Şuayb Antik Şehri | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

21.03.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

Şuayb Antik Şehri

Şanlıurfa Şuayb Antik Şehri, Geç Roma dönemine (Millattan Sonra 4’cü ve 5’ci yüzyıl) tarihi belirlenen bir yerleşim yeridir.

ŞUAYB ANTİK ŞEHRİ

Şanlıurfa Şuayb Antik Şehri, Hanel Ba’rur’dan 13 kilometre sonradır. İlçemiz Olan Harran’a ise 39 kilometre uzaklıktadır.
Şanlıurfa Şuayb Antik Şehri, Geç Roma dönemine (Millattan Sonra 4’cü ve 5’ci yüzyıl) tarihi belirlenen bir yerleşim yeridir.
Hazreti Şuayb’ın belli bir dönem burada yaşadığına inanılmaktadır. Bu antik kent adını bu rivayetten almıştır.
Şuanda da bölgede bulunan bir mağara Hazreti Şuayb Peygamberin makamı olarak bilinip ziyaret edilmektedir.

Bu yerleşim yerinde değişik tarihlerde bilim adamlarının yapmış olduğu araştırmalar sonucunda varılan ortak görüşler, Şuayb Şehri isminin Arapçada “Eski İnsan Şehri” anlamına geldiği ve bu yerleşim içinde yer alan evlerin ise Harran Ovası’nda yaşayan insanların yazlıkları olduğu yönündedir.

Burada bulunan evler sıradan Roma evleri şeklinde yapılmış olup üçgen alınlıklı, çatılı ve etrafı duvarla çevrili bir bahçe ve evin altında ise yer alan, ana kayaya oyulmuş bir kilerden oluşmaktadır.
Bütün evlerin içinde bir su kuyusu bulunmaktadır. Evlere girişler ise bahçe duvarlarında yer verilen kapılardan girişi sağlanmaktadır. Bu kapılar ise ızgara planlı sokaklara açılmaktadır.Şuayb Şehri – Şanlıurfa Şehir Portalı & Firma Rehberi:
Google’da Ara

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ