Urfalıyam Ezeleden | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

19.02.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

Urfalıyam Ezeleden

İngilizler Urfa çevresini işgal ederek daha sonra 24 Mart 1919 günü öğle saatlerinde Ermeni askerlerinin de aralarında bulunduğu 400 kişilik bir kuvvetle Urfa’ya geldiler.

 

İNGİLİZLERİN URFA’YA GELİŞİ
İngilizler Urfa çevresini işgal ederek daha sonra 24 Mart 1919 günü öğle saatlerinde Ermeni askerlerinin de aralarında bulunduğu 400 kişilik bir kuvvetle Urfa’ya geldiler. Urfa’yı işgal etmeye gelen kuvvetin gerçek miktarı iki piyade bölüğü, bir zırhlı, altı yük ve üç binek olmak üzere on otomobil ve elli kadar yük arabasından ibaretti. Kuvvetin başında bir yarbay vardı. Bu yarbay ve iki subayın bindiği bir otomobil ile bir zırhlı otomobille Urfa’ya girmişti.
Akçakale yoluyla Urfa’ya gelen İngilizler Beddy komutasındaki İngiliz birlikleri Beykapısı’nda mola vererek ardından yerli Ermenilerle işbirliğine giriştikten sonra müstahkem mevkileri tespit etmeye başlamıştı. İlk olarak da Mahmutoğlu Kulesi’nin sahibini çağırmıştı. Ermeni askerle iki tercüman giderek 80 yaşındaki Mahmutoğlu Mustafa Ağa’yı Beddy’nin karşısına çıkardılar. Komutan Mustafa Ağa’ya ‘’sen hangi millettensin’’ diye sorunca, Mustafa Ağa’nın cevabı, “Urfalıyam ve Türküm” olmuştu. Beklemediği bir cevapla karşılaşan komutan, İngiliz adaletinden bahsederek ve Osmanlı’nın da artık yıkıldığını dile getirerek ve kaleyi kaç altına satacağını sorusunu da eklemiştir. Aldığı cevap “Davetsiz misafirsiniz, Kuledeki bayrağın üstüne de bayrak çektirmem, memleketimden çekip gidiniz.” der.
A. Nacı İpek, “Urfa’dan ve Urfalıdan Çizgiler”, Şanlıurfa’nın Kurtuluşu 65. Yıl, Şanlıurfa 1985, s. 40.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ