Harran Her Yerde | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

16.02.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

Harran Her Yerde

Havaların ısınması ile başlayan turlar bugünlerde Harran’a uğramadan tamamlanmıyor. Deniz turizminin önde olduğu Ülkemizde son yıllarda turizm şirketlerinin de katkısı ile tatil severlerin kültür turlarına olan ilgileri arttı. Şanlıurfa’da bu turlardan nasibini alan İllerin başında yer alıyor. Henüz turistler kalma noktasında kente alışamasa da günlük yapılan turlar ve geziler kent turizmini hareketlendirdi.

Tanıtım odaklı yapılan çalışmalar meyve verse de ferdi girişimler ile kente yerli ve yabancı turistleri çekme noktasında Kurumlarda hareketlendi. Dünyanın ilk bilim merkezlerinden biri olan ve binlerce yıllık tarihe tanıklık edilebilecek merkezlerin başında yer alan Harran özellikle Kumbet evleri ile yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor. Harran’ın gizli kalmış güzellikleri son günlerde Yaygın Medya Kuruluşlarının da dikkati çekti. Gerçekleştirdikleri yayınlarda tatil severlerin özellikle yaz aylarında sıkı takipçisi oldukları “seyahat” bölümünde sıkça Harran’dan bahsediliyor. Son olarak “Harran’a gitmek için 9 neden” ana başlığı altına Harran’ın tarih kokan güzelliklerini aktaran bu yayınlar Şanlıurfa’nın adını da duyurmuş oluyor.

Özellikle fotoğraf sanatçılarının ilgisini çeken Harran için gerçekleşen tanıtımlarda Anadolu kültürünün bozulmamış yapısına tanıklık edilebilecek yerlerin başında geldiğine vurgu yapılıyor. Harran’da yaşayan çocukların hep güler yüzle konuklarını karşılaması da Harran’ı görmek isteyenler için ayrı bir nedeni oluşturuyor. Yazı serin kışın sıcak olan Kumbet Evler yapısı ile Harran’ı ön planda tutmayı başaran etmenlerin başında yer alırken Harran Ulu Cami ve Bazda Mağaraları da görülmeye değer yerler arasında yer alıyor. Hep gezmek olmaz diyenlar içinde Harran’da alternatif çok aslında çünkü Harran Mutfağı Güneydoğu Anadolu mutfağının karakteristik özelliklerinin hemen hemen hepsini taşıyor. Bol salçalı, acılı ve baharatlı lezzetler mutfak kültürünün temelini oluşturuyor. Ciğer ve kebabın en iyisini yerken baklagiller ve yarma denilen buğday ile yapılan çorbalar ve soğukların da tadına bakmayı tavsiye ediliyor.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ