Türkiye Büyük Bir Taaruza Hazırlanıyor | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

22.03.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

Türkiye Büyük Bir Taaruza Hazırlanıyor

“Mutlaka bir bedeli olur…” Irak’ta referandum depremi yaşanıyor.

Güneydoğu’da büyük taarruz başlıyor. Bugünkü yoğun siyasi hareket ile Barzani’nin tezgâhı, Türkiye ile Irak ve Suriye arasında yaşanan gerginliğin artmasını ve büyük bir savaşın çıkmasını doğrular niteliğinde… Irak Başbakanı İbadi, Kürt yönetiminin bağımsızlık referandumuna katılma kararı alan Kerkük Valisi’nin koltuğundan azledilmesini istedi. Mecliste yapılan oylamayla Vali Kerim koltuğunu kaybetti.

Dikkatle bölgeyi izleyen Ankara, yaptığı açıklamayla Bağdat yönetimini referandumu reddettiği için kutladı ve Barzani’yi açık bir şekilde uyardı: “Mutlaka bir bedeli olur…” Irak’ta referandum depremi yaşanıyor.

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nin (IKBY) aldığı bağımsızlık referandumu kararına destek veren Kerkük Valisi Necmettin Kerim ise görevden alındı. Başbakan Haydar el İbadi tarafından imzalanan genelge meclise gönderildi ve yapılan oylamayla Vali Kerim koltuğunu kaybetti. Irak’ın Kuzeyinde Barzani’nin girişimi ile başlatılan Referandum’a karşı Arap ve Türk dünyasında da tepki sesleri yükselmeye başladı. Barzani’nin tutumu ve Irak’da merkez olarak gösterilen bir Kürt devletinin kurulması bağımsızlık mücadelesi, parçalanmış bir Suriye ve Irak’ın iç savaşına sebep olacak, çok kan dökülecek görüntüsü sergiliyor.

Baskılar ise devam ediyor. Peki, Türkiye nasıl bir tepki koydu? Aslında Türkiye aylar öncesinden aldığı istihbarat sonrası askeri harekatı başlatmış, gerekli tedbirlerini almış, hazır kıta beklemeye başlamış olsa gerek. Büyük bir savaş çıkacağı aylar öncesinden belli iken Türkiye bu arada boş durmadı. Büyük taarruz kısa bir süre sonra yapılacağı, güneydoğuda bombaların patlayacağı bir çok can kaybının yaşanacağı söz konusu ise savaş öncesi halk uyarmalı ve gerekli tedbirler alınmalı diye düşünüyorum.

Türkiye bu konudaki kararını hiç bir ülkenin onayını almadan da sürdürebilir. Dediğim gibi savaş oluşur ise Türkiye’nin elindeki savunma sanayinin son model geliştirdiği yerli araç ve gereçlerle, savaş uçakları, tanklar, helikopterler ve mühimmatların yeterli derecede olduğu biliniyor.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ