Facebook'un sahibi bakın milyonlarını nasıl harcıyor? | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

20.04.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

Facebook’un sahibi bakın milyonlarını nasıl harcıyor?

33 yaşındaki Facebook’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg’in 74 milyar dolarlık bir serveti bulunuyor.

Facebook’un 2012 yılında New York borsası tarafından halka arz edilmesinden sonra Zuckerberg sadece şirketinin bu hareketi sayesinde, yıllık gelirini 9 milyar dolar civarında arttırdı.
Bütün servetine ve başarılı iş girişimlerine rağmen dış görünümüyle dikkat çekmek istemeyen Zuckerberg, her gün benzer renklerde düz tişörtler giyiyor. Ancak sürekli giydiği ve artık onun imzası gibi olan gri tişörtleri lüks bir moda evi tarafından üretiliyor ve mütevazı görüntüsüne rağmen yüzlerce dolar değerinde.
Servetini genel olarak müstakil ev ve malikane satın alarak değerlendiren Mark Zuckerberg’in 2011 yılından itibaren aldığı 5 bin metrekarelik özel yapım evleri bulunuyor.
Kendine özel bir mimarla çalışan Zuckerberg’in evlerinin içerisinde bulunan “akıllı asistan” isimli özel robotları gündelik işlerin yürütülmesine yardımcı oluyor.
California’nın Palo Arto bölgesinden aldığı ilk evinin ardından çevredeki diğer evleri de satın alan Zuckerberg bu yatırımları için 30 milyon dolar ödedi.
Bu yatırımlarının haricinde San Francisco bölgesinde de evleri bulunan Zuckerberg 2013 yılında ilk yatırımını konutlarının iç düzenlemesi için harcadı.
2014 yılına kadar yatırımlarını ABD’nin popüler kentlerinde malikaneler ve müstakil evler alarak gerçekleştiren Zuckerberg, bu yıldan itibaren Pasifik’deki Kauai adasına 100 milyon dolarlık bir yatırım gerçekleştirdi. Adanın plaj ve turistik bölgelerinin yer aldığı konumu satın alan Zuckerberg eşi Priscilla Chan ile yaptığı bu yatırımın sebebini “bölgenin doğal güzelliğini korumak amacıyla” olduğunu söylemişti.
Facebook’un genç CEO’sunun harcamalarının arasında ayrıca seyahat masrafları da önemli bir yer tutuyor. 2015 yılındaki seyahat ve bu seyahatlerdeki güvenlik önlemleri için harcanan tutarın 5 milyon dolar olduğu belirtildi. 2017 yılında ABD’deki bütün bölgeleri dolaşacağını ve bu bölgelerde görüşmelerde bulunacağını açıklayan Zuckerberg’in 5 milyon dolarlık seyahat faturası bu yıl ikiye katlanabilir.
Facebook’un hisselerinin yüzde 99’unu satacağını ve bu satışların gelirlerinin tamamını eşi Priscilla Chan ile kurduğu vakıf Chan Girişimi’ne devredeceğini söyledi.
Eşi ile kurduğu vakfın amacının “eğitim desteği, hastalara yardım, insanlar arasındaki iletişimin güçlendirilmesi ve dayanışmanın gelişmesi” olduğunu belirtti.
Global meselelerin çözümü için büyük çaba sarf eden Zuckerberg ailesi, servetini pahalı arabalar ve gösterişli hayatları ile değil, toplumsal meseleleri çözmede ve teknoloji üzerinden girişimlerini geliştirmek için kullanıyor.
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ