Urfa Sağlık Sektöründe Neler Oluyor? | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

19.02.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

Urfa Sağlık Sektöründe Neler Oluyor?

Şanlıurfa’da bir yandan dolandırıcılık yapan tıp merkezleri tek tek belirlenirken bir yandan da özel hastanelere ceza niteliğinde sözleşme fesihleri gelmeye başladı.

Şanlıurfa’da her geçen gün emniyete davet edilerek tıp merkezleri tarafından hakkında işlem yapılarak üzerinden devletin dolandırıldığını duyanların sayısı artarken hastanelere ilişkin de bir takım garip şeyler oluyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Süleyman Soylu’nun gelmesiyle usulsüz işlem yapan sağlık sektörü en zor günlerini yaşıyor. Batı illerinin kaçarak geldiği tıp merkezlerinin çöplüğüne dönen Şanlıurfa, bir biri ardına dolandırıcılık haberleriyle sarsılıyor. Ayrıca Özel OSM Ortadoğu Hastanesi’nin durumu hala tartışılırken, bu kervana Özel Edessa Hastanesi de katıldı. Geçtiğimiz Çarşamba günü Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hastane ile olan sözleşmesini feshetti. Ancak Edessa Hastanesi’nin durumunun OSM gibi olmadığı öğrenildi. Haklarında bir şikayetten kaynaklanan bu durumun geçici olduğu öne sürüldü.

URFA, TIP MERKEZİ ÇÖPLÜĞÜ OLDU

Bugüne kadar denetimsizliğin en fazla olduğu iller arasında yer aldığı için Şanlıurfa’ya gelen tıp merkezleri, ele geçirdikleri “TC numaraları” ile kendi kurumlarına ayak dahi basmayanların üzerinden işlem yaparak SGK’yı dolandırıyordu. Bu durumu fırsat bilen başka illerdeki tıp merkezleri de Urfa’ya gelmeye başladı. Bir yandan tespit edildikçe kapanan tıp merkezleri olduğu gibi bir taraftan da sürekli açılan tıp merkezi oldu. Faruk Çelik’in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olduğu dönemde dolandırıcılığın önüne geçmek amacıyla yürürlüğe koyduğu avuç içi sistemin de pek işe yaramadığı anlaşıldı.

HAYALİ AMELİYAT DAHİ VAR

Şanlıurfa’da tıp merkezleri yüzünden giderek emniyete çağrılan ve ifadesi alınmayan neredeyse kalmayacak gibi. Polis tarafından emniyete davet edilen kişiler, burada TC numaralarının kullanılarak SGK’nın dolandırıldığını öğreniyor. Tabi bunu fark etmesi hayatında ayak dahi basmadığı tıp merkezlerinde muayene edildiği yönünde işlem yapıldığını öğrenmesiyle oluyor. Adliyedeki dosyalarda tıp merkezlerinin insanların haberi olmadan kendisini muayene ettiği, küçük operasyonlar, hatta ameliyat dahi yaptığı görülüyor

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ