Atatürk Barajı | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

19.02.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

Atatürk Barajı

Güney Doğu Bölgesi’ndeki toplamda dokuz şehri kapsayan tarım arazilerini sulamak amacıyla 1958li senelerde Fırat Nehri’nden istifade edilerek bir baraj yapılmasına karar verilir.

1960 lı yıllarda Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü, projeyi başlatma kararı alır. 10 Ocak 1991 Atatürk Barajında su tutulmaya başlanılır. Haziran 1992’de ise elektrik üretimine geçilir. Çalışmaların en hızlı dönemlerinde, toplamda günde üç vardiya şeklinde, 200’ü mühendis olmak üzere ortalama 8.000 kişi ve her tipten 1.000 araçla çalışmalar hızlandırılmış ve baraj kısmı tamamlanmış olmaktadır.

Komplesi Türk mühendisleri tarafından gerçekleştirilen Atatürk Barajı, dünyanın en verimli arazilerinden biri olan Harran Ovasını sulamaya başlamıştır. Bunun neticesinde yılda 1 kez ürün alınan bu bereketli topraklardan 2-3 ürün alınmaya başlanmıştır. Bunun yanında ürün deseni çeşitlilik göstermiş, pamuk başta olmak üzere soya, defne, mısır, ayçiçeği gibi birçok ürününde ekimi yapılmaya başlanmıştır.

Atatürk Barajı Hakkında

Atatürk Barajı Türkiye’nin en büyük barajıdır. Baraj, gövde dolgusu bakımından dünya 3’üncüsü; yükseklik yönünden dünya 9’uncusu; göl hacmi yönünden ise dünya 8’incisidir.

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Mustafa aslan dedi ki:

    Gayet başarıli tebrik ediyorum emegi geçenlere teşekur ederim

    1. Ferit NARİN dedi ki:

      Biz Tebrik Ederiz Güzel Abim, Sitemize Şeref Verdiniz…

BİR YORUM YAZ