Nikah | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

21.03.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

Nikah

NİKÂH
Nikâhı iki kısımda anlatmak mümkündür.
Resmi nikâha yöremizde “Saray Nikâhı” denir. Sebebi ise Belediye Sarayı’nda yapıldığından bu şekilde isim­lendirilir. Dini nikâha Verilen isim ise “Hoca Nikâhı” denir.

1. Resmi Nikâh: Türkiye Kanunu’na göre nasıl yapılacağı tarif edilmiştir. Uygulama ülkemizin bütün illerinde aynıdır.

2. Dini Nikâh : Dini nikâh yapılmadan birkaç gün önce bütün akraba ve yakınları çağırmak için haber veya davetiye gönderilir.
Yöremizin adetlerine göre nikâhın kız evinde ya­pılması gerekir. Kız evinde yapılmayan nikâhlar ayıp, başkasının evinde erkeğin nikâhının yapıl­ması ise erkek evine hakaret sayılır.
Dini nikâh genellikle pazar günü erken saatlerde yapılır.
Kız evinde, erkek evinin göndermiş olduğu malzemeler şerbet yapılarak hazırlanır. Nikâh yapı­lacak günün sabahı hoca gelir ve kendisine ayrılan yere oturur. Kız tarafının tanıdığı bir erkek kızın kendisine vermiş olduğu sözlü akit vekâletname­sine dayanarak söz sahibidir. erkek tarafından da bir erkek yine nikâh için damat adına nikâhlanma yetkisine sahiptir.
Hoca, vekillerden hangisinin kızın, hangisinin er­keğin vekili olduğunu sorar. Daha sonra vekiller hocanın dua ve sorularından sonra “Vekâletim he­sabiyle aldım hellallığa kabul ettim ” diyerek dini esaslara göre nikâhı kıymış olur.
Son zamanlarda Belediye Sarayı’nda her iki ni­kâhın da yapıldığı görülmektedir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ