Türkiye'ye minnettarız | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

26.05.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

Türkiye’ye minnettarız

Almanya Başbakanı Merkel, Türkiye’nin mülteci krizinin çözümünde Suriyelileri alarak ‘fevkalade’ yerinde bir iş yaptığını vurgulayarak,  ‘Ankara’ya kalan 3 milyar Euro yardımı ödememizin‘ zamanı gelmiştir dedi.

Türkiye’ye minnettarız

Almanya Başbakanı Angela Merkel, başkent Brüksel’deki Avrupa Birliği (AB) zirvesine gitmeden önce Meclis’te yaptığı konuşmada, Türkiye’yi, 2015’te Avrupa’yı etkileyen mülteci krizinin çözümünde oynadığı rolden ötürü övdü. ‘Mülteci sorununun Avrupa’nın kader sorunu olabileceğini’ vurgulayan Merkel, sorunun çözümünde Türkiye ile AB arasındaki mülteci anlaşmasını bir ‘model’ olarak niteledi.

Türkiye’ye mülteciler için geri kalan 3 milyar Euro mali yardımın da ödenmesi gerektiğini vurgulayan Merkel, “Böylece bakın, biz 3 milyonu aşan Suriyeli mülteciyi barındıran Türkiye’ye yardım ediyoruz diyebilelim.

Türkiye, tüm eleştirilere rağmen, hakkını verelim, mülteci konusunda fevkalade bir iş yaptı. Avrupa’nın önünde duran çok büyük işler var. Ama göç sorunu AB için kader sorunu olabilir. Ya bunu çözeriz ya da bizi biz yapan bizim değerler sistemimize kimseyi inandıramayız” diye konuştu.

Başbakan Merkel,

Türkiye ile AB arasındaki mülteci sözleşmesi sayesinde Ege Denizi üzerinden Avrupa’ya gelen mülteci sayısının yüzde 97 düştüğünü söyledi. Merkel bugün de Avrupa ile anlaşarak ve Afrika ülkeleriyle görüşerek, mülteci sorununa ortak çözüm bulmaları gerektiğini vurguladı.

 

 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ