Şair Abdi | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Şair Abdi

Şair Urfalı Şair Abdi tarafından yazılan tüm şiirler.. urfali sair abdi, hayatı, şiirleri, eserleri, hakkinda yazilanlar.

Hayatında fazla bilgi sahibi olmayan Şair Abdi’nin asıl ismi Seyyid Mustafa’dır. Şanlıurfa’da 1857 yılında doğan şairimiz tahsilini de Şanlıurfa’da bitirmiştir. Şair Abdi, Karahekim’lerden bir bayanla evlenmiş ve bu bayandan Emin isimli bir çocukları olmuştur. Çocuklarının ismini Abdi’nin babasının da ismi olan Emin koymuşlardır. Emin, Harbiyeli olup askeriyede üsteğmenliğe kadar yükselir. Görevi sırasında bir kaza geçirerek vefat eder Emin. Bunun acısına dayanamayan Şair Abdi felç geçirir ve bu hastalıktan dolayı şair titreme illetine tutulur ne yazık ki. Şair Abdi 1941 yılında vefat etmiş ve Harrankapı Mezarlığına defnedilmiştir.

Urfa’da kâtiplik yaptığı dönemlerde şiir yazmaya başlamıştır. Ünlü bir gazel yazarı olan Şair Abdi’nin en çok bilinen eseri İbrahim Tatlıses ve Ebubekir Çimen’den dinlemeye alışık olduğumuz “hüsnün senin ey dilberi nadide kamer mi” eseridir. Bunun dışında 27 kaside, 4 murabba, 2 mesnevi ve 160 gazelden oluşan toplam 193 şiiri bulunmaktadır. En güzel kasidesini dinlemek için aşağıdaki bağlantı adresine gidebilirsiniz.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
sanalbasin.com üyesidir