Kılıçdaroğlu'ndan asgari ücret açıklaması | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

24.06.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

Kılıçdaroğlu’ndan asgari ücret açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, asgari ücretin 2020 lira olmasını eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Niye 2200 lira değil hangi gerekçeyle değil. 2200 lirayı CHP’li belediyelerde 1 Ocak’tan itibaren uygulayacağız” dedi.

Asgari ücretin 2019 yılında brüt 2 bin 558 lira, net 2 bin 20 lira olarak belirlenmesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tepkisini çekti. Asgari ücretle ilgili ilk değerlendirmeyi partisinin grup toplantısında yapan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“NİYE 2200 LİRA DEĞİL”
“Bu bütçe asgari ücretlilere ne getirdi? 2020 lira açıklamışlar. Niye 2200 lira değil hangi gerekçeyle değil. Onu da Kılıçdaroğlu 2200 lira dedi acaba buna denk getirirsek sesini keser mi kesmem. Kesmem 2200 lirayı CHP’nin bütün belediyelerinde 1 Ocak’tan itibaren uygulayacağız.

Yetiyor mu hayır. Mart ayında kazandığımızda orada çalışan işçiler de en az 2200 lira alacaklar. Ama Ocak ile Mart arasındaki farkı da onlara yine ödeyeceğiz. Hiçbir işçinin kılına dokunmayacağız. Evine helal ekmek götürdüğü sürece her işçi çalışacak siyasi görüşü ne olursa olsun.

Çalışanların yüzde 40’ı asgari ücretli. Peki bu bütçe asgari ücretin altında çalışan bir milyonun üzerinde çalışanlara ne veriyor? İnşaatlarda çalışanlara ne veriyor. Hiçbir şey vermiyor. Orman köylüleri, mevsimlik işçiler, çöpten kağıt toplayanlar bunların sözcüsü kim biziz.”

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ