Harran Kümbet Evleri | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Harran Kümbet Evleri

150 ile 200 yılı aşkın bir zamandır kullanılan kubbeli Harran Evleri‘nin dünyada bir benzeri bulunmaz ve daha yok. Yanyana sıralanmış olan bir kaç huniyi andıran ve yazları serin, kışları sıcak tutan Harran Evleri‘nin eski dönemlerde nadir bulunan özel bir toprağın gülyağıyla dövülüp karıştırılmasından sonra yapıldığı söyleniyor. SİT alanı olarak ilan edildiği için yeni evlerin yapılmasına izin verilmeyen Harran’da eski evlerden birini Harran’a gelen ziyaretçiler için örnek olarak tasarlanmıştır ve içini görme fırsatıda kaçınılmaz oluyor.

Örnek eve girerken Harran Evleri‘ni anlatan bir levha gözünüzden kaçmayacaktır. Levhada ise Harran Evleri‘ni, “Harran’ın konik kubbeli evleri ören yerinden toplanan tuğlalarla 150 veya 200 yıl önce inşa edilmiştir. Kare, ve ya kareye yakın prizmatik bir temel üzerine indirme tarzında tuğlalardan yapılmıştır.

En çok 5 metre yüksekliğindeki kubbeler 30 yada 40 tuğla dizisiyle örülmüştür. Her bir kubbe kemerlerle diğer bir kubbeye bağlanarak içerisinde geniş mekanlar oluşturulmuştur. Harran Evleri bölgemizin iklimine uygun olup, yazları serin, kışları sıcak” şeklinde anlatılmıştır.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ