Urfalı Çiftçileri Kuraklık Endişesi Sardı | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

19.02.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

Urfalı Çiftçileri Kuraklık Endişesi Sardı

Şanlıurfa’da artan hava sıcaklıkları çiftçileri kara kara düşündürüyor.

2016 yılında toprak neme doyamayınca ürünlerde gelişememe sorunu ortaya çıktı. Ürünlerinde gerekli verimi alabilmek için suya ihtiyaç duyulduğunu söyleyen çiftçilere Meteoroloji iyi haber vermedi. Ülke genelinde verimli tarım arazileri noktasında üst sıralarda yer alan tahıl deposu olarak bilinen Şanlıurfa’ya bu yıl yeterli miktarda yağmur yağmayınca toprak suya hasret kaldı. Toprağın istediği suyu sulama yöntemi ile karşılamaya çalıştıklarını söyleyen Çiftçiler “Topraklarımızı suluyoruz yağışlar az olduğu için ancak yağmurun içerisindeki minerallere de toprağın ihtiyacı var” dediler.

Geçen yılın aynı dönemlerine bakıldığında düşen yağış miktarında yarı yarıya bir azalma görülen Şanlıurfa’da çiftçilerin beklediği yağışlar noktasında Meteorolojiden iyi haberler yok. Meteoroloji Müdürlüğünün hava tahminlerine göre önümüzdeki hafta içerisinde hava sıcaklıkları yükselecek. Önümüzdeki Çarşamba gününden itibaren hava sıcaklıklarının 34 dereceyi göreceği kentte haftanın diğer günlerinde hissedilir sıcaklık seviyesi 30 derece olacak.

Yağmur beklentisi içerisinde olan çiftçi umduğu yağış müjdesini Meteorolojiden alamazken çiftçiler toprak altındaki ekinlerinin nem oranının yükselip gelişebilmesi için ihtiyaç duydukları yağmura kavuşmak için yağmur duasına çıkmaya başladı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ