Kaliteli Haber Nasıl Yazılır? | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Kaliteli Haber Nasıl Yazılır?

Kaliteli haberi yazmaya başlamadan önce içerik ile ilgili geniş kapsamlı bir araştırma yapmak en önemli kural (başlangıç).

Kaliteli haberi yazmaya başlamadan önce:

1. Kaliteli haberi yazmaya başlamadan önce içerik ile ilgili geniş kapsamlı bir araştırma yapmak en önemli kural (başlangıç).

2. Yapılan bu ön kapsamlı araştırmanın ardından kaliteli haberi yazarken hangi kaynakların, akademik makalelerin, araştırmaların, haberlerin, köşe yazılarının ve kitapların kullanılacağı, kimlerle röportaj yapılacağı ve kimlerden fikir, bilgi alışverişi alınacağı belirlenmeli.

3. Konuşulacak isimler kesinleştikten sonra hazırlanacak sorular için tekrar bir ön araştırma yapılmalı. Soruların konuşacak kişi açısından ilgi çekici olmasına, araştırma yaparak ulaşılabilecek konuları içermemesine özen gösterilmeli.

4. Röportaj yapılacak kişilerle yüz yüze mi, yazılı mı yoksa telefonda mı konuşulacağı ayarlanmalı. Buna göre röportajın yeri ve saati kesinleşmeli. Röportajın süresi, röportaja başlamadan önce karşılıklı müzakereyle belirlenmelidir.

5. Bir haberi yazabilmek için 2020 farklı açı belirlenebilir. Siyasi mi, kültürel mi yoksa ekonomik unsurların mı haberde olacağına, hangi açıdan haberin okuyucuya verileceğine, haberi yazmaya başlamadan önce karar verilmeli.

6. Haberin açısı belirlenirken okuyucunun kim olduğuna ve haberin hangi mecrada yer alacağına dikkat etmekte çok önemli etkendir. Gençleri hedef alan bir müzik sitesinde mi yoksa aylık politik bir dergide mi haberin yayınlanacağı bu aşamada göz önünde bulundurulmalı.

7. Bir haberin en önemli unsuru öne çıkan görseller. Haberin yayınlanacağı mecraya göre görseller de özenle seçilmelidir. İnternetten görsel araması yapılırken telif haklarına göz önünde bulundurarak tarama yapılmalı, özgün fotoğraflar kullanılacaksa eğer, röportaj yapılacak kişilere fotoğraf çekimi yapılacağı önceden söylenmeli, haberin mekânına göre ayrıca fotoğraf çekimi ayarlanmalıdır.

8. Haberin yayınlanacağı mecraya ve haberin içeriğine göre grafik, video ve infografikler yer alacak mıistişare edip karar verilmelidir.

Kaliteli haberi yazarken:

9. Gördüğünüz gibi kaliteli haberi oluşturmanın en önemli aşaması yapılan ön hazırlık. Şimdi elimizde kaliteli haberi yazmak için kullanacağımız bütün malzemeler var. Bu noktada haberin nerede yayınlanacağı ve önceden saptanmış uzunluğuna göre, hangi kaynakların kullanılacağına karar verilmeli.

10. Bu aşamada sorulması gerekenler ise şunlar olmalı:

– Kaliteli haberin en önemli unsuru nedir?

– Kaliteli haber hangi başlıkla verilirse okuyucunun daha çok dikkatini çeker?

– Kaliteli haber için hangi yazım yöntemi kullanılmalı?

Bu sorulara verilen cevaplara göre kaliteli haber kurgulanmalı; okuyucunun dikkatini çekecek çarpıcı bir girişin ardından gelişme ve sonuç yazılmalı.

11. Kaliteli haberi yazarken özgün olmalı ve satır aralarında okuyucunun sizin sesinizi duymasını sağlamalısınız, hisettirmelisiniz.

12. Kendi kendinizin editörü olmak, haberin yazım ve dilbilgisi kurallarına uygun olmasına dikkat etmek, gerektiğinde kaliteli haberi kısaltmak hayati bir önem taşıyor.

13. Süre ayarlaması habere başlamadan ve kaliteli haberi yazarken mutlaka yapılmalı, haberin teslim tarihi kaçırılmamalı.

Kaliteli haberi yazdıktan sonra:

14. Bütün bu süreç içinde iletişim halinde olduğunuz editörünüzle haberin son hali üzerinde tartışmak ve geri bildirim almak sizi geliştirecek bir aşama olacaktır.

15. Kaliteli haberiniz okuyucuya ulaştıktan sonra, sizi kıyasıya eleştirmekten çekinmeyeceğini bildiğiniz arkadaşlarınız, yakınlarınız ve tecrübeli tanıdıklarınızla konuşarak geri bildirim almaya özen gösterin. Haberinizle ilgili okuyucunun nabzını sosyal medya üzerinden takip etmeyi ihmal etmeyin. Gelen tepkilere göre bir devam haberi de hazırlayabilirsiniz.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
sanalbasin.com üyesidir