İşletmenizin etkinliği nasıl belirlenir? | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

İşletmenizin etkinliği nasıl belirlenir?

 • Ekonomi / Urfa Portal
 • 07 Kasım 2018
 • İşletmenizin etkinliği nasıl belirlenir? için yorumlar kapalı
 • 1.861 KEZ OKUNDU

Şirketin başarısı ne belirlenir? Bu sorunun birçok cevabı var ve her şirketin kendi cevabı olacak. Her birinin, bu ya da başka bir faaliyetin amacına ve misyonuna bağlı olarak, etkinliği ölçmenin bir yolu vardır.

Ünlü İşadamı Sn Adem NARİN, işletmenizin durumu hakkında size bilgi verecek birkaç metrik önerdi.

 Müşteri çekmek

Başlangıç ​​olarak, şirket hakkında belirli bir süre boyunca öğrendiği müşteri sayısını ve bunları çekmek için gönderilen maliyetleri saymalısınız. Şirketler hayatta kalmak için gelir üretmelidir. Bunu yapmak için, ürünleri satın almaktan memnun olan veya markanızın hizmetlerini kullanan şirkete yeni kullanıcılar getirmeniz gerekir. Bununla birlikte, yeni kullanıcıları çekmenin maliyetinin şirketin gelirini geçmemesi gerektiğini unutmamak gerekir. Tüm maliyetleri hesaplamak için, aşağıdaki bilgilere dikkat etmek gerekir:

 •  Her ay yeni kullanıcı sayısı
 • Bir ürün veya hizmet geliştirme maliyeti
 • Ürün veya hizmet ömrü
 • Aylık pazarlama maliyetleri
 • Aylık Bakım Maliyetleri.

Müşterilerin nereden geleceğine bağlı olarak metrikler kesinlikle değişecektir. Ölçmek için gerekenler:

 1.  Trafiğin gidecek bir kanal veya şirketin toplam aylık maliyeti.
 2. Tasarım, pazarlama ve servis içerir.
 3. Her müşteri için maliyetler.
 4. Toplam kampanya hacmi: Bu kampanyayla size kaç müşteri geldi. Kanal veya Kampanya Performansı = Müşterilerin Sayısı / Ziyaret Edilen Ziyaret Sayısı.

 Müşteri tutma

Yani müşteri sana geldi. Senin görevin seninle kalmak ve ona sunulan ürünü veya hizmeti kullanmaya devam etmektir. Müşteri tutma, bir şirket için çok önemli bir göstergedir. Eski bir müşteriyi yenisini çekmek daha ucuzdur. Bu metrik, şirketinize, sunduğunuz ürünün insanlara sağladığı faydaları değerlendirmesini sağlar. İşte dikkat etmeniz gerekenler:

 1.  İçerik hacmi: Ürünü düzenli olarak satın alan veya hizmetinizi kullanan normal müşterilerin sayısı.
 2. Alıkonma verimliliği = tutulan müşteri sayısı / yeni müşteri sayısı.
 3. Tek bir müşteriyi koruma maliyeti.

 Finansal İşlemler

Bir müşterinin yaşam döngüsünün son aşaması, şirketle etkileşime girerek şirketten kâr elde etmektir. Kâr aynı finansal kazancın ölçülmesine yardımcı olur.
Sıklıkla, varlıklarının başlangıcında, şirketler gelirlere değil, karlara odaklanır. İşletme maliyetlerinin ilk yılları büyük ölçüde değişebilir, bu nedenle şirketler yaptıkları iş modelinin işe yarayıp yaramadığını görmek için kazançlara odaklanmalıdır.

Aşağıdaki göstergelerin ölçülmesi gerekmektedir:

 1. Toplam aylık kazançlar.
 2. Gelirin hacmi: Şirkete gelir sağlayan kullanıcı sayısı.
 3. Kazanç Performansı = İlgili müşterinin gelirini / sayısını getiren müşteri sayısı.
 4. Bir müşteri etkileşim kanalına gelir.

Markaların sosyal ağlarda izlediği hedef, ilgili müşterilerin artmasıdır. Buradaki ana gösterge, zaman içinde artması gereken abone sayısıdır. Burada sabırlı olmanız gerekiyor, çünkü zaman alıyor. Sadece şirketler, pazarlama stratejisini değerlendirmek ve daha verimli çalışmalar için gerekli değişiklikleri yapmak için gerekli tüm bilgileri toplayabilirler. Şirket bu metrikleri her gün ölçüyorsa, pazarlamacılar değerli müşteri bilgilerini almayacaktır. Ancak belirli bir ayda meydana gelen ciddi değişiklikleri not etmek ve müşterilerin bu davranışının nedenini incelemek önemlidir. Örneğin, 8 Mart çiçek satanlar için kazançlı bir gün. Sonuçta, her erkek hoş bir ikinci yarı yapmak ister.

Birçok pazarlamacı, imzalayanların sayısına dikkat etmiyor, bunun şirketin karı için önemli bir gösterge olduğunu düşünmüyorlar. Görüşmelere katılmayacak ve sadece şirketin sayfasına sessizce oturacak olan çok sayıda işaretçiden arkadaşlarınızla yorum yapacak ve paylaşacak birkaç aktif takipçiye sahip olmak en iyisidir. Gerçek doğru olsa da, sayfadaki çok sayıda insan markanın kilidini açmaya yardımcı olur.

Kullanıcı etkinliği marka ile ilişkilerini gösterir. Daha önce de belirtildiği gibi, etkinlik sözler, yorumlar ve repostlarla ölçülür. Gönderiniz bir şey yayınladıysa, kendinize ve ürünlerinize dikkat çektiğiniz anlamına gelir. Kullanıcı, yayınınızın altına bir yorum yazmak için harcadığı zamanı pişman etmiyor.

Markanın popülaritesini etkileyen başka faktörler de var. Şirketinizdeki farklı bölümlerin birlikte çalışması, araştırma verilerini paylaşması ve birbirlerine danışması gerektiğini unutmamak önemlidir. Diğer ekip üyeleriyle etkileşimde bulunmadan her şeyi kendileri çözmeye çalışırlarsa, şirket performans sorunları yaşayabilir. Sadece hayal et: Pazarlama ekibi, şirketin faaliyetinin belirli bir alanında aldığı sipariş sayısını artırmaya çalışıyor. Lojistik departmanına danışmazlarsa, sürücülerin bu kadar çok sipariş için yeterli olup olmayacağını ve tüm siparişleri fiziksel olarak her bir müşteriye teslim edebileceklerini bilmeyeceklerdir. Müşteri destek departmanına danışmazlarsa, şirketin gecikmeler ve siparişlerin yerine getirilmemesi konusunda şikayet ettiklerini öğrenemezler. Sonuçta, bu şirket hakkında olumsuz geribildirim bırakarak birçok müşteriye yol açabilir. Bu durumlardan kaçınmak için, lojistik ekip, pazarlama departmanı ve destek servisi birbirleriyle iletişim kurmalı ve etkileşimde bulunmalıdır.

Küçük bir araştırma yapın ve şirketinizin performansını değerlendirmenize yardımcı olacak metrikleri tanımlayın, bu metrikleri düzenli olarak takip etmeyi unutmayın. Gerekirse, şirketin performansı düşerse, onaylanmış pazarlama stratejisinde bazı değişikliklerin şirketinizin tüm departmanlarına danışarak yapılması gerekecektir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ