İlk Üniversiteden Kalıntılar | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Hoş Geldiniz. 22.11.2019

İlk Üniversiteden Kalıntılar

Eski Tarihe dayanan belgelerdende anlaşıldığına göre, Harran ismi 4000 yıldan buyana değişmeden günümüze kadar gelmiştir. Harran adı Sümerce ve Akatça “Seyahat-Kervan” anlamına gelen “Harran-u” dan gelmektedir. Başka bir görüşe göre ise “Kesişen Yollar” anlamını almaktadır.

 

Antik Kültürünün temsilcileri Sabiiler, Hiristiyanlar ve Müslümanlar Harran da büyük bir ahenk içerisinde iç içe yaşamışlar, buradaki okullarda ise dünyanın ünlü alimleri yetişmiştir.

Emevi hükümdarı 2. Mervan, Harran’ ı devletin başkenti olarak belirlemiş, Emevilerin Asya bölümü 750 yılında Abbasilere yenilerek Harran da son bulmuştur. Tarihi geçmişi islam öncesine dayanan dünyaca ünlü “Harran okulu üniversite” Abbasi halifesi Harun Reşid döneminde daha da gelişerek şanını yaymayaa devam etmiştir.

İlk çağ Hellenizminin İskenderiye deki bilim ve felsefe okulu dagıtılınca buradaki alimler Hz. ömer zamanında 7.yüz yıl. ilk yarısı Antakya ve Harrandaki okullara yerleşmiştiler. İslam’iyetten önce varlığı ile bilinen Harran okulu, İslami dönemde de şanını devam ettirdi. Harrandaki islam ünüversitesinde Sabiiler, Hristiyan ve müslümanlardan oluşan bilgin gruplar vardı ve hepside araştırmalar yapıyorlardı. Harran okulundaki Sabii alimlerinden büyük kısmı sonradan müslüman olmuşlardır. VII. yüzyıl sonrası ile VIII. yüzyılın ortalarında harran okulunda tercüme işleri hızlandı. İlk çağ yunan bilginlerinin eserleri arapçaya tercüme edilmiştir. harran; yunanca ve süryanice arapçaya yapılan tercümeleri merkezi durumuna geldi.

Emevi Halifesi II. Mervan Harran‘ı başkent yapınca (744-750) buradaki bilimsel çalışmalar daha da ağırlık kazandı.

Harran Okulunda devam eden bilimsel çalışmalar din, astronomi, tıp, matematik ve felsefe olmak üzere beş ayrı bölüme ayrılıyordu.

1260 yılı ilk aylarında Moğollar tarafından istila edildi. Moğollar Şehri idare edemeyecegini anlayınca 1271 yılında Harran’ın camisini, surlarını, ve kalesini yakıp yıkarak kenti tahrip etmişlerdir. Bundan sonra Osmanlı döneminde dahi Harran eski parlak günlerine bir daha asla dönememiştir.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ayşenin dedi ki:

    Çok güzel tarihi yerler herkesin görmesini isterim buram buram huzur kokuyor.

BİR YORUM YAZ