Urfa Tarihi Sokaklar | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Urfa Tarihi Sokaklar

Şanlıurfa’nın tarihi ve mimari dokusunun önemli birçok kısmını sokaklar ile evler oluşturmaktadır. Yüzlercesi güzel ev ve sokaktan oluşan bu dokunun önemli birçok kısmının sağlamlığından günümüze kadar ulaşmış olması turizm açısından Şanlı Şehrimize büyük bir kazanç sağlamaktadır.

Sivil mimari dokusunun ve anıtsal mimari dokusunun önemli bir kısmını koruyarak günümüze ulaşmış ender şehirlerden biri olan Şanlıurfa‘da çok sayıdaki tarihi sokak arasında Arabi Camii Sokağı, At Pazarı Sokağı, Güllüoğlu Sokağı, Hüseyin Paşa Sokağı, İrfaniye Sokağı, Karanlık Kapı Sokağı, Madenli Sokağı, Yorgancı Sokağı ve Zincirli Sokağı yüksek duvarları, sokağa taşkın cumbaları, kabaltı olarak bilinen beşik tonoz örtülü geçitleriyle ilgi çekmektedir. Şanlıurfa’daki sokaklarda çok sayıda Kabaltı bulunur. Genellikle 5-15 m. Uzunluğunda olan, kemerli geçitlere verilen isimdir. Kabaltları genellikle orada oturan belirli kişilerin adlarıyla verildiği bilinmektedir ve tanınmaktadır.

ARABİ CAMİ SOKAĞI

Kale boynu Mahallesindeki Osmanlı Dönemine ait bu sokak bazalt parke taş döşeli olup sokağın sağında ve solunda yer alan tarihi evlerin düzgün kesme taş duvarları ile sınırlanmıştır. 1743 tarihli Arabî Camii minaresi ve caminin batısında bulunan “Arabizadeler Evi” nin sokağa konsollarla taşan köşkü bu sokağa güzel bir görünüm vermiştir.

YORGANCI SOKAK

Şanlıurfa’nın tarihi dokusunun korunduğu en önemli bölgelerden olan Kültür Adası olarak tanımlanan tarihi adanın kuzey kesimini oluşturan sokaktır. Nimetullah Cami ile Yıldız Meydanı’nı birbirine bağlar. Birçok evin restore edildiği bu sokakta bazı evler yöresel kültürün yaşatıldığı birer konukevine dönüştürülmüştür.

ZİNCİRLİ SOKAK

Yusuf paşa Mahallesindeki Osmanlı dönemine ait geleneksel Urfa Sokağı batıda Vezir Hamamının bulunduğu Vezir Sokağından başlayıp doğuya doğru uzayarak Akyol Sokağı’na açılan dar bir sokaktır. Bazalt parke taş döşeli sokağın orta kesimlerinde, kuzeyindeki duvar üzerinde yer alan ve taş konsollara oturmuş dört adet cumba ile güneydeki duvar üzerindeki taş konsollara oturmuş bir cumba sokağa perspektif kazandırmıştır.

ELLİSEKİZ MEYDANI VE SOKAĞI

Bu sokak ve meydan Şanlıurfa’daki hoşgörü ortamını çok güzel yansıtmaktadır. Cami Kilise bir arada barış ve hoşgörü içinde bir kentin olduğunu gösterir. Burası Nimetullah Mahallesindeki Osmanlı Dönemine ait dört sokağa açılan tarihi yapıların yoğunlaştığı önemli bir meydandır.

Bu meydanın güneyinde Kurtuluş İlköğretim Okulu (Numune Mektebi- XIX. Yy. sonları), doğusunda Şeyh Saffet Tekkesi(1892), Şeyh Saffet Çeşmesi (1891) ve Muhammet Muhyiddin Türbesi (1795), kuzeyinde Reji Kilisesi (1861), kuzeybatısında ise XV. yy’a ait Nimetullah Caminin yer aldığı bu meydan adeta bir “Hoşgörü Meydanı” görünümündedir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ