Bağırsak bakterileri diyabetin gelişiminden sorumlu olabilir | Urfa Haber | Urfa Rehber | Urfa Tarihi

Hoş Geldiniz. Bugün 16.07.2019 - whatsapp ihbar hattıWhatsApp İhbar Hattı 05433747563

Bağırsak bakterileri diyabetin gelişiminden sorumlu olabilir

Çalışma bağırsak mikroflorasının hücrelerin insüline duyarlılığını etkileyebileceğini gösterdi.

Çalışma bağırsak mikroflorasının hücrelerin insüline duyarlılığını etkileyebileceğini gösterdi.

İsveçli bilim adamları, bağırsak mikroflorasının diyabet gelişimi ile ilişkili olabileceğine ve çalışmalarındaki değişikliklerin hastalığın seyrini etkileyebileceğine inanmaktadır. Araştırmacılar, bazıları tip 2 diyabet hastası olan yaklaşık 700 kişiyi davet etti ve gerisi sağlıklıydı.

Bilim adamları, diabetes mellituslu hastalarda bağırsak mikroflorasının, hücrelerin insüline duyarlılığını bozan bir proteinin oluşumuna yol açan belirli bir amino asit ürettiğini bulmuşlardır. Yani, hastanın durumu böylelikle kötüleşir.

İlk tip diabetes mellituslu hastalarda böyle bir problem bulunmadığı dikkati çekmektedir. Bilim adamlarına göre, bu tip 2 diyabetin, bağırsak bozukluklarının önde gelen bir rol oynadığı bir metabolik hastalık olduğunu öne sürmektedir.

Bakteri etkisinin bir sonucu olarak, hücrelerin insüline duyarlılığı azalır, bu da tip 2 diyabetin gelişmesinin bir yönüdür. Hassasiyette bir azalma ile, insülin, hatta yeterli üretim ile, çok zayıf hareket eder. Mikrofloranın bu özelliklerinin diyabet gelişimi için obezite, aşırı yeme veya başka risk faktörleri ile ilişkili olup olmadığı henüz belli değil – doktorlar bunu öğrenmek niyetindeler.

Reklam
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Hikmet dedi ki:

    aynen katılıyorumyazılanlara.

BİR YORUM YAZ