Urfa Adı İle İlgili Efsanemiz | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Urfa Adı İle İlgili Efsanemiz

  • Urfa Portal
  • 20 Haziran 2016
  • Urfa Adı İle İlgili Efsanemiz için yorumlar kapalı
  • 1.082 KEZ OKUNDU

Nemrut’un kafasına tahta tokmaklarla her vurduklarında, “Vur haa Vur haa” diye Yüksek sesle bağırmasından dolayı memleketimizin adına “Urfa” denildiği tarihte yazmaktadır.

ALLAH’u Teala, Nemruta bir kul olduğunu hatırlatmak için, yarattığı en aciz sivrisinekleri kendisine göndereceğini bildiriyor. Nemrut’ da Savaş açmak adına ordusu ile karşı çıkıyor ise de, bulutlar gibi gelen sivrisinek orduları asker ve hayvanların göz, kulak ve burunlarından girerek hepsini püskürtmeyi başarıyor. Nemrut o korkuyla güçbela kendisini odasına atıyor ve kapıyı, bacayı, evdeki gördüğü bütün delikleri kapayarak bu afetten kurtulduğunu sansada.

Topal bir sivrisineğin, Allah’a “Yarabbi ben gazaya yetişemedim topallığım mani oldu.” diyerek yalvarması üzerine, Allah Celle Celaluhu ona, “seni de Nemrut’un helakine memur ettim, git ve onu bul.” diye emrediyor.
Bu topal sivrisinek Nemrut’un saklandığı odasına anahtar deliğinden girerek vakit kaybetmeden burun deliğinden girerek yavaş yavaş beynini kemirmeye başlıyor. Nemrut ne kadar çareye baş vursada kurtulamayacağını anlayıyor, keçeden (Keçi Tüyünden) yaptırdığı tokmaklarla başına vurdurmaya başlıyor. Bu kafasına vurulan tokmaklar ızdırabını gideremeyince tahta tokmaklarla kafasına vurmalarını emrediyor ve bu suretle acılara dayanamayıp tokmak altında canını teslim ediyor.

Nemrut’un kafasına tahta tokmaklarla her vurduklarında, “Vur haa Vur haa” diye Yüksek sesle bağırmasından dolayı memleketimizin adına “Urfa” denildiği tarihte yazmaktadır.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
sanalbasin.com üyesidir