Borçlardan kurtaran DUA | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Borçlardan kurtaran DUA

İnsanlar, borcunu ödeyebilmek için de dua etmelidir.

İnsanlar, borcunu ödeyebilmek için de dua etmelidir. Çünkü rızkı veren Allah’tır. Kişinini parasına bereketi veren de Allah’tır. Bunun için, rızkının bollaşması, elinin rahatlaması, sıkıntılarının giderilmesi için de dua etmelidir. Efendimiz Hz Muhammed de her alanda dua etmek gerektiğini vurgulamıştır. Bununla ilgili Hz. Ali’nin başından geçen bir olayı anlatmak gerekecektir… Bir kimse Hz. Ali’ye gelerek borçlu olduğundan ve sıkıntısından bahsetti.

DAĞ GİBİ BORCU ÖDETEN DUA
Hz Ali ona buyurdu ki: -“Rasulullah Aleyhisselam’dan öğrendiğim şu kelimeleri zikredersen, dağ gibi borcun olsa bile sıkıntı duymadan ödersin: “Allahumme ekfini bihalalike an haramike ve eğnini bifazlike ammen sivake!” Bu duanın meali şu anlama gelmektedir:Allah’ ım! Helal kıldıklarınla, beni haram kıldıklarından uzak tut.

Fazl-u Kereminle beni Sen’den gayrıya karşı müstağni kıl” (Tirmizi)

HELAL RIZIK VE BOL KAZANÇ DUASI
Ayrıca bunun yanında: “Allahummekfini bihalalike an haramike ve ağnini bifadlike ammen si vak” da denebilir… Bu duanın anlamı ise şudur: “Ey Allah’ım, helal rızkını bana yeterli kıl ve beni haramlardan koru. Ve lütfunla, merhametinle beni başkalarına muhtaç olmaktan müstağni kıl (koru ve muhafaza eyle)”

İNSANLAR, BORÇLU OLDUĞUNDA DA DUA ETMELİ

Ebu Abdullah el Kureşi Hazretleri, duası makbfrl bir zat idi. Mısır’da bulunduğu sırada büyük bir kıtlık olmuştu. Bunun üzerine Mısır’dan ayrılıp Kudüs’e gitti. Filistin’deki Halllürrahman denilen yerdeki İbrahim Aleyhisselam’ ın makamını ziyaret etti. Ziyaret sırasında İbrahim Aleyhisselam’ın makamı yanında uyuya kaldı. Ruyasında İbrahim Aleyhisselam tarafından karşılandı. Ebu Abdullah el Kureşi, İbrahim Aleyhisselam’a; Ey Halllullah! Mısır’da büyük bir kıtlık var. Dua buyurunuz” diye arzetti. Hz. İbrahim de kıtlığın kalkması için dua etti. Ebu Abdullah el Kureşi daha sonra uyanıp Kudüs’e döndü. Çok geçmeden kıtlığın kalktığı haberini öğrendi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
sanalbasin.com üyesidir