Hz.İbrahim'in A.S Tenceresi | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Hz.İbrahim’in A.S Tenceresi

Şanlıurfa Mutfak kültürü geçmişten geleceğe taşınarak gelen en zengin kültürel mirasılarımızdandır.

Şanlıurfa Mutfak kültürü geçmişten geleceğe taşınarak gelen en zengin kültürel mirasılarımızdandır. Bir ülkenin, bir coğrafyanın yada bir yörenin mutfak (yemek) kültüründen bahsedilirken tarihin derinliklerine inerek beslendiği kaynaklardan da bahsetmek gerektir. Dünyanın ilk 5 mutfağı içinde yer alan Türk mutfağı ve özelde ŞanlıUrfa mutfağı, mutfak kültürümüzün en benimsendiği temel taşlarından biridir. Şanlıurfa mutfağı genelde dünyada, özelde Türkiye’de müstesna bir yere sahiplik etmektedir.
Şanlıurfa mutfağını böylesine müstesna kılan, sahip olmuş olduğu tarihsel ve kültürel birikimidir. Şanlıurfa sahip olduğu tarihsel ve kültürel birikimi ile dünya kültürel mirasına giren bir Şanlı şehirdir.
Dünya coğrafyasında kuruluş tarihi halen bilimsel olarak tespit edilemeyen birkaç şehirden biridir. Özetlemek gerekirse kuruluş tarihi kesinleşmemiş olarak tespit edilemeyen en eski şehirlerden biri sınıfındadır.
Neredeyse yapılan her yeni arkeolojik kazıda Şanlıurfa’nın tarihinin biraz daha eski olduğuna dair kanıtlar elde ediliyor. Görülen o ki zaman ileri doğru gittikçe tam aksine Şanlıurfa’nın tarihi eskiye doğru gitmektedir.
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
sanalbasin.com üyesidir