Şanlıurfa Kalesi | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

22.03.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

Şanlıurfa Kalesi

Tarihe yolculuk yapacağınız, tarihin eski çağlarının kokusunu alacağınız bu güzide mekân siz değerli ziyaretçilerini bekliyor.

Şanlıurfa şehrinin güneybatısında, Aynı Zeliha ve Balıklıgölün güney tarafındaki Damlacık tepesi üzerine kurulu Şanlıurfa kalesi bugün bazı yapılarıyla ayakta durmakta ve tarihi seven ziyaretçilerini beklemektedir. Şanlıurfa kalesinin bir tarafı doğal olarak dik yamaçlı, diğer tarafları ise savunma hendeği şeklinde kazılmış ve düşmana geçit verilmemesi sağlanmıştır. M.S sonra III. yy’da Seleukoslar’a ait kalıntılar üzerine yapıldığı bilinen kale, Abbasiler döneminde tekrar imar edilmiş ve kullanılmıştır. İç kale Romalılar tarafından yapılmış olup sonradan genişletilmiştir. İç kale 25 burçtan oluşmaktadır. Kale yapımında Roma ve İslam kültürüne ait kalıntılar bulunmaktadır. Kalenin içinde bulunan iki korinth başlıklı sütun bugün dimdik ayakta durmaktadır. Ayrıca kalede bulunan Süryanice kitabede “Ben askeri komutan Barş(Amaş-Güneşin Oğlu) nun oğlu Aftuha. Bu sütunu ve üzerindeki heykeli başvekil Ma’nu  kızı (Kral Ma’nu) eşi, hanımefendi ve kraliçe Şalmeth için yaptırdım” yazısı yer almaktadır. Anıtta adı geçen kişi Edessa kralı Manu’dur.

Tarihe yolculuk yapacağınız, tarihin eski çağlarının kokusunu alacağınız bu güzide mekân siz değerli ziyaretçilerini bekliyor.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ