Türküleriyle Lezzetleriyle Şanlıurfa | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Türküleriyle Lezzetleriyle Şanlıurfa

Şehirler de insanlar gibidir; doğar, büyür ve gelişirler. Bir il varki Şanlıurfa ise çok farklı. O büyük doğup da o şekilde kalanlardan.

Şehirler de insanlar gibidir; doğar, büyür ve gelişirler. Bir il varki Şanlıurfa ise çok farklı. O büyük doğup da o şekilde kalanlardan.

Gitmeden, toprağının rengini, her köşesinde bir öykü saklayan sokaklarının kokusunu, insanlarının yanık sesini ve biberinin acısını tatmadan tanıyamazsınız Urfa’yı. Bu şehir, ertelenmeyecek şekilde mutlaka görmeniz gereken yerler listenize kesinlikle almanız gereken bir görkem vaad ediyor. Urfa Nemrut’a İbrahim, İbrahim’e ise gül bahçesi olan kent. Birecik’te değişir toprağın rengi. Kuşlar daha bir farklı ötmeye, çay daha bir buruk ve hoş kokulu gelmeye başlar.

Neden bilinmez, daha önce hiç gelmemiş olsanız da kendinizi evinizde hissetmeye başlarsınız burada. Kulak kabarttığınızda etrafınızda farklı dillerin kardeşlik türkülerini duyarsınız. Urfa’yı şanlı yapan aslında biraz da bu kültür zenginliğidir.

Şanlıurfa’nın tarihini başlatabilecek bir milat vermek çok güç. M.Ö. 11 bine tarihlenen Göbeklitepe; insanlığın, yerleşik hayatın ilk izlerine uzanan bir zaman tüneli. Şanlıurfa tarih boyunca kültür üretmekle kalmamış, aynı zamanda büyük bir okul olmuş. Dünyanın ilk üniversitesi olarak nitelendirebileceğimiz oluşum Harran’da gerçekleşmiş. Süryani bilginlerin yönettiği Urfa (o zamanki adıyla Edessa) Okulu’nda, Helenistik çağların kıymetli eserleri Süryanice’ye çevrilmiş. Emevi ve Abbasi dönemlerinde bu tercümeler önce Arapçaya, ardından da Latinceye çevrilip Sicilya ve İspanya kanalıyla Avrupa’ya kadar ulaşmış. Rönesans’ı yaşayan Avrupa, Urfa’ya çok şey borçlu aslında.

Kısacası, tarih öncesi çağlardan itibaren Yunan, Roma, Bizans ve İslam uygarlıklarının çok büyük bir kısmı sırayla yaşamışlar bu topraklarda. Kültür ve uygarlık bir bayrak yarışı gibi aktarılmış günümüze kadar. Urfa; mimarisi, gastronomi birikimi ve sanatıyla hep kendine has değerler üretmiş.

Şanlıurfa denildiğinde akıllara doğal olarak Hazreti İbrahim (A.S.) gelir. Sabrın sembolü olan Hazreti Eyüp aleyhisselam da komşusudur Hz. İbrahim’in. (A.S.) Yine Hz. Yusuf, Hz. Yakup, Hz. Musa, Hz. Şuayb ve Hz. Elyesa Peygamberlerinin de yolu bu Kadim Şehirle kesişmiştir.

Sizlerde eğer yöresel ürün meraklısı iseniz Şanlıurfa gidebileceğiniz en doğru adresler kıyaslama arasında listenin birinci sıradaki kenttir. Peynirin, Baharatın, Dokumanın, Bakırın, Halı ve Kilimin türlü türlüsü satılır.

Şanlıurfa Çarşılarında.

Her zevke ve meraka hitap eden, en zor beğenenlerin bile mutlaka alacağı bir şeyler vardır bu tarihi çarşılarda. Varsayalımki Alışveriş yapmadınız endişelenmeyin, Kent esnafının hepsi her zaman gösterdiği güleryüzlü dürüstlüğü mutlaka bir tebessüm oluşturacaktır yüzünüzde. Bir acı kahvelerini (Mırra) içmeden oradan ayrılmayın.

Şanlıurfa’nın nadide ilçelerini hakkıyla dolaşmadan, gezmeden Şanlıurfa’yı görmüş saymayın kendinizi. Kendine özgü mimarisiyle Harran evleri, Harranlıların gelenekleri, Halfeti’de Rumkalesi, Birecik’te kelaynaklar Şanlıurfa’nın sembollerindendir. Suruç’taki Şeyh Müslim ve Ahmed-i Bican camileri de bölgenin mimari özelliklerini yansıtan eserler arasında yer almaktadır.

Şanlıurfa, yöresine ait türküleri ile değişik bir müzikal zenginliğe ev sahipliği yapmaktadır. Sözlü kültürün aktarılmasında da önemli katkısı olan Şanlıurfa türkü, Gazel ve Kasidelerini sıra gecelerinde dinlemek ayrıcalıklı bir zevk veriyor.

Yöreye ait mahalli ve yerel sanatçıların bir araya gelip sazlı, sözlü düzenledikleri sıra gecelerinde eşsiz Urfa yemeklerinin de tadına bakmanıza imkan sağlmaktadır.

Türküleriyle, Lezzetleriyle Şanlıurfa

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ