İngiltere, Huawei 5G ekipmanlarını yasaklamayacak | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Hoş Geldiniz. 14.10.2019

İngiltere, Huawei 5G ekipmanlarını yasaklamayacak

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Konseyi, Huawei’nin herhangi bir güvenlik tehdidi oluşturmadığını açıkladı.

Dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi olan Huawei, son dönemlerdeki casusluk iddialarıyla uğraşıyor. Başta ABD olmak üzere bazı ülkeler, Huawei‘nin Çin hükümetine bilgi sızdırarak, ağ ekipmanlarını casusluk yapmak için kullandığını iddia ediyor.

Öte yandan ABD, Huawei ağ ekipmanlarının ulusal güvenlik tehditi oluşturduğu konusunda müttefik ülkeleri ikna etmeye çalışıyor. Huawei‘nin casusluk yaptığına dair bir kanıt bulunamamasına rağmen bazı ülkeler, şimdiden Huawei’nin 5G ağ ekipmanlarını yasaklamış durumda.

İngiltere, Huawei 5G ekipmanlarını yasaklamayacak

İNGİLTERE, ABD GİBİ DÜŞÜNMÜYOR

İngiltere Ulusal Siber Güvenlik Konseyi, Huawei‘nin ulusal güvenlik için bir tehdit oluşturmadığını ve bu nedenle İngiliz hükümetinin Huawei’yi yasaklamayacağını ifade etti. Huawei’nin yeni nesil 5G ağlarının kurulması için İngiltere’den onay alması, başta ABD olmak üzere diğer ülkeler tarafından da yakından takip ediliyor.

İngiltere, Huawei 5G ekipmanlarını yasaklamayacak

BAZI OPERATÖRLER YASAKLADI

İngiltere, Huawei için oldukça önemli pazarlardan bir tanesi. Geçtiğimiz günlerde Vodafone, batı hükümetlerinin Huawei‘ye tam güvenlik izni verinceye kadar, şirketin ağ ekipmanlarının kullanımını duraklattığını açıklamıştı.

İngiltere’nin BT ve Fransa’nın Orange firmaları da dahil olmak üzere, Avrupa’daki bazı telefon operatörleri, Huawei’nin ağ ekipmanlarının kullanımını durdurmak için adımlar attı.

İngiltere’nin, 5G alt yapısı için Huawei’ye izin vermesi, bakalım başta ABD olmak üzere diğer ülkeleri nasıl etkileyecek?

Aşağıdaki bağlantıdan Ensonhaber Teknoloji Instagram hesabını takip ederek güncel teknoloji haberlerine anında ulaşın.

@eshteknoloji

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ