Hem Arapça Hem Türkçe Öğreniyorlar | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

21.03.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

Hem Arapça Hem Türkçe Öğreniyorlar

Ülkelerindeki 6’ncı yılını dolduran iç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin bulunduğu Başta Akçakale Süleyman Şah konaklama tesisleri, Harran Konteynır kent, Suruç, Viranşehir Ceylanpınar Çadır kentlerde ve ilçe merkezlerinde  Haliliye, Eyyübiye  merkezlerinde kalan 56 bin 234 Suriyeli  60 okulda  Eğitim görüyor. 17’si milli eğitim müdürlüğüne bağlı okul 43   geçici eğitim merkezinde  Türkçe ve Arapça örgenim görüyorlar 60 okulda 3 Bin 382 öğretmen görev yapıyor. Şanlıurfa’da Şehir merkezinde ve çadır kentlerde yaklaşık 600 bin Suriyeli kalıyor

Yaklaşık 600 bin Suriyeliye ev sahipliği yapan Şanlıurfa’da 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılının başlamasıyla birlikte yaklaşık 150 bin okul çağındaki Suriyeli öğrenciden 56 bin tanesi eğitime başladı.

Kentin farklı bölgelerinde Milli Eğitim Müdürlüğünün bünyesinde açılan yaklaşık 60 geçici eğitim merkezi, Suriyeli çocukların eğitim ihtiyacını karşılamaya çalışıyor. Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yönetilen bu eğitim merkezlerinde görev yapan tüm Suriyeli öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan sınavların ardından belirleniyor. Suriyeli öğrenciler, Arapça yapılan derslerin yanında bir de Türkçe dersleri görüyorlar. Suriyeli çocuklar, savaşın hayatlarında bıraktığı travmayı müzik dersinde söyledikleri ilahilerle atlatmaya çalışıyorlar.

Suriyeli Meram öğretmen olmak istiyor

İç savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyelilerden 11 yaşındaki Meram Hidihi Türkçe öğrenim görüyor Meram Türkçe yazı yazmayı öğrenmiş  Meram’ın hedefi öğretmen olmak ve özelikle  Savaştan kaçarak Suriye’den  gelen çocuklara öğretmenlik yapmaktır  Küçük Meram  kendilerine bu imkanı Sağlayan herkese teşekkür etti.

Eğitim gördüğü eğitim merkezini ve kendisine iyi davranan öğretmenlerini çok sevdiğini ifade eden Haliliye Milli İrade Meslek ve Teknik Anadolu lisesine eğitim gören Suriyeli öğrenci Fatma, tıpkı özel bir okulmuş gibi devam ettiği eğitim merkezinin çok güzel olduğunu söyledi.

Okula giden Suriyeli çocuklar burada gördükleri eğitimden çok memnun olduklarını söyleyerek  Türkiye’de okuyup burada yaşamak istediklerini söylediler

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Kübra Genç dedi ki:

    Keşke bütün devletler bizim ülke gibi duyarlı olsa. Yazık değilmi bu kadar masum insana ülkerini terk edip muhacir gibi hayat sürüyorlar.

BİR YORUM YAZ