Şuayip Şehri | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Hoş Geldiniz. 22.11.2019

Şuayip Şehri

Harran’dan Han el-Ba’rür Kervansarayı’na ula­şan şose yol, kuzey doğuya doğru devamla 10 km. sonra Harran ilçesine bağlı Özkent Köyü ismiyle bilinen tarihi Şuayb Şehri harabelerine varmaktadır. Bu kentteki mevcut mimari izlerinin Roma dönemine ait olduğu tahmin ediliyor. Bayağı geniş bir alana serpilen bu tarihi kentin etrafı, yer yer kalıntıları görülen surlarla çevrelenmiştir. Kent merkezinde bulunan çok sayıdaki kaya mezarı üzerine kesme taşlardan yapılar inşaa edilmiştir. Komple yıkılmış olan bu yapıların bazı duvar ve temel ka­lıntıları günümüze kadar gelebilmiştir.

Halk arasında Şuayb Peygamber’in bu kentte yaşadığına ve kent adını Şuayb Peygamber’den aldığına inanılıyor. Kalıntılar arasında bulunan bir mağara ise Şuayb Peygamber’in Makamı olarak ziyaret edilmektedir.

———————————————————————————————————-

Şuayb ayrıca Tevrat’ta önemli bir yere sahiptir. Hz. Musa’nın kayınbabasıdır ve Tevrat’ta geçen “Jethro” (İbranicesi Yitro) ile aynı kişilerdir.

Tevrat’a göre ahlaki değer yargıları zayıf bir şehir olan Midyan’da Yitro önceleri putperest inanca sahipken daha sonra tek olan ALLAH’A inanmaya Başlamışlardır ve Peygamber olmuştur. Peygamber olması ile Midyan şehrindeki putperestlerce hor görülüp dışlanmıştır.

Şuayb hayatı boyunca damadı Hz. Musa’ya her zaman destek olmuş, birçok nasihatlerde bulunmuş ve Hz. Musa da ona karşı saygıda kusur etmemiş ve nasihatlerini dinleyip çoğuna uymuştur. Tevrat’ta Yitro’ya olan saygı ifadesi olarak Tora’nın 54 alt bölümünden birine Yitro adı verilmiştir.

Yitro’nun kızı olan Tsipora’dan Musa’nın iki oğlu olmuş Hz. Musa bunlara Gerşom ve Eliezer adlarını koymuştur.

Hz. Musa Firavuna halkını salması için gitmeden önce, Karısı ve iki çocuğunu Yitro’ya bırakmıştır. Yitro, kızı ve torunları daha sonra Mısır çıkışındaki çölde Musa’ya katılmıştır.

Urfa‘nın İlçesi olan Harran yakınlarında bulunan Şuayip Şehri, Oranın inancına göre Şuayp’in yaşayıp vefat ettiği yerdir. Şuayip adı ise Türkiye’de ŞanlıUrfa kökenli olanlar arasında Sıkça kullanılır.

Dinî kaynaklarda Şuayb

Kur’an-i Kerime göre Medyen halkının peygamberi olan Şuayib Hz. İbrahim soyundandı. Hz. Musa Mısır’dan kaçtıktan sonra yerleştiği Medyen ülkesinde Şuayib’in kızıyla evlendi. Şuayib Medyenlilere Allahın birliğine inanmalarını, ölçü ve tartıda dürüst olmalarını ve münafıklıktan uzak durmalarını onlara iletmiştir. Onlar bu Nasihatlere uymayınca Allah tarafından lanetlendiler, deprem ve ateş yağmuruyla yok edildiler. (Araf 85, Hud 84, Şuara 186)

Medyen halkı Tevrat’ta Midian’lılar (İng: Midianites) adıyla anılan kavimdir. Günümüzdeki Suriye’nin güneyi ile Ürdün ve Hicaz‘ın kuzeyine eşit gelen alanda oturdular. Tevrat’a göre Hz. Musa Mısır’dan kaçtığında Midianlılara sığınarak 40 yıl onların arasında yaşamıştır. Baş rahipleri Yetro’nun kızıyla evlendi. İsrailoğulları Hz. Musa önderliğinde Mısır’dan ayrıldıklarında da Midianlılardan yardım gördüler. Ancak daha sonra Midianlılar onlara düşman olup Allahın gazabına uğramışlardır. Tüm şehirleri ateşle yok edildi. Tevrat Midian halkının Hz. İbrahim’in soyundan olduğunu belirtir.

Midianlıların Assur ve Hitit kaynaklarında adı geçen ve Harran yöresinde yerleşik oldukları anlaşılan Mitanniler olup olmadığı açık kaynaklara dayanmaktadır.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ