DOLAR 6,8612
EURO 7,7521
ALTIN 392,22
BIST 8,5740
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Şanlıurfa 42°C
Sıcak

Harran

Harran
05.02.2016
1.969
A+
A-

Şanlıurfa merkeze 48 km. mesafede olan ilçenin yüzölçümü 704 km²’dir. Dünyanın ilk Üniversitesinin Harran’da kurulduğu yönünde araştırmalar vardır. Harran

Ebla tabletlerinde (MÖ 3.000 ) en önemli dini merkezlerden biri olarak Harran’ın adı geçmektedir. Harran’daki Sin tapınağında Hititlerle ile Mitanniler arasında Sin(Ay) ile Şamaş (Güneş) Tanrısı adına bir antlaşma imzalanmıştır. Babil Kralı Nabunid’in ağzından yazılmış adak kitabelerinin okunmasıyla, bu tapınağın Harran’ın içine yaptırıldığı öğrenilmiştir. Harran tarih öncesi çağlardan beri Halaf, Ubeyd, Uruk, Hitit, Hurri, Mitanni, Assur, Babil, Helenistik, Roma, Bizans ve İslam devrinde de Emeviler, Abbasiler, Fatimiler, Zengiler, Eyyubiler ve Selçuklular gibi önemli uygarlıkları sinesinde barındırmıştır. Son olarak; Yavuz Sultan Selim’in Mısır Seferi (1517) sırasında Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Harran Şehir Surları ve Kapıları

Farklı kaynaklarda 6 ya da 7 kapısından bahsedilen kesme taşlardan inşa edilmiş surların uzunluğu yaklaşık 4 km, yüksekliği ise 5 m dolaylarındadır. Bugün şehir kapılarından sadece Halep Kapısı ayaktadır. Kapı alınlığındaki hicri 588 (1192) tarihli kitabede Selahaddin Eyyubi’nin kardeşi el-Melik el-Adil’in adı geçmektedir.

Harran Kalesi

İslami kaynaklarda kalenin yerinde bir Sabii tapınağının bulunduğundan bahsedilmektedir. Emevi halifesi II. Mervan’ın 10 milyon dirhem altın harcayarak yaptırdığı sarayın ( 744-750 ), kalenin esasını oluşturduğu tahmin edilmektedir. Düzensiz dikdörtgen planlı kalenin dört köşesinde onikigen birer kule bulunmaktadır.

Harran Höyüğü

Höyükteki kazılarda, MÖ 7. bine Halaf devrine tarihlenen buluntular, Eski Tunç devrine ait figürin ve figürin başları, MÖ 1.950 Eski Assur dönemine tarihlenen silindir mühürler, MÖ 6. yüzyıla tarihlenen Kral Nabunid ve Sin mabedinden bahseden çivi yazılı pişmiş toprak tablet ve adak kitabeleri bulunmuştur. Kazılardan elde edilen eserler Şanlıurfa Müzesi’nde sergilenmektedir.

Harran Ulu Camii ve Harran Okulu

Emevi Hükümdarı II. Mervan zamanında İslam Devri’nin önemli eserlerinden olan Ulu Cami veya Cennet Camii(MS 744-750) yaptırılır. Caminin doğu cephesi, mihrabı, şadırvanı ve minaresinin büyük bir bölümü korunmuştur. Abbasi Döneminde Caminin kuzeyine medrese hücreleri eklenmiş ve İslamiyet’in ilk üniversitesi oluşturulmuştur. Abbasi Dönemi ile başlayan Harran Okulu, ünlü Tıp ve Matematik bilgini Sâbit bin Kurrâ’nın; dünya ile ay arasındaki mesafeyi ilk olarak doğru hesaplayan ünlü astronomi bilgini El-Battanî’nin; atomun ve cebir ilminin mucidi sayılan Cabir bin Hayyan’nın; ünlü din bilgini Şeyhü’l İslam İbn-i Teymiyye gibi birçok bilim adamının yetiştiği ve ders verdiği okuldur.

Harran Kümbet Evleri

Harran’la özdeşleşen kümbet evlerin üst örtüsünde tuğla kullanılmıştır. Evlerin yüksekliği içerden en fazla 5 metredir. Konik külahlar, 30–40 tuğla dizisi ile örülmüştür. Örgüleri düzensiz bir şekilde balçık sıva ile bağlanan üst örtü ve duvarlar, içerden ve dışarıdan yine bu harçla sıvanmıştır.

Bazda Mağaraları

Bazda mağaraları Harran’a 19.km. uzaklıktadır. Çevredeki Harran, Şuayb Şehri ve Han el-Ba’rur yapıları için yüzlerce yıl taş alınması neticesinde her iki mağarada da çok sayıda meydan ve tünel oluşmuştur.

Han El-Ba’rur

Harran’ın 26 km. güneydoğusundaki Göktaş Köyü’nde bulunan Han El-Ba’rur, Eyyubiler dönemine tarihlenmektedir. Harran-Bağdat yolu güzergâhında bulunan yapının giriş kapısı üzerindeki kitabede kervansarayın İsa oğlu İmad oğlu Hacı Hüsameddin Ali Bey tarafından 1219 tarihlerinde yaptırıldığı yazılıdır.

Şuayb Antik Şehri

Şuayb Antik Şehri, Hanel Ba’rur’dan 13 km. sonradır. Harran’a ise 39 km uzaklıktadır. Şuayb Antik Şehri, Geç Roma dönemine (MS 4-5. yüzyıl) tarihlenen bir yerleşim yeridir. Hz. Şuayb Peygamber’in bir dönem burada yaşadığına inanılır.  Buradaki evler tipik Roma evleri tarzında yapılmış olup üçgen alınlıklı, çatılı ve etrafı duvarla çevrili bir avlu ve evin altında yer alan ana kayaya oyulmuş bir kilerden oluşmaktadır. Evler, ızgara planlı sokaklara açılmaktadır.

Soğmatar Antik Şehri

Şuayb Antik Şehri’nden 18 km. sonra, Soğmatar Antik Şehri’ne varılır. Burası, Harran’a 57 km. mesafededir. Eyyübiye İlçemize bağlı olan Soğmatar Antik Şehri, Harran-Eyyubnebi Turizm yolu güzergâhında olduğu için burada işlenmektedir. Roma dönemine (MS 2. yüzyıl) tarihlenen bölgenin, Abgar Krallığı döneminde Harranlıların Tektek Dağları bölgesinde; ay ve gezegen tanrıları için tapındıkları bir kült merkezi olduğu kabul edilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.