Tuz kalp yetmezliğine neden olabilir | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Hoş Geldiniz. 17.11.2019

Tuz kalp yetmezliğine neden olabilir

Finlandiyalı bilim adamlarının çalışması sırasında elde edilen verilere göre, turşu sevgisi kalbi kötü yönde etkileyebilir. Helsinki’deki Ulusal Sağlık ve Refah Enstitüsü’nden uzmanlar, çok miktarda tuz tüketmenin kalp yetmezliği riskini ciddi şekilde artırdığını buldular.

Finlandiyalı araştırmacılara göre, kalp yetmezliği sıklıkla, sağlıklı beslenme kurallarının ihmal edilmesinin arka planına karşı ortaya çıkar ve günlük diyette aşırı tuz, vücut ile ve özellikle kalp ve damarlarla ilgili sorunların gelişmesiyle ilişkili en yaygın gastrojenik bozukluklardan biridir.

“Kalp tuzdan hoşlanmaz. Fin uzmanları, tuzun kötüye gitmesinin, koroner kalp hastalığının gelişmesinde bağımsız bir faktör olarak düşünülebilir.
Bilim adamları günde 13.7 gramdan (2.5 tsp) daha fazla tuza inanıyorlar. Uzmanlar, böyle bir hacimde tuz kullanımının kalp yetmezliği gelişme olasılığını iki katına çıkardığını tahmin ediyorlar. Daha önceleri, doktorların 12 yıl boyunca izlediği yaşam tarzı, 25-64 yaşları arasında 4.6 bini aşkın insanın sağlığıyla ilgili verileri analiz ettiler.

Araştırmacılar, kalbin sağlığının ilk bakışta yediği tuz miktarı ile tehdit edilebileceğini belirtiyorlar. Onlara göre, “kalp hastalığı geliştirme riski zaten kişinin yüksek tansiyonu olup olmadığına bakılmaksızın günde yaklaşık 1,2 çay kaşığı tüketiyor.

Daha önce, Medicorum bilim adamlarına göre hangi ürünlerin günlük kullanım için uygun olmadığını yazdı.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ