YAŞAMAK; TASARRUF VE TASAVVUR… | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

21.03.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

YAŞAMAK; TASARRUF VE TASAVVUR…

 

Yaşamak bir tasarruf ve tasavvur halidir…

Bugün kendi şerefine kaldır kadehini. Gençliğine, güzelliğine, sevabına, cümle günahına iç.

Ağlamak istiyorsan odalara hapset kendini, bir tepeye tırman, bir sahilde bir kayalığın dibine gizlen. O en zayıf anına şahit olmasın kimse.

Ulan iyi yaşadım be, bu düzen benim diyorsan dilediğini yap serbestsin.

DUYMA… Herkesin herkes hakkında söyleyeceği pek çok şey vardır, bırak duyma bugün. Kendin kadarsın hepi topu. Hangi gözle bakıyorsan kendine, onun dibisin.

DUR… Karmaşık gelebilir aldığın nefes dahi, mantığı nedir bilemezsin. Dur öylece, kargaşanın ortasında kal. Kaçmakla, anlamaya çalışmakla vakit kaybetme. Dur biraz, sadece dur…

SOYUN… Aynalarda süslü pozlar kesmek kadar kolay değildir, kendi çirkinliğine tanık olmak. Tahammül gerektirir, amma illaki gördüğün senden başkası değildir. Sebep olduğun cümle acıları bir sil hafızandan, yakandan düşür. Toza, toprağa bulanan her şeyi silkelemekle uğraşma. Çıplak dolaş, inan ki böylesi daha kolay.

TASAVVUR ET geleceğini, şimdini. Sevdayı, özlemin boyutlarını, kazandığın lokmaları tasavvur et. Ne kadar ümitle dolabiliyorsa doldur içini. Derin nefes al, bak bir bok düzelmedi. Demek ki her söze de aldanmaman gerekli…

TASARRUF ET içindeki pisliği. Hepimiz aynı bokun lacivertiyiz damına çaktığımın dünyasında. Aynaya bak yine, en çirkin halini çağır, oturt karşına. Sınırlarını gör, kavgada ne kadar sözde adil dövüştüğünü gör. Verdiğin o son sözlere dahi sadık kalamayacak kadar iradesiz olduğunu gör. Kimse sana sen busun demesin, izin verme. Sustur herkesi, ne olduğunun farkına önce kendin var…

İNANMA… Sana kibirli diyeceklerdir, şişkin egonun kurbanı olduğunu da söyleyecekler. Komplike midir ne sikimse işte, onu da diyecekler. Zekanı nasıl ve nereye kullanman gerektiğini öğütleyip, ardından kendinin aptal olduğuna ikna etmeye kalkacaklar.

BENCİL OL… Her durumda kendi menfaatini peyda etmeyi bil, bu ayıp bir şey değil. Önce kendim de, demedin diye aklanmıyorsun zaten kimsenin gözünde. İkinci ihtimal hep vardır, kandırma kendini. Cesaretin, her gidişin azameti tam da burada gizli.

ÇELİŞME… Sebepsiz bir kaçma, göçme arzusu sarar etrafını. En faydasız çaba budur ya neyse! Kimseden kaçtığı yoktur aslında insanın, kendi sıkıcılığının ve sevimsizliğinin bilincinde olma halidir bu. Anlayış gösterilebilir, hem öyle istedin öyle yaptın, bu kadar nettir. Dönüp hesap vermeye çalışır gibi yaptıkça, kendi gözünde kendini aklamaya çabalarsın. Gidişi olur da dönüşü olmaz hiçbir şeyin.

UTANMA… Sevilmekten korkarsın, gün gelip tanrısal burnu yere sürter kaygısı taşıyabilir herkes. Sevmekten de korkarsın aptal ve ayarsız olursun çünkü.

Hayat zor değil, çok kolay aslına bakarsan. Aslına bakmayışlarımızdandır hep bu çaresizliğimiz.

Böyle saçma sapan yaşamayı sahi bize kim öğretti ???

Uğruna savaş verilen olmalıydık, neden ganimet olmaktaki bu ısrarımız ?

Barış derdinde değil miydik, en sevdiğimize karşı doğrulttuk bıçağı hep. Neydi bunca kavganın haklı çıkaracak sebebi ?

İNANDIĞIN NEYSE, İHANET ETME… Hürriyet sevdasında kaç kişi kalmıştı ki ? Eller kelepçeli, gözler bağlı, ayakta prangalarla yemeyecekse bir yerimiz, ne diye atıldık ortaya ? Hangi gurursuz duygu ön ayak oldu, olmadığımız biriymişçesine davranmamıza ?

Yazık, sahiden çok yazık dostlarımıza bıraktığımız son armağan bu hayıflanmaya !

Güya hepimiz özgürüz, müspet saydığımız bir darboğazda.

Savrulduğumuz yeter, şimdi gidip eksik parçalarımızı toplayalım. Ait olduğumuz yerlerde, aidiyetin tadını çıkaralım.

Çünkü nereye gidersek gidelim, görünmez tasmamız hep boynumuzda…

(Alıntı)

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ