Şanlıurfa Ekonomisi | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

16.02.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

Şanlıurfa Ekonomisi

Şanlıurfa Ekonomisi ŞanlıUrfa`da tarım ve hayvancılık insanların ilk sırada gelen geçim kaynağıdır.

Geçmişte (Tarihte) bereket ve verimliliğiyle Ün Salan ŞanlıUrfa toprakları, günümüzde sulanamayışı nedeniyle (bilinçsiz Sulama) verimsizleşmiştir. İnşaatı bitme aşamasına gelen Karakaya Barajı, Atatürk Barajı ve Urfa tünellerin tamamen tamamlanmasıyla Harran Ovası, Viranşehir Ovası, Ceylanpınar Ovası sulanacaktır.

Böylece verimli yemyeşil Mezopotamya yeniden canlanacak ,  yılda bir kaç ürün alınabileceği bu ovalar her türlü tarımın yapılmasına elverişli hale gelecektir.

Günümüzde Ceyalnpınar`da akarsu vadilerinde yer yer sulu tarım yapılmaktadır. 1990 yılında ilde 627 410 hektar alanda tarım yapılarak 647 847 ton ürün elde edilmiştir.Yapılan araştırmalara göre ilde her zaman tahıl tarımı birinci sırada yer alır. Tahıllar arasında birinci sırayı buğday ve mercimek alır.

Urfa Türkiye`nin “Mercimek Anbarı” olarak bilinir. Sanayi bitkilerinden Pamuk, Kenevir, Yağlı tohumlardan Çiğit, Susam üretimide yapılmaktadır.

Hayvansal ürünlerden özellikle Urfa Yağı ünlüdür. Büyük kentlere pazarlanan Urfa yağı en çok Siverek`te üretimi yapılır. Özellikle Siverek Karacadağ etekleri her mevsimde hayvan sürüleri ile dolar taşar. Viranşehir ve Ceylan pınar Devlet üretme çiftliğinde Peynir, Yoğurt, Yağ üretimi ilin en önemli hayvansal ürün üretim yerlerindendir.

    ŞanlıUrfa Sanayisi;

Devlet Planlama Teşkilatı verilerine göre Urfa ili Sanayi ve endüstri gelişimi açısında 54. sıradadır. Bu durum Urfa`da sanayinin gelişmediğini gösterir.

Urfa daki tarıma dayalı sanayi kuruluşları şunlardır;

1979 yılında üretime başlayan 1000 ton kirli yapağı yıkama
kapasiteli yapağı yıkama ve yün fabrikası
Çimento fabrikaları
Yılda 2900 adet çesitli tarım aletleri ve makineleri yapan fabrika
Yöre üzümlerini değerlendiren Tekel Şarap Fabrikası
1968 `te üretime başlayan Et kombinası
Siverek peynir ve tereyağ fabrikası
Viranşehir `de peynir fabrikası
Ceylanpınar Devlet Üretme Çiftliği
Şanlıurfa Pamuk ipliği Fabrikası
Un fabrikaları
Cırcır fabrikaları
Küçük Sanayi olarak dokumacılık, keçe, deri işlemeciliği ve seracılık

Urfa ve çevresinde madencilik yoktur.  Siverek ilçesinde petrol bazı bölgelerde de linyit bulunmuşsada bunlar henüz işletilmemektedir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ