İtalya Facebook'a 10 milyon euro ceza kesti | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

24.06.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

İtalya Facebook’a 10 milyon euro ceza kesti

İTALYA rekabet Kurulu, kullanıcıların kişisel bilgilerini ticari amaçla yasa dışı kullandığı gerekçesiyle Facebook’a 10 milyon euro para cezası verdiğini açıkladı.

Son günlerde sosyal ağların ve teknoloji şirketlerinin ülkeler tarafından cezalandırılması gündeme gelmeye başladı. Geçtiğimiz aylarda İtalya’da Apple ve Samsung’a 15 milyon euro ceza verilmesinin ardından şimdi yine İtalya’da Facebook’a 10 milyon euro ceza kesildi.

İtalya Rekabet Kurulundan yapılan yazılı açıklamada, kullanıcıların kişisel bilgilerini ticari amaçla yasa dışı kullandığı gerekçesiyle  Facebook’a 10 milyon euro para cezası verildiği belirtildi. Facebook’un tüketici yasasının 21. ve 22. maddelerini ihlal ettiği, kullanıcıları hemen haberdar etmeden ticari amaçlı kullandığı açıklandı. Rekabet Kurulunun  Facebook’un kullanıcılarının bilgilerine karşı dışarından siber bir saldırı olduğunda otomatik uyarı sisteminin bulunmadığını da ortaya çıkardığı kaydedildi.

Facebook konuyla ilgili bir açıklama yapmazken benzer bir davanın Fransa’da da Apple için açıldığını ve henüz karara bağlanmadığını da biliniyor. 

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ