Tolaka | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

17.01.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

Tolaka

En az 5-6 kişi ile oynanan bir oyundur. Bu oyunun oynanabilmesi için iki araç gereklidir.

En az 5 veya 6 kişi ile oynanan bir oyundur, Bu oyunun oynanabilmesi için iki araç gereklidir.
1. Avuç içine sığacak kadar büyüklükte madeni para veya yüzük;
2. Oyunda ceza alan oyuncunun eline vurmak üzere bükülmüş boyun bağı (atkı), havlu veya kemer, İşte bu ceza aletine “tolaka” denir.
Oturan oyuncular iki elini yanyana getirerek ileri uzatır. Ebe, avuç içine saklanacak şeyi eline, ceza aleti tolakayı da koltuğunun altına alarak ayağa kalkar. Bu sırada diğer oyuncular ellerini birleştirmiş ve ileriye doğru da uzatmış olarak ebeyi beklemektedirler. Ebe, her oyuncunun önünde durarak, elini oyuncuların birbirine yapışık ellerinin içinden geçirir. Elindeki bozuk parayı oyuncuların ellerine bırakır gibi yaparak tüm oyuncuları dolaşır. Ebe, bu işi birkaç defa tekrarlar. Ebe tüm oyuncuları birkaç defa dolaşırken, saklanacak olan bozuk parayı kimseye belli etmeden herhangi bir oyuncunun eline bırakır. Bozuk para eline bırakılan oyuncu hiç sesini çıkarmaz, renk vermez. Ebenin sorduğu herhangi bir oyuncu saklanan paranın kimde olduğunu bilirse, ebenin eline ceza aleti ile bir tane vurur ve kendisi ebe olur. Yeni ebe de oyundaki yerini alınca oyuna devam edilir. Ebenin sorduğu oyuncu, paranın kimde olduğunu bilmezse, bu defa ebe onun eline ceza olarak (paranın saklı olduğu oyuncunun söylediği kadar) vurur. Oyuna da yine aynı ebe devam eder.
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Urfalı Dayı dedi ki:

    Merak ettiğim için soruyorum bu oyunu halen oynayan varmı ? urfamız sitenizi detaylı bir şekilde gözden geçirdim şanlıurfa hakkında ciddi bilgilere yer vermişsiniz herkese tavsiye ediyorum web sitenizi.

    1. Ferit dedi ki:

      Teşekkürler Efendim Sizler var oldukça Bizlerde ŞANLIURFA’yı Tanıtmaya Devam Edeceğiz.

BİR YORUM YAZ