DOLAR 6,8641
EURO 7,7868
ALTIN 397,81
BIST 8,6202
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Şanlıurfa 40°C
Sıcak

Balıklıgöl

ŞANLIURFA VALİLİĞİ-ŞURKAV GELENEKSEL EL SANATLARI MÜZESİ ve SATIŞ MERKEZİ

Balıklıgöl
05.02.2016
7.003
A+
A-

ŞANLIURFA VALİLİĞİ-ŞURKAV GELENEKSEL EL SANATLARI MÜZESİ ve SATIŞ MERKEZİ

Geleneksel Urfa mimarisini yansıtan bu ev, 1992 tarihinde Şanlıurfa Valiliği tarafından satın alınarak restorasyonu yapılıp “Taziye Evi” olarak hizmet vermiş, 2010 yılında Şanlıurfa Kültür Eğitim ve Araştırma Vakfı (ŞURKAV) tarafından, yeni bir düzenleme yapılarak, 24/01/2011 tarihinden itibaren ŞURKAV Geleneksel El Sanatları Müzesi ve Satış Merkezi olarak hizmet vermeye başlamıştır. İlimize ait bir çok el sanatları ürününü burada bulabilirsiniz.

HALİL ÜR-RAHMAN GÖLÜ (BALIKLIGÖL)

(ATEŞİN SERİN VE SELAMET OLDUĞU YER)

Urfa Kalesi’nin kuzeyinde bulunan Halil-ür Rahman Gölü (Balıklıgöl) Hz. İbrahim için “ateşin serin ve selamet olduğu” mekândır. Kutsal kitaplara göre; Urfa’da yaşayan (muhtemelen M.Ö. 2.000 yıllarında) Nemrud Bin Ken’an’ın ilahlığını reddeden ve akıl yoluyla Rabbini bulan ilk insan Hz. İbrahim, Nemrud ve ahalisinin tapındığı putları kırınca ateşe atılmasına karar verilmiş, Mucize-i İbrahim bu mekânda gerçekleşmiş ve mekân gül bahçesine dönüşmüştür. Bu inanış semavi dinlerce ve nesilden nesile aktarılan halk hafızasındaki bilgilerce de kabul edilmektedir.

HALİL’ÜR RAHMAN CAMİİ (DÖŞEME CAMİİ) ve MEDRESESİ

Rahip Urbisyus tarafından MS: 504 yılında Meryem Ana Kilisesi olarak inşa edilmiş, Abbasi Halifesi Me’mun döneminde (813-833) cami ve medreseye dönüştürülmüştür. Bu medreseden birçok öğrenci ve alim yetişmiştir. Batı kısmındaki namazgah, Hz. İbrahim (a.s)’ın, Urfa Karlı Nemrut Bin Ken’ân tarafından ateşe atıldığında (muhtemelen M.Ö. 2.000 yıllarında) düştü yer olarak bilinir ve ziyaret edilir. İçinde bir pınar halinde akan suyun şifalı olduğuna inanılır.

ŞAZELİ ALİ DEDE (17.yüzyıl) TÜRBESİ

Şazeli Tarikatı kurucusu Şazeli Hasan Dede’nin evlatlarındandır. Afrika’dan gelip Urfa’ya yerleşmiş, Şazeli Tarikatını Urfa’da kurmuş, Halil’ür Rahman Camii ve Medresesi’nde hizmet vermiş, vefat ettiğinde buradaki hazireye(camiye ait mezarlık alanı) defnedilmiştir. Osmanlı Padişahlarından IV. Murat, 1639 Bağdad Seferine giderken, Şazeli Ali Dede’ye misafir olmuş, hizmette kullanmak üzere Karaköprü Köyünü Ali Dede’ye bağışlamıştır. Ali Dede’den kalma keşkek yemeği ve Hz. İbrahim’den kalma Tirit yemeği, her yıl Karaköprü’de düzenlenen “Ali Baba Şenlikleri”nde dağıtılmaktadır.

RIZVANİYE CAMİİ 

Halil ür-Rahman Gölü(Balıklıgöl)’nün kuzey kenarında bulunan cami, 1736(Hicri.1149) yılında Rakka Valisi Rıdvan Ahmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Mihraba paralel ve üç kubbeli olarak inşa edilmiştir. Caminin doğusunda tek şerefeli bir minare yer alır. Harim giriş kapısı iki renkli malzeme kullanılarak yapılmıştır. Harim kısmı(ana ibadet mekânı) her yönden açılan pencereleri ile oldukça aydınlıktır. Süsleme olarak yapının en ilginç kısmı, giriş kapısıdır. Ahşap kapı, çivi kullanılmadan geçme ve kakma tekniğiyle yapılmıştır. Kapı üzerinde zengin bitkisel ve geometrik desenler bulunmaktadır. Camin avlusunun kuzeyinde camiye ait medrese yer almaktadır.

AYNZELİHA GÖLÜ 

Halil-ür Rahman Gölü’nün hemen güneyinde, Urfa Kalesinin önünde yer almakta olup, 150m2 alanı bulunan bir göldür. Bu göldeki balıklar, mekânın kutsal olduğuna inanıldığından yenmez. Rivayetlere göre, Hz İbrahim ateşe atılacağı zaman, Nemrut’un kızı Zeliha, Hz. İbrahim’in dinine iman ettiğini söyleyince, babası tarafından ateşe atılır. Zeliha yanarak can verir. Daha sonra, Zeliha’nın düştüğü yerde bir göl oluşur. Bu göle de Aynzeliha (Zeliha Gölü veya Pınarı) adı verilir.

URFA KALESİ

Urfa Kalesi’nin M.Ö. 10.000 yıllarına ait neolitik bir alan üzerine kurulduğu tahmin edilmektedir. Kalenin yanı başında çıkarılan ve Şanlıurfa Müzesinde sergilenen 12.000 yılık Balıklıgöl Heykeli ve Kale alanı, Balıklıgöl havzasının tarihini gözler önüne sermektedir. 6.yy’ye ait kayıtlarda kaleden bahsedilmemektedir. Kale ile ilgili ilk kayıtlar 11.yy’ye aittir. Buna göre kale 6 yy. ile 11. yy arasına tarihlenebilir. Kale ile ilgili kabul edilen görüş: M.S. 812-814 yılları arasında Abbasiler döneminde yapıldığıdır. Kalenin üzerindeki korint başlıklı iki sütun Edessa Karalı 9. MANU döneminde, M.S. 240-242 yılları arasında birer anıt sütun olarak yapılmıştır. Doğudaki sütun üzerindeki Süryanice kitabede: “Ben askeri komutan BARŞAMAŞ (Güneşin oğlu)’in oğlu AFTUHA. Bu sütunu ve üzerindeki heykeli veliaht Prens MANU kızı, kral MANU eşi, hanımefendim ve velinimetim kraliçe ŞALMETH için yaptım” yazılıdır. Urfa Kalesi’nin, üç tarafı kayadan oyma hendek ile çevrilidir. Ayrıca Aynzeliha Tüneli ile kale ile Aynzeliha Gölü arasında geçit sağlanmıştır.

ŞANLIURFA TANITIM MERKEZİ 

Şanlıurfa’ya gelen misafirlerimiz için basılı metaryal ve dijital info sağlayan karşılama merkezimizdir.

MEVLİD-İ HALİL (DERGÂH) CAMİİ ve MAĞARASI 

(Hz. İbrahim’in Doğduğu Makam)

Mevlid-i Halil Camii, Dergâh Platosu içerisinde, Balıklıgöl civarında yer alır. Mevlid, “kutlu doğum” demektir. Hz. İbrahim Peygamberin yanı başındaki mağarada doğduğuna inanıldığından, camiye Mevlid-i Halil Camii adı verilmiştir. Mevcut kaynaklara göre yapı beş büyük evre geçirmiştir. İlk olarak Seleukoslar döneminde alana, bir putperest tapınağı yapılır. Yahudilik döneminde aynı alanda bir havranın varlığından bahsedilir. Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde, M.S.150 yılında, aynı alana Hıristiyanlar Kilisesi adında bir kilise inşa edilir. Bizans döneminde bu alana Urfa Ayasofyası yapılır. Son olarak; Osmanlı döneminde 1523 tarihinde Muhammed Salih Paşa tarafından aynı alana cami inşa edilmiştir. Halk tarafından Mevlid-i Halil Mağarasından çıkan suyun zemzemden sonra en şifalı su olduğu kabul edilmektedir.

YORUMLAR
 1. Peygamberler şehri olan güzel urfamızın balıklı gölünü gerçekten herkes görmeli bizzzat gidip urfamizi gezdim insanların boyle güzel tarih kokulu ve sıcak kanlı insanlarıyla tanışması ve güzel adı gibi şanlı urfayı gezmesi çok onur vericidir herkese tavsiye ederim antalya bodrum gezene kadar urfayıda görmelisiniz

  1. Ferit dedi ki:

   Tarihin beşiği Şanlıurfa.

   1. istanbul evden eve nakliyat dedi ki:

    paylaşımlarınız için teşekkürler.

    1. Ferit NARİN dedi ki:

     Biz teşekkür ederiz efendim ne demek.