Kız İsteme | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Kız İsteme

Evlenme çağına gelen erkeğin anne ve babası­ veya yakınları oğullarına kız aramaya başlarlar. Anne özellikle yaşlı kadın akrabalarına “Oğlumu everecağam, acaba münasip bir kız bulabilir miyem ? ” diye sorar. Hamamda, düğünlerde, kır gezinti­lerinde kızları araştırmaya, soruşturmaya başlar.
Gözüne kestirdiği bir kız olursa, ilk önce kızın yakın komşularından sormaya başlar. “Acaba bı kız nasıldır, derdimizi çeker mi, gişi kızı mıdır ? ” Komşular ise kendilerinden sorulan genç kız tav­siye edilebilir nitelikte biri ise “Mabalı günahı boy­numa ” diyerek teminat verir. Şayet kızı tavsiye et­miyor ise, açık açık söylemenin de çevreye göre ayıp, dini kurallara göre günah sayıldığından “Komşumuzdur ama, pek ilgimiz yoktur “diyerek istenmemesi gerektiğini ima ederler.
Oğlanın annesi daha önceden tesbit edilmiş olan kızın evine ansızın veya haberli olarak yanına ya­kınlarını da alarak gider. Havadan sudan konuşul­duktan sonra oğlanın annesi genç kızdan bir bardak su ister. Su isteme aslında kızın yürüyüşünü, ko­nuşma tarzını, becerikliliğini kontrol etmek, hare­ketlerini toptan değerlendirmektir.
Oğlan tarafı şayet kızı beğendiyse, kız orada yokken bunu fırsat bilerek kızın annesine “Allah bağışlasın, sözlüsü, nişanlısı yok mu ? ”  diye sorar­lar. Kızın annesi sorulan sorulara cevap vermezse nişanlısı, sözlüsü yok demektir.
Daha sonra oğlanın annesi ve yakınları oğulla­rının özelliklerinden, huyundan tahsilinden, mesle­ğinden bahsederler.
Kızın annesi ise oğlan tarafının bu konuşmasını dinledikten sonra “Kimlerdensiniz, nerede oturisiz, oğliz neçi ? ” gibi birkaç soru, oğlan evine sorar.
Oğlanın annesi ise sorulan bu sorulara cevap verdikten sonra, birkaç gün sonra tekrar bu hususta konuşmak üzere geleceklerini söyleyerek kız evin­den ayrılırlar.
Oğlan tarafı birkaç gün sonra, isteme olayını ger­çekleştirmek için gelindiğinde, oğlan tarafının araş­tırması yapıldığından,  ya “Kızımız daha küçük, ge­lin olacak yaşta değil, daha böyügü duri, daha mek­tebe gidi” gibi bahanelerle kızı vermeyecek-lerini söyler, veya “Hele babasına sorah, ne deyi ne demi ” diye cevap verirler. Bazı kız istemelerde müsbet cevap alamayan ta­raflar, kızın alınmasında ısrar ettikleri takdirde hoş olmayan olaylar meydana gelir.
Evlenme; çevre köylerde başlık denilen büyük bir maddi güce dayandığı için, köy gençleri bu pa­rayı temin edemediklerinden dolayı büyük sıkıntı­lara düşerler. Çünkü başlık parası, kız tarafının  in­siyatifine kalmıştır. Tamamen kız tarafı­nın erkekleri tarafından takdir edilir ve bu miktar karşı tarafa bildirildikten sonra kolay kolay değişti­rilmez.
Başlık; bazen nakit olarak, bazen de canlı hayvan, binek vasıtası veya bir tarla olarak alınabilir.
Çevre köylerde başlık parasına az da olsa bir çö­züm getirmek ve kolaylaştırmak amacıyla “Berdel” tabir edilen bir evlenme usulü vardır. Evlenme ça­ğına gelen iki erkeğin yine evlenme çağına gelmiş olan kızkardeşlerini birbirlerine vermek suretiyle evlenmelerine yol açar. (1995 yılında dönemin Şanlıurfa Valisi Sayın T. Ziyaeddin Akbulut, bir ge­nelgeyle başlık parasını kaldırmıştır.)
Bu usul evlenme, aile büyüklerinin rızası ile olabileceği gibi, yalnız damat adaylarının kendi ara­larında karar vermesiyle de olur.
Taraflar çocuklarını birbirleriyle evlendirecekle­rine tamamen karar verdikten sonra, kız tarafından erkek tarafına bir mektup gönderilir. Buna “Kesim Kâğıdı” denir. Bu mektupta kız evinin oğlan evinden istedikleri yazılıdır.
Kesim kağıdında yazılı olanlar, kız evi tara­fından kararlaştırılan değerlerdir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
sanalbasin.com üyesidir