Her gün temizlemeniz gereken 6 şey! | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

17.01.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

Her gün temizlemeniz gereken 6 şey!

Hiçkimse devamlı temizlik yapmayı sevmez ama bazı eşyalar var ki; onları her gün temizlemekte fayda var.

“Eğer bu malzemeleri her gün temizlerseniz, genel anlamda yapacağınız temizliğin süresi o kadar daralır” diyor Youtube’da ‘Clean My Space’ kanalında paylaşımlar yapan Melissa Maker. Huffington Post’un haberine göre; Mikropların barınması için uygun olan yerler konusunda uyanık olmalısınız… Peki, her gün temizlenmesi gereken şeyler neler? İşte detaylar…

1. Giriş

Melissa Maker, “Ön giriş çok önemlidir. Bu, sizin evde rahat ya da stresli olup olmamanız konusunda oldukça etkilidir” diyor.

Maker’ın iki dakikalık düzeni şöyle; Kapının yanındaki masa üzerinde bir kase var. Anahtarların yeri orası… Gelen postalar için de bir kap… Ceketler için bir askılık ve ayakkabıların da düzen içerisinde olması gerekiyor. Açık kalan alanlar temiz olsun ya da olmasın silinebilir.

2. Bulaşık havlusu

Çoğu insan yemek pişirme ve temizlik sırasında ellerini temizlemek için bulaşık havlusu kullanır. Sonra da bulaşıkları kurulamak için aynı havluyu kullanır. Çoğu kişi aynı havluyu dezenfekte etmeden birkaç gün kullanır. Ancak bu, havluda bir çok bakteri olabilir. Eğer mutfakta bir havlu kullanıyorsanız, her günün sonunda havlunuzu değiştirin ve kullanılmış olanı deterjan ile mümkün olan en sıcak suyla yıkamayı unutmayın.

3. Sünger

Süngerlerde her türlü kötü bakteri ve mikroplar bulunabilir. O nedenle Maker, süngeri her gün beş dakika kaynatmak gerektiğini söylüyor. Ayrıca selülozdan yapılan süngerlerin çok fazla bakteri içermesi ve kötü kokması nedeniyle köpükler daha steril.

4. Mutfak ve Banyo tezgahları

Lavabo altında sprey şişe ve mikrofiber bir bez tutun. Mutfak ve banyo tezgahlarını her gün silmeye dikkat edin. Çapraz bulaşmaya neden olan küfleri önlemek için kuru bezler astığınızdan emin olun. Ayrıca bu alanlardaki mikrop ve bakterileri önlemek için kapı kollarını da silmenizde fayda var.

5. Uzaktan kumandalar

Her evde olan ve elden ele dolaşan ürünlerden biri de uzaktan kumandalar… Kir ve bakteri ile kaplı olan kumandaların da her günün sonunda ya da başında silinmesi gerekir. Keza cep telefonları da temizlenmeli. Ellerinizle telefonunuza dokunmadan önce nerelere dokunduğunuzu düşünün.

6. Çantanızın altı

Akıllara pek gelmaz ama çantaların alt kısmı da mikrop ve bakteriler açısından oldukça uygundur. Restorana gidiyorsunuz, lavaboya gittiğinizde çantanızı banyo tezgahına koyuyorsunuz, daha sonra eve geldiğinizde de aynı çanta mutfaktaki tezgah da olabiliyor. Dolayısıyla bu mikropları ve bakterileri temizlemek için her akşam çantanızın altını temizlemenizde fayda var.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ