Evlenme Adetleri | UrfaHaber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

20.07.2018 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

Evlenme Adetleri

ŞanlıUrfa’da eski bir adet olan evlenecek olanların birbirlerini görmeden, görücü usulü ile evlenmeleri eskisi ka­dar yaygın olmamayıp, bugün karşılaşılması muhtemel bir evlenme şeklidir.
Bu evlenme şeklini incelediğimizde ise, Urfalılar’ın örf ve adetlerine sım sıkı bağlı olduklarını görü­rüz. Geleneklerine bu demli bağlı olmalarının ise başlıca üç nedeni vardır sırasıyla.

1. Urfalılar’ın komşu illeri ile çok yakın bir ilgisi yok­tur. Geçmişe dayanan Köklü ve kalabalık ailelerin bulunduğu bir bir ildir. Daha düne kadar Urfalı, kızını başka illere gelin vermez ve Urfanın genç delikanlılıradı dışar­dan evlenmezdi.
Urfa’da yabancılara “Kerıp“, dışarıdan evlenen­lere ise “Kerıpten evlenmiş, kim bilir kimin nesini almış ” denilirdi.

2. Urfa, büyük ticaret ve sanayi merkezlerine uzak olsada, tarım ve hayvancılık kenti olduğundan büyük yol güzergâhlarının Geçtiği noktada bu­lunmamaktadır.

3. Bir kıyı şehri olmaması nedeniyle yerli ve ya­bancı turistlerin hemen hemen yok denecek kadar az olması değişmeleri kolay kolay kabul etmeme­sine sebebiyet vermektedir.

Evlenme çağına gelen delikanlının doğrudan “Ben evlenecağam ” diye anne ve babasına söyle­mesi ayıp görüldüğünden bu durumu uygun bir şe­kilde yakın çevresi ve arkadaşlarına veya başka bir kimse va­sıtasıyla anne ve babasına iletir.
Haberi iletecek olan kimse erkek ise delikanlının ba­basına “Allah ömürlü etsin, yeğenimiz artık bö­yüdü, gözü damlarda duvarlarda ” diyerek delikan­lının evlenmek için uygun yaşa geldiğini ve bir kızın aranma­sını söylemek ister. Delikanlının babası ise durumu Eşine anlatır. Delikanlının Annesi ise “Benim de kula­ğıma degdi, ben de işin farkındayam ” diye kocasına cevap verir. Zaten anne bu hayırlı işte her zaman babadan daha fazla emek harcar.
Evlenme çağına gelen delikanlı ise annesinin ne yaptığı yemekleri, nede yıkadığı çamaşırları, beğenme­meye başlar. Çeşitli huzursuzluklar çıkarmaya başlar.
Anne ise “Elimden bı kadar geli, yarın avradi siye yemeğide yapar elbiseyide ütüler begenirsen ” der. Delikanlı ise konunun iyice anlaşıldığını ve verilen mesajın yerine iletildi­ğinin sevinci ve huzuru içerisinde tebessüm eder.
Anne o günden sonra çaktırmadan gizliden gizliye Delikanlıya kız ara­maya başlar. Akrabalarının, Komşularının, Ve Tanıdıklarının tavsiyelerine uyarak gelinlik çağına gelmiş olan kızların evine herhangi bir bahâne ile gide­rek, kızın ve ailesinin yaşantısını kendi görüşüne göre inceler.

  Düğün
Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ