Namazın Fazileti | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Namazın Fazileti

Resûllullah Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular.

Resûllullah Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular.

Allah’û Teâlâ, Adn Cennetini yaratıp içinde hiç bir gözün görmediği, hiç bir kulağın işitmediği ve hiç bir beşerin kalbine getiremeyeceği şeyler yarattığında ona: ‘konuş’ buyurdu. Bunun üzerine oda üç defa: muhakkak ki mü’minler kurtuluşa ermişlerdir. O mü’minlerki Namazlarında huşuludurlar, ( Mü’minûn Sûresi, Ayet 1-2)dedi.

Kur’ân-ı Azimmüşşân namaz kılanların kurutluşa ereceklerine Şahitlik etmektedir.

Âlimler, Arapçada namaz kelimesini ifade eden ”SALAT” kelimesinin ateş manasına gelen ”SALY” kelimesinden geldiğini söylemişlerdir.Eğri bir odunu doğrultmak istediklerinde onu ateşe koyarlar ve ısınınca doğrulur. Kulda da nefs-i emmâre yani devamlı kötülüğü emreden nefis bulunduğundan dolayı bir takım eğrilikler vardır.

Kerîm olan ALLAH’ın Cemâlinin şayet perdeleri kalkacak olsa, ulaştığını yakacak olan  nurları vardır, Namaz kılana da ilâhî kahrın ve Rabbânî azametin ateşinden kendisiyle eğriliğini gidereceği kadarı isâbet eder.

Belki onunla mi’râcı gerçekleşir. Hâsılı namaz kılan, ateşle terbiye olunan gibidir. Namaz ateşiyle terbiye olunandan eğrilikler gider, artık cehennem ateşine maruz kalmaktan kurtulur.

Kul, namaza kalktığı zaman Allâhhu Teâlâ kendisiyle onun arasındaki perdeyi kaldırır ve Kerîm olan zâtıyla ona yönelir. Melekler de o namaz kılan kulun iki omuzu üzerinden semâya kadar saf bağlarlar. Onun namazıyla namaz kılarlar, duâsına âmin derler. Namaz kılanın üzerine en yüksek semâdan başının üstüne kadar iyilik saçılır ve bir münâdi şöyle seslenir:

Eğer namaz kılan kiminle konuştuğunu bilseydi; başka tarafa iltifat etmezdi. (Avârifü’l-Maârif, Şeyh Sühreverdi k.s.)

ALLAH’û Teâlâ şöyle buyurdu(mealen) Namazı tam Rükûnları ile edâ edin. Çünkü Namaz mü’minler üzerine muayyen vakitlerle yazılı bir farz bulunuyor. (Nisâ Sûresi, âyet 103)

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
sanalbasin.com üyesidir