Dijital metin yazarlığı nasıl geliştirilir? | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Hoş Geldiniz. 14.10.2019

Dijital metin yazarlığı nasıl geliştirilir?

Dijital çağda metin yazarı olmanın ne demek olduğunu biliyor musunuz?

Dijital çağda metin yazarı olmanın ne demek olduğunu biliyor musunuz? Çevrimiçi alışveriş yapanlar, hevesli okuyucular ve teknolojik araçların tüketicileri her gün interneti sular altında bırakıyor. Bunlar, birbiri ardına bir açılış sayfasını ziyaret etmelerini sağlayan metin yazarlarıdır.

Gerçek şu ki, bir metin yazarı, ortalama bir yazar, gazeteci veya “reklamveren” den daha fazla değildir. Dijital çağda metin yazarı olmak için, ayrıntıya, yaratıcı ya da sıradışı düşünme sürecine ve okuyucunun dikkatini bir cümleyle çekebilme yeteneğine çok dikkat etmek gerekiyor. Bir metin yazarı, kredi kartını çıkarması ve sitede birkaç dakika geçirdikten sonra satın almasıyla ilgili bir ürün duymuş bir müşterinin neye ihtiyaç duyduğunu bilir. Ve bu nadir bir beceridir.

Kendi “duygu kutunuz” içine girin

Başarılı metin yazarlığının sırları nelerdir? Daha derine inin ve empati hissini geliştirin – bu durumda, işinizde en iyisi olacaksınız. Etkili pazarlama veya reklamcılık, düşüncelerinizi ve duygularınızı arka plana koymanızı ve hedef müşterinin ya da daha geniş bir demografik grubun düşünme ve davranışlarını kontrol etmenizi gerektirir.

Gerçek bir dijital dönem metin yazarı, bir müşterinin duygulara bağlı olarak nasıl hissettiğini ve öncülük ettiğini değerlendirebilir ve ayrıca müşterisinin değer sistemini de dile getirebilir. Bu sayede, müşteri anlaşıldığını hissediyor. Bunu yapabildiğiniz anda, İnternette satılan ürün veya hizmet, ihtiyacınız olan web araçlarının müşterilerini, okuyucularını ve meraklılarını kendine çeken kitle izleyicileri için mıknatıs haline gelecektir. Hiç kimse yanlış anlaşıldığını hissetmekten ya da “yüzü” ile tek bir şirket, marka ya da yayın olmadığını fark etmekten hoşlanmaz.

Hedef müşterinin en çok neye değer verdiğini veya onun neye ya da ilgi duyduğunun ne olduğunu ölçmek ve anlamak başarılı pazarlama için hayati öneme sahiptir. Kişisel inançlarınız ne olursa olsun, hedef kitleyi çekecek olanı tanımlayan duyguları uyandırın.

İçinizde empati hissine hakim olduktan sonra, modern teknolojinin neler sunabileceğini kontrol edebilirsiniz. Günümüzde pek çok şirket, müşterileriyle duygusal iletişim kurmak için analitik kullanıyor. Güçlü bir analitik aracın entegrasyonu, okuryazarlık düzeyi ve genel katılım hakkında daha iyi bir fikir verir. Bu analitik kullanımı, metin yazarlarının doğru bir şekilde ölçülebilen ve hangi okuyucuların cevap vereceğini belirlemede yardımcı olabilecek değerli deneyler yapmalarını sağlar.

Tüm başlıklar dikkat!

O zaman yazma becerileri başlıklarını güçlendirmen gerekiyor. Bunu yapmanın ve sonuçları aynı anda görmenin iyi bir yolu, aynı anda birkaç başlığı test edebileceğiniz özel bir deneysel ortam oluşturmaktır.

Farklı başlıkları test ederek sonuçları karşılaştırabilir, en alakalı seçeneğe yaklaşıp yaklaşabilirsiniz. İstatistiksel önem önemlidir ve bu nedenle ölçeklendirilebilecek sonuçları almak için mümkün olduğunca fazla trafik gerekir.

Ortalama olarak, her bir makale için en az 30 başlık başlığı fikri yazmalısınız. O zaman en iyilerini seç. Başlık oluşturma ustası olmak için, kendinize biraz zaman ayırın ve bazı yaratıcı yazma alıştırmaları yapın. Eş anlamlı, sıfat ve fiil kullanımını artıranlara odaklanın. Ünlü metin yazarlarının çalışmalarını inceleyin.

Ayrıca, drama ve duyguyu hikayelerinize eklemeyi deneyin. Sıfatlar, hedef müşterinin dikkatini çekmek ve saklamak konusunda başlık tarifindeki en cazip bileşendir. Fiillerin kullanılması, herhangi bir başlıkta harekete geçirme çağrınızı güçlendirmenize yardımcı olacaktır.

Kayıp Kar Sendromu

Başarılı metin yazarlığının bir sonraki sırrı, özellikle bin yıllık dönemler için aynı anda basit ve özeldir. Hedef kitlenizi FOMO ile etkileyin – “kaybedilen bir fırsat korkusu”. Onlara önerdiğin şeyin sonsuza dek var olmayacağını bildir.

Zaman sınırlı promosyonlar sunarak onları teşvik edin. Geri sayım sayaçlarını etkinleştirin. İnsanlar genellikle ağın aciliyetine çok iyi cevap verirler. Satın alma işlemini eğlenceli ve heyecanlı kılın.

Bilişsel uyumsuzlukla çelişki

Müşterinizin dünyaya nasıl baktığını yansıtan veya sembolize eden ünvanları test etmek önemlidir. Bunu akılda tutarak başlıklar oluşturun, bilinçli bir şekilde kişisel değerlerine veya inançlarına dikkat çekmek için çaba gösterin … ya da devam edin ve onlara meydan okuyun.

Psikoloji ve metin yazarlığı çakıştığında bilişsel uyumsuzluk ortaya çıkar. Dünyanın dört bir yanındaki pazarlama şirketlerinin kullandığı bu klasik duygusal tetikleyici neredeyse anında okuyucuları kendine çekiyor, güçlü kişisel duygularını veya fikirlerini ortaya çıkarıyor ve açılış sayfasına çekiyor. Metin yazarlığının bu sırrı, dürüst olmak gerekirse, ateşe yalnızca yakıt ekler.

Modern reklamcılık ve pazarlama endüstrisindeki dijital metin yazarlığının gerçek sırları, en uygun başlıkları oluşturmak, “duygu” yu kullanmak ve izleyicilerinizin duygularını ve davranışlarını yönlendirmekle ilgilidir. Bazen, ilk bakışta ilişkili olmayan iki şeyden bahseden başlık, insanları tıklayabilir ve daha fazla bilgi edinmek isteyebilir. Buradaki zorluk okumaya devam etmeleridir.

Aslında, tereddüt etmeden müşteri ilgisini çeken çarpıcı bir başlık oluşturmak, geliştirilmesi gereken bir beceridir. Ve uygulama ile geliştirilebilir. İyi bir başlık yazmak için yaklaşık 30 başlık vermeniz gerekir. Bazı başlıklar ile oynayın (büyük miktarlarda!), İnce psikolojik etkiler ve fikrinizi test etmek için reklamlar satın alırsanız, yazma stratejinizdeki değişiklikleri görmek için analitik platformlar kullanın.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ