Beddiüzzaman Ölümünün 56. Yılı | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

21.03.2019 - Şanlıurfa Haber & Firma Rehberi

Beddiüzzaman Ölümünün 56. Yılı

23 Mart 1960 Günü Urfa’da Hakk’ın Rahmetine Kavuşan;Asrın Müceddidi,Büyük Alim,Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin;Vefatının 56’ncı Sene-si.

23 Mart 1960 Günü Urfa‘da Hakk’ın Rahmetine Kavuşan; Asrın Müceddidi, Büyük Alim, Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerinin;
Vefatının 56’ncı Sene-i Devriyesidir.

Ruhu Şad, Mekanı Cennet Olsun.

Halik-ı Külli Şey’den Şefaatlerine Mazhariyetini niyaz ediyoruz.

Bediüzzaman’ın 84 yıllık hayatını milleti için feda ettiğini belirten Çalışan, “O, İslam’ın hizmetkarıydı” dedi. İnsanlığın ebedi saadetinin Bediüzzaman’ın tek sevdası olduğunun altını çizen Çalışan, kaleme aldığı eserlerin 50’yi aşkın dile çevrildiğini anlattı. Çalışan, Bediüzzaman’ın, 1. Dünya Savaşı’nda cepheden cepheye koşan bir aksiyon adamı olduğunu belirterek, “Şam Emevi Camii’nde 10 binlere hitap etmişti. Kendisine teklif edilen maaş, konak ve makamları elinin tersiyle itti. Onun kabri bilinmiyor ama risale ve eserleri yurt içinde ve yurt dışında yayılıyor” diye konuştu.

“YEİS KANSER GİBİDİR”
İnsanlığın büyük bir sınav verdiğini ifade eden Yazar Safa Mürsel ise insani değerlerin bilinmediği, insana saygının azaldığı ve insan canının hiçe sayıldığı vahşi bir dönemden geçildiğini kaydederek şunları söyledi:

“Günümüzde Bediüzzaman gibi değerlere ihtiyaç var. Üstad’a, ‘burada size layık muamele yapılmıyor, Medine veya Mekke’ye gitseniz iyi olmaz mı?’ deniyor. O da bunun üzerine,’bilakis Mekke ve Medine’de olmaktansa buraya gelmenin tam zamanıdır. Çünkü mücadele burada yapılacak’ diye karşılık veriyor. Demek ki mücadelenin karargahı Türkiye’dir.”
Bediüzzaman’ın, Şam’da yaptığı bir konuşmada yeisin bir kanser gibi yayılacağı uyarısında bulunduğunu hatırlatan Mürsel, insanların ümidini diri tutması gerektiğini söylediğini ifade etti.

“HAYVANLARA EZİYET YAPILMAMASINI ÖĞÜTLEDİ”
“Said-i Nursi’ye göre toplumsal barış ve kardeşlik’ konusunda konuşan Mehmet Paksu da özellikle 12 Eylül ihtilali öncesi ve sonrasında Said-i Nursi’nin eserlerine karşı tavır alındığını belirterek, üniversite yıllarında yaşadığı zorlukları paylaştı.

Üstad’ın eserlerinde Sünnet’i, günah ve küfürden nasıl uzak kalınacağını, ihlaslı olmayı, Besmele ve samimiyeti anlattığını vurgulayan Paksu, “Emirdağ’da kaldığı günlerde 4 kedi ve 4 fareye bakıyor, onlara yemlerini ayrı ayrı veriyordu. Böylece birbirleriyle kavga etmezlerdi. O, hayvanların sevilmesini ve eziyet yapılmamasını öğütlüyor” dedi.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ