Geleneklerimiz Göreneklerimiz | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Geleneklerimiz Göreneklerimiz

Hilvan İlçesi Geleneklerimiz Göreneklerimiz.

GELENEKLERİMİZ GÖRENEKLERİMİZ
Şanlıurfa çok zengin bir kültür birikimine sahiptir. Özellikle tarih, medeniyet, mimari, müzik, adet ve gelenekler bakımından eşi bulunmaz bir hazinedir. Tarihsel birikimi ile birçok medeniyete beşiklik eden bir İlin ilçesi olan Hilvan’ın da kültürü de bir o kadar geniştir. Günlük hayattaki gelenekler, çoğu kez mevsimlere göre şehir merkezi ile kırsal kesimdeki hayat arasında farklılıklar gözlenir.Acıları sevinçleri, üzüntüleri varlığı ve yokluğu yardımlaşmayı bilen bir kültür profili yaşanmaktadır. Bu yaşanmışlıklar aşağıda sıralanmıştır.
1-Sünnet Düğünü (Kirvelik)
2-Evlenme (Kız İsteme)
3-Nişan
4-Düğün
5-Taziye

HALK OYUNLARIMIZ
Hilvan halk oyunları, genellikle davul zurna eşliğinde oynanan halaylardan meydana gelir. Bunun yanında yine davul zurna eşliğinde oynanan kol oyunları,  karşılıklı ve gruplar halinde oynanan oyunlar ile saz ve darbuka eşliğinde oynanan oyunlar da vardır. Hilvan’da oynanan halk oyunları, halkın folklorik özelliklerini en iyi şekilde ortaya koyar. Halkın dertlerini, sevinçlerini, sevgilerini, heyecanlarını neşesini, yasını, aşkını, çaresizliğini,  Allaha yalvarışını, kıskançlığını, mertliğini halk oyunları ile anlatırlar. Söz ile ifade edemediklerini halk oyunlarıyla anlatmışlardır. Halk oyunları, artık insanımızın dili olmuştur.Ezgileri makamları birbirine benzerlikler gösterse de ağırdan hareketliye doğru değişen figürlerle birlikte sürükleyici bir anlatımla oyunlarını sergilerler. Başlı başına zenginlik gösteren oyunların her birinin ismi ve hikâyeleri vardır. Hilvan’da  “Düzo, Kımıl, Temirağa, GüloAhmed Ağa, Karaçi, Keriboz, Dinge, Keçik, Delocan, Rışko, Teşiğ, Şujın, Mim, Siahmed, Çecankızı, Serejeri, Leyloleylo, Evravi, Kejizer, Bimal, Düzenane, Düzeayşe, Hasandağı, Greni, Tik, Dem, Seyran” folklorik oyunlar oynanmaktadır.
Kımıl Oyunu
Kımıl oyunu insanımızın tarlalarda diğer adı Süne olan hayvanla mücadelelerini anlatır. Kımıl geldiği sene Hilvan ve köyleri için kötü bir hasat yılı yaşanır. Yıl boyunca sürüp ektiği ekinleri, elleri ile temizlediği, varını yoğunu verdiği ve tek umudu olan buğdayın kımıl tarafından yok edilmesi çiftçiyi de perişan eder. İlaçla mücadelenin pek mümkün olmadığı o dönemde süne  kalburlarla toplanmış, çuvallara doldurulurmuş. Mücadele yeterli olmamıştır. Bu mücadele köylülerimizi derinden etkilemiş ve bu haşaratla mücadeleyi sembolize eden bu oyun ortaya çıkmıştır. Oyun, tarlalarda bu haşarata karşı verilen mücadeleyi hatırlatır şekilde oynanır. Hem oynayanı hem de seyredeni ağlatacak derecede etkileyici bir oyundur.

İLÇEMİZDE BAĞ BOZUMU
İlçemizde Bağbozumu, üzüm son olgunlaşma dönemine girdiği zaman yapılır. Bağbozumu için ilçemizin kendine özgü gelenek ve görenekleri vardır. Toplanan üzüm salkımları, bağ bıçağı ve bağ makaslarıyla kesildikten sonra sepet ve küfelere doldurulur. Toplanan üzümler basıldıktan sonra şire haline getirilir ve daha sonra bu şirebüyük kazanlarda kaynatılır. Kaynatılan şire ile çekçek (pestil) veya pekmez yapılır ve soğuk kış günlerinde tüketilir.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ