlaşıldığına göre, Harran ismi 4000 yıldan buyana değişmeden günümüze kadar gelmiştir. Harran adı Sümerce ve Akatça “Seyahat-Kervan” anlamına gelen “Harran-u” dan gelmektedir. Başka bir görüşe göre ise “Kesişen Yollar” anlamını almaktadır.

 

Antik Kültürünün temsilcileri Sabiiler, Hiristiyanlar ve Müslümanlar Harran da büyük bir ahenk içerisinde iç içe yaşamışlar, buradaki okullarda ise dünyanın ünlü alimleri yetişmiştir.

Emevi hükümdarı 2. Mervan, Harran’ ı devletin başkenti olarak belirlemiş, Emevilerin Asya bölümü 750 yılında Abbasilere yenilerek Harran da son bulmuştur. Tarihi geçmişi islam öncesine dayanan dünyaca ünlü “Harran okulu üniversite” Abbasi halifesi Harun Reşid döneminde daha da gelişerek şanını yaymayaa devam etmiştir.

İlk çağ Hellenizminin İskenderiye deki bilim ve felsefe okulu dagıtılınca buradaki alimler Hz. ömer zamanında 7.yüz yıl. ilk yarısı Antakya ve Harrandaki okullara yerleşmiştiler. İslam’iyetten önce varlığı ile bilinen Harran okulu, İslami dönemde de şanını devam ettirdi. Harrandaki islam ünüversitesinde Sabiiler, Hristiyan ve müslümanlardan oluşan bilgin gruplar vardı ve hepside araştırmalar yapıyorlardı. Harran okulundaki Sabii alimlerinden büyük kısmı sonradan müslüman olmuşlardır. VII. yüzyıl sonrası ile VIII. yüzyılın ortalarında harran okulunda tercüme işleri hızlandı. İlk çağ yunan bilginlerinin eserleri arapçaya tercüme edilmiştir. harran; yunanca ve süryanice arapçaya yapılan tercümeleri merkezi durumuna geldi.

Emevi Halifesi II. Mervan Harran‘ı başkent yapınca (744-750) buradaki bilimsel çalışmalar daha da ağırlık kazandı.

Harran Okulunda devam eden bilimsel çalışmalar din, astronomi, tıp, matematik ve felsefe olmak üzere beş ayrı bölüme ayrılıyordu.

1260 yılı ilk aylarında Moğollar tarafından istila edildi. Moğollar Şehri idare edemeyecegini anlayınca 1271 yılında Harran’ın camisini, surlarını, ve kalesini yakıp yıkarak kenti tahrip etmişlerdir. Bundan sonra Osmanlı döneminde dahi Harran eski parlak günlerine bir daha asla dönememiştir.

YORUMLAR
  1. Ayşenin dedi ki:

    Çok güzel tarihi yerler herkesin görmesini isterim buram buram huzur kokuyor.