Google Fotoğraflar, anılarımız için mükemmel bir araçtır | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

26.05.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

Google Fotoğraflar, anılarımız için mükemmel bir araçtır

2015 yılında tanıtılan tanınmış Google Fotoğraflar hizmeti, halihazırda dünyanın en esnek teknolojilerinden biri haline gelmiştir.

2015 yılında tanıtılan tanınmış Google Fotoğraflar hizmeti, halihazırda dünyanın en esnek teknolojilerinden biri haline gelmiştir. Fotoğraf tarihimizi oluşturuyor. New York Times gazetesi yazarı Farhad Manjoo, bu hizmeti kullanma izlenimlerini paylaştı.

İlk kez, tamamen beklenmedik bir şekilde Google Foto’dan bir gözyaşı attım. O nisan günü, telefonuma baktım ve haberleri okudum. Aniden, Google Fotoğraf İşleme algoritmalarının fotoğraflarımı yüklediğini ve video klip gibi bir şey yaptığını söyleyen bir mesaj geldi. Bu türden bir video gördüm, bu yüzden olağanüstü bir şey beklemiyordum. Ama ona baktığımda, ağladım.

Videoda, çocuklarımın hayatından çeşitli anlar toplandı: Semra kızı ve en büyük oğlu Halil. Her gün kamerada her şeyi, her adımını attım. Bu nedenle, videolar şu anda gigabayt değil, terabayttır. Hepsini gözden geçirecek zamanım yok. O zaman onları kaydetme noktası neydi? Ancak Google Fotoğraflar’a kısa bir klip çekip, çocuklarımla uğraşmamı sağladı.

Google sistemleri, yüzleri tanır, insan etkileşiminin yüz ifadelerini ve duygusal değerlerini anlar – histerikler, gülümsemeler, kahkahalar, danslar, toplamlar ve hatta “Merhaba!” Veya “Genç!” Gibi ilkel diyaloglar. Servis, doğum günlerinden, okuldaki sabah konserlerinden ve diğer çocuk bakımı anlarından video görüntüleyebilir.

Bu yüzden benim hayal kırıklığım benim için büyük bir sürprizdi. Telefonun beni yırttığını beklemiyordum. Instagram’da veya Snapchat’da bulunan fotoğraflar kolayca bir kişiyi gözyaşlarına boğabilir, ancak Google Fotoğraf yükleyip kullanılacak bir sosyal ağ değildir. Bu, kişisel fotoğraf ve video arşivlerini saklamak için 3 yıl önce oluşturulmuş kişisel fotoğraf ve hizmet topluluk ağıdır. Sıradan insanlar tarafından değil, yazılım tarafından yönetiliyorlar. Ancak buna rağmen, Google Fotoğraflar teknoloji devi en verimli ve kurnaz hizmetlerinden biri haline gelmiştir. Sadece fotoğrafların ve videoların depolanmasını büyük ölçüde basitleştirdiği için kullanışlı değil. Bu, bu tür anlatan anılar aracılığıyla kendimizi anlamamıza yardımcı olacak bir hizmettir.

Yapay zeka hakkında konuşursak, Google Fotoğraflar bize kişisel tarihçilerin yeni bir teknolojik çağını ortaya çıkaracak. Fotoğraflarımızın terabaytları, anılarla ilgilenecek ve en kişisel anlarımızla ilgili hareketli ya da eğlenceli hikayeler çıkaracak en yeni algoritmaların malzemesi olacaktır. Gelecekte, arabalar bizim hakkımızda her şeyi bilecek ve kendimiz yerine bizim hikayelerimizi anlatacaklar.

Ama olayların önündeyiz. Harika bir gelecek hakkında endişelenmeden önce, bugün Google Fotoğraflar’ın ana avantajları hakkında daha fazla bilgi edinmeniz gerekiyor. Teknoloji şirketleri uzun zamandır dijital fotoğrafların yönetimi için hizmetler yaratmaya çalışıyorlar. Çoğu girişim başarısız oldu. Fotoğraf makinemiz ne kadar iyi olursa fotoğrafımız o kadar fazla olur ve fotoğraf ne kadar fazla olursa fotoğrafı işlemek ve saklamak da o kadar zor olur.

“Akıllı telefonların gelişiyle, insanlar her şeyin fotoğrafını çekmeye başladı. Sosyolog Mustafa hoca, “Fotoğrafların sayısı çok arttı, çünkü bu yeni zorlukların sebebi oldu” dedi.

On yıldan fazla bir süre önce, teknolojik dünya fotoğrafların aşırı yüklenmesi sorununun çözümüne geldi: onları sosyal hale getirmek. Flickr, Facebook ve Instagram gibi hizmetlerin yardımıyla fotoğraflarımız bizim için başkaları tarafından yönetiliyordu. En iyi fotoğraflar tercihlerinizden daha fazlasını elde ettiler ve en kötüsü de herkesin genel kınamalarına getirmediğiniz şeydi.

Ancak sosyal ağlar başka sorunlara da yol açtı: Sonunda korku, yalnızlık ve gizlilik ihlalleri.

Mustafa hoca, “Her şey kamuya açık olduğu için, gençler hayatlarını sürekli olarak kamuya kınamaya ihtiyaç duyuyordu” diyor.

Google ayrıca sosyal bir fotoğraf oyunu oynamaya karar verdi. Görünümden sonra, birçok yaşamı büyük ölçüde basitleştirdi. Sonuçta, yüz tanıma otomatik fotoğraf paylaşımına dönüştü. Artık çocukların fotoğraflarını çekiyorum, Google yüzlerini şahsen tanıyacak ve fotoğrafları karısına ya da tam tersi olarak gönderecek.

Sadece Google’ın günlük hatırlatıcılarına ne pahasına. Fotoğraf koleksiyonlarımda beni neşelendirecek yeni şeyler bulmak için makinelerin yeteneğini hala şaşırıyorum. fotoğraflardan biri seride “O zaman ve şimdi” Onlar bir kişi veya hayatımızın farklı dönemlerinde benzer pozisyonlarda insan grubunun resimler:, çocuklarınızı çağrı ilk ve son nereye Empire Binası steyt- on yıl önce ve bugün önce. Sanki bir kıyaslama gibi.

2017 yılında, teknolojik dev Google, bir ses komutuyla etkinleştirilen ve sahibine sonsuz fotoğraf slaytlarını görüntüleyen yeni bir ev tabanlı Home Hub hizmetini yayınladı. Bu sihir! Fotoğrafların ellerine geçerse sanki!

Google Fotoğraflar hizmetinden kopamadığım gerçeğine rağmen, hizmetin fırsatları ve vaadiyle şaşırıyorum ve korkuyorum. Tek bir sesle yapılan sosyolojik araştırmalar, fotoğrafın geçmişe referanslarımızı değiştirdiğini iddia ediyor.

Örneğin, yapılan çalışmalardan birine göre, her şeyden önce düşüncesiz bir resim çekme alışkanlığı, gerçekten önemli olaylardan bahsetmemizi engelliyor. Fotoğraflar ayrıca algılarımızı oluşturur ve yeni referanslar oluşturabilir. Küçük bir fotoğraf sizin önemini ikna edebilir, ancak gerçekte yüzeysel olarak önemli değilsiniz.

Bütün bunlar göz önüne alındığında, yapay zeka ile yönetilen geçmişe dair referansların hikayelerimizi nasıl oluşturduğuna dikkat ediyorum. Ben teknoloji makine şirketi bağımsız hayattan o gösteri sahneleri seçilen sırf kızım Samara Google’dan bir kez düzenlenmiş bir video bakmak ve onun çocukluğuyla ilgili kendilerine özgü sonuçlar gelmek nasıl hayal ve hangi olmamalı.

Şu anda böyle bir felaket yoktur. Google Fotoğraflar’daki videolar olumlu ve canlı duygular dolu. Ancak teknolojik yenilikleriyle hizmet, bizi yeni bir teknolojik çağa itiyor.

Yapay zeka şimdi insan duygularını anlamaya başlıyor ve deneyimler en iyisi. Bu nedenle, bu alandaki değişiklikler, kameranın kendisinin icadı da kaçınılmazdır.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ