Evlenme Adetleri | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

21.03.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

Evlenme Adetleri

ŞanlıUrfa’da eski bir adet olan evlenecek olanların birbirlerini görmeden, görücü usulü ile evlenmeleri eskisi ka­dar yaygın olmamayıp, bugün karşılaşılması muhtemel bir evlenme şeklidir.
Bu evlenme şeklini incelediğimizde ise, Urfalılar’ın örf ve adetlerine sım sıkı bağlı olduklarını görü­rüz. Geleneklerine bu demli bağlı olmalarının ise başlıca üç nedeni vardır sırasıyla.

1. Urfalılar’ın komşu illeri ile çok yakın bir ilgisi yok­tur. Geçmişe dayanan Köklü ve kalabalık ailelerin bulunduğu bir bir ildir. Daha düne kadar Urfalı, kızını başka illere gelin vermez ve Urfanın genç delikanlılıradı dışar­dan evlenmezdi.
Urfa’da yabancılara “Kerıp“, dışarıdan evlenen­lere ise “Kerıpten evlenmiş, kim bilir kimin nesini almış ” denilirdi.

2. Urfa, büyük ticaret ve sanayi merkezlerine uzak olsada, tarım ve hayvancılık kenti olduğundan büyük yol güzergâhlarının Geçtiği noktada bu­lunmamaktadır.

3. Bir kıyı şehri olmaması nedeniyle yerli ve ya­bancı turistlerin hemen hemen yok denecek kadar az olması değişmeleri kolay kolay kabul etmeme­sine sebebiyet vermektedir.

Evlenme çağına gelen delikanlının doğrudan “Ben evlenecağam ” diye anne ve babasına söyle­mesi ayıp görüldüğünden bu durumu uygun bir şe­kilde yakın çevresi ve arkadaşlarına veya başka bir kimse va­sıtasıyla anne ve babasına iletir.
Haberi iletecek olan kimse erkek ise delikanlının ba­basına “Allah ömürlü etsin, yeğenimiz artık bö­yüdü, gözü damlarda duvarlarda ” diyerek delikan­lının evlenmek için uygun yaşa geldiğini ve bir kızın aranma­sını söylemek ister. Delikanlının babası ise durumu Eşine anlatır. Delikanlının Annesi ise “Benim de kula­ğıma degdi, ben de işin farkındayam ” diye kocasına cevap verir. Zaten anne bu hayırlı işte her zaman babadan daha fazla emek harcar.
Evlenme çağına gelen delikanlı ise annesinin ne yaptığı yemekleri, nede yıkadığı çamaşırları, beğenme­meye başlar. Çeşitli huzursuzluklar çıkarmaya başlar.
Anne ise “Elimden bı kadar geli, yarın avradi siye yemeğide yapar elbiseyide ütüler begenirsen ” der. Delikanlı ise konunun iyice anlaşıldığını ve verilen mesajın yerine iletildi­ğinin sevinci ve huzuru içerisinde tebessüm eder.
Anne o günden sonra çaktırmadan gizliden gizliye Delikanlıya kız ara­maya başlar. Akrabalarının, Komşularının, Ve Tanıdıklarının tavsiyelerine uyarak gelinlik çağına gelmiş olan kızların evine herhangi bir bahâne ile gide­rek, kızın ve ailesinin yaşantısını kendi görüşüne göre inceler.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ