Tarihçe | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Tarihçe

Şanlıurfa ve civarındaki yerleşik hayat, Neolitik Dönem’e (Cilalı Taş Çağı) kadar uzanmaktadır. Göbeklitepe Höyüğü, M.Ö. 11. yüzyılda kullanılan Dünya’nın bilinen en eski mabedinin bulunduğu yerdir.

Şanlıurfa; Kur’an, İncil ve Tonah (Eski ahit/Tevrat)’ta geçen Hz. İbrahim peygamberin doğum yeri olarak kabul edilmekte olup, anısına yaptırılmış bir adet cami de bulunmaktadır.

Ayrıca Hz. Eyüp peygamberin de (İncil ve Eski ahitte “Job”) doğum yeri olarak kabul edilir. Kent tarihi süreç içerisinde Ebla, Akkad, Sümer, Babil, Hitit, Hurri-Mitanni, Arami, Asur, Pers, Makedonya, Roma, Bizans gibi uygarlıkların egemenliklerine sahne olmuştur. 1094 yılında Selçuklu hakimiyetine girmiştir.

1098’de Haçlı Edessa Kontluğu, daha sonra Eyyubi, Memluk, Türkmen aşiretleri, Timur Devleti, Akkoyunlular, Dulkadir Beyliği, Safeviler ve en son da 1516’da Osmanlı sınırları içine katılmıştır.

Önceleri Rakka Eyaleti sınırları içerisinde yer almakta iken, 1876’da Halep’e bağlanmış, 1916’da ise bağımsız bir sancak olmuştur. I. Dünya Savaşı’na kadar Osmanlıların elinde olan Urfa, 1919 yılında önce İngilizler, daha sonra da Fransızlarca işgal edilmiş ve 11 Nisan 1920’de düşman işgalinden kurtarılmıştır.

Cumhuriyet sonrasında, 1924’te il olmuştur.

Daha sonraki dönemlerde ismine “Şanlı” ünvanı eklenmiş ve Şanlıurfa olarak değiştirilmiştir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ